Pimeällä ohittaessa aiheuttaa kovin monesti vaaran ohitettavalle, kun joutuvat ajamaan lyhyillä valoilla. Omasta puolesta takana ajava saisi laittaa pitkät päälle heti kun lyhyiden kantama ei enää riitä.
Miten voi viestittää takana ajavalle että voi huoletta vaihtaa jo pitkät päälle ja ajella vähän turvallisemmin. Omien valojen väläytys ei toimi, jarruvalojen vilkautus ei ole suositeltavaa (antaa helposti mielikuvan että tiellä on edessä jotain), sumuvalon väläyttäminenkään ei ole toiminut.
Voisivat opettaa autokouluissa yhtenäisiä sääntöjä tämmösiin pieniin, liikenneturvallisuutta lisääviin tekijöihin, joka voisi sitten levitä myös vanhempien autoilijoiden pariin.
Miten voi viestittää takana ajavalle että voi huoletta vaihtaa jo pitkät päälle ja ajella vähän turvallisemmin. Omien valojen väläytys ei toimi, jarruvalojen vilkautus ei ole suositeltavaa (antaa helposti mielikuvan että tiellä on edessä jotain), sumuvalon väläyttäminenkään ei ole toiminut.
Voisivat opettaa autokouluissa yhtenäisiä sääntöjä tämmösiin pieniin, liikenneturvallisuutta lisääviin tekijöihin, joka voisi sitten levitä myös vanhempien autoilijoiden pariin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
> Omasta puolesta takana ajava saisi laittaa pitkät päälle heti
> kun lyhyiden kantama ei enää riitä.
Sinun puolestasi ehkä, mutta minun puolestani ei. Vaan sitten (niin kuin autokoulussa jo opetettiin), kun pitkillä ei enää häikäistä edellämenevää.
Taustapeilin voi himmentää tai tarvittaessa kääntää osoittamaan vaikka naapurin naamaan, mutta sivupeilien säätö on hieman haastavaa vain sen takia, että joku urpo takana lyö valopatterin päälle heti ohituksen jälkeen...
Noh, riittävä nopeusero ohittajan ja ohitettavan välillä takaa sen, ettei tästä ongelmasta kovin montaa sekuntia tarvitse kenenkään kärsiä.
Niin siksi juuri tuommonen merkki olisi kätevä kun ihmisten silmät on erilaisia. Oma taustapeili on pimeällä ajaessa käytännössä aina himmennettynä, paitsi taajamissa. Sivupeilien häikäisy taas on niin vähäistä ettei omaan silmään häiritse.
Jos sinua ei häiritse niin suurinta osaa meistä muista häiritsee. Lisäksi:
A Asia ei kuulu sinulle, aja siellä edellä ihan tyytyväisenä.
B Kenenkään turvallisuus ei lisäänny tippaakaan sillä että häikäistään edelläajavaa
A) No ei varsinaisesti kuulu, mutta välillä voi ajatella muitakin kuin itseään.
B) Takana tulijan turvallisuus lisääntyy ja edelläajava ei häikäisty.
Pointti oli että edelläajava antaa itse merkin jolloin takana tulija voi vaihtaa kaukovaloihin. Ei se että takana tulija voi automaattisesti vaihtaa kaukovaloihin kun siltä tuntuu.
Voi tanan dorka, anna takana ajavan ite päättää mitä valoillaan tekee, ei se sun turvallisuutta paranna pätkääkään jos takana olija täräyttää pitkät päälle heti tai hetken perästä.
Jokainenhan tietenkin ite päättää mitä valoillaan tekee. Oman turvallisuuden parantamisesta ei ole ollut puhe missään vaiheessa.
Kovin monesti vaan näkee sellaisiakin jotka eivät hahmota että pitkät olisi voinut vaihtaa jo kauan sitten päälle ja tällöin omasta mielestä jokin merkki olis ihan perusteltu.
Pimeällä, nopeuden ollessa 80-100 km/h ei lyhyillä valoilla kovin turvallisesti voi ajaa. Peruskylmä suomi24:läinen ei toki välitä siitä miten turvallisesti 200m edellä tai takana oleva auto kulkee.
Riippuu nopeuksista milloin vaihdan kaukovaloille. Laillisilla nopeuksilla noin 200 metriä annan tulla väliä ohittajaan, laittomilla nopeuksilla en yhtään. Kiusahäikäisyä esiintyy usein, estohäikäisyä en ole oikeastaan koskaan kokenut.
Jos ohitettu antaa minulle tuollaisen varoitusmerkin, hidastan tietysti. Hänhän yrittää varoittaa jostain vaarasta edessä, tms...
Hidastusta jatketaan, kunnes valoshow loppuu.
Nuo rotan kommentit sitten ovat perseestä, tiedetään toki.
Miksi ohitettavan pitää yleensä vaihtaa lyhyille, ei ole tarvetta ohittaa, jos on niin ajakoon sitten valoisassa. Minä en ainakaan lyhyille vaihda jos joku urpo ajaa ohi.
Tykkäät sitten ajella hitaasti? :)
Mistä sinä sen etukäteen tiedät, etteivät pitkät enää häikäise? Niitähän et ole vielä tuossa vaiheessa nähnyt, ja valoja on monenlaisia. Omien valojen vilkuttelut tosiaan viittaavat lähinnä edessä olevaan vaaratilanteeseen.
Takanatulija tietää omien valojensa tehon ja milloin ne voi vaihtaa. Eikä oikeastaan ole sinun murheesi, vaikka hän ajaisi lyhyillä kotiin asti. Kunhan vain itse pistät pitkät päälle jo ohitettavan rinnalla, kun sitä vauhtiakin on enemmän.