Yasmin ja hiustenlähtö?

Hei.
Olen 19v nainen.

Aloitin tammikuussa -11 Yasmin e-pillerit. Niillä hoidettiin pari vuotta anoreksian takia poissa olleet kuukautiset takaisin plus nykyinen ehkäisy.

Toukokuun puolessa välissä huomaisin, että suihkun jälkeen hiuksia selvitellessä tukkaa lähtee enemmän kuin aiemmin.(laskin kerran, päälle sata...:s) Hiuksia ei muuten lähde (en ainakaan ole huomannut, eikä kukaan ole sanonut) normaalia enempää, mitä nyt muutama tyynyillä, vaatteilla ja lattioilla. Ns. tukistustestin tulos on normaali, itse ja lääkärinkin tekemänä. Lääkärissä olen käynyt tästä ongelmasta, hän ei todennut pälvikaljua tai muuta näkyvää ongelmaa. Suvuissani ei ole kaljuuntumista.

Päässä ei näy kaljuja läikkiä, eivätkä hiukset ole muiden tai kampaajan mielestä ohentuneet tai ohuet, päinvastoin. Ehkä ohentumine on näkyyy vain omasta mielestä..?

Keväällä oli juuri tuossa huhti-toukokuun tienoilla aikamoinen stressi pääsykokeista. Lisäksi sairastin pahan sisäsynnytintulehduksen, johon sain kaksi vahvaa antibioottikuuria.

Pelkään, että kaljuunnun tätä menoa. Hiustenpesusta on tullut pakkopullaa ja epämiellyttävää. Huonoina päivinä meinaa tulla itku. Välillä hiustenlähtö vähän tasottui, mutta kiihtyi taas hieman. :/

Onko kellään muilla kokemuksia Yasmineiden aloitukseen liittyvästä hiustenlähdöstä? Voisiko tämä olla vain joku hiusten uusiutumiskausi (pikkuveljeni sanoi, että hänellä lähti n. puoli vuotta hiuksia ja sitten se loppui)?

Syön melko monipuolisesti, lisäksi syön Biotiini Fortea, Omega-ADE.tabletteja, kalkki-D-tabletteja, Piimax-C :ssaa ja monivitamiinitabletteja. Niskat luultavasti vuosisadan jumissa, kun koululaukkua täytyy kantaa...
1150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ai niin...muita ongelmia ei ole Yasmineista ollut. Ei painonnousua, turvotusta, aknea, mielialavaihteluita jne...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Emmilotta19 kirjoitti:

Hei.
Olen 19v nainen.

Aloitin tammikuussa -11 Yasmin e-pillerit. Niillä hoidettiin pari vuotta anoreksian takia poissa olleet kuukautiset takaisin plus nykyinen ehkäisy.

Toukokuun puolessa välissä huomaisin, että suihkun jälkeen hiuksia selvitellessä tukkaa lähtee enemmän kuin aiemmin.(laskin kerran, päälle sata...:s) Hiuksia ei muuten lähde (en ainakaan ole huomannut, eikä kukaan ole sanonut) normaalia enempää, mitä nyt muutama tyynyillä, vaatteilla ja lattioilla. Ns. tukistustestin tulos on normaali, itse ja lääkärinkin tekemänä. Lääkärissä olen käynyt tästä ongelmasta, hän ei todennut pälvikaljua tai muuta näkyvää ongelmaa. Suvuissani ei ole kaljuuntumista.

Päässä ei näy kaljuja läikkiä, eivätkä hiukset ole muiden tai kampaajan mielestä ohentuneet tai ohuet, päinvastoin. Ehkä ohentumine on näkyyy vain omasta mielestä..?

Keväällä oli juuri tuossa huhti-toukokuun tienoilla aikamoinen stressi pääsykokeista. Lisäksi sairastin pahan sisäsynnytintulehduksen, johon sain kaksi vahvaa antibioottikuuria.

Pelkään, että kaljuunnun tätä menoa. Hiustenpesusta on tullut pakkopullaa ja epämiellyttävää. Huonoina päivinä meinaa tulla itku. Välillä hiustenlähtö vähän tasottui, mutta kiihtyi taas hieman. :/

Onko kellään muilla kokemuksia Yasmineiden aloitukseen liittyvästä hiustenlähdöstä? Voisiko tämä olla vain joku hiusten uusiutumiskausi (pikkuveljeni sanoi, että hänellä lähti n. puoli vuotta hiuksia ja sitten se loppui)?

Syön melko monipuolisesti, lisäksi syön Biotiini Fortea, Omega-ADE.tabletteja, kalkki-D-tabletteja, Piimax-C :ssaa ja monivitamiinitabletteja. Niskat luultavasti vuosisadan jumissa, kun koululaukkua täytyy kantaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu