Hesarissa"ruoka Suomessa halpaa...

Kylla on iso VALE.Kavin Suomessa viikko sitten ja kauhistutti hinnat,verrattuna Englannin ruoka hintoihin.
1483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Hesari on kapitalistien huutotorvi

Äänestä

Halpaa ruoka meillä on. Emme syö kuten englantilaiset, öljyperunoita ja ruotoista kalaa! Mutta kerropa hiukan, minkä hintaista on leipä, maito ja perunat, jauheliha ja makkara siellä halvassa Englannissa. Myös pihvien hinnat voit mainita.

Äänestä

Isoko osa tuloistanne menee asumiseen? Entä ruokaan? Mitä tuon jälkeen jää jäljelle? Onko vielä varaa puhelimeen? Nettiin? TV-maksu jää ainakin maksamatta? Entäs vakuutukset?

Äänestä

Jutun juuri on siinä, että nuo kansainväliset hintavertailut tehdään sellaisilla artikkeleilla, jotka eivät suoranaisesti kosketa kansalaisia joka ikinen päivä ja näin tulokset ovat totuudenvastaisia. Vertailussa ovat

-valmishampurilainen,
-Colajuomat,
-WC paperi,
-levitteet ja margariinit,
-paahtoleipä,
-jauhamattomat mausteet,
-kalapakasteet,
-pakastepizza ja muutamat muut tuotteet.

Näiden tuotteiden valmistusprosessi on kutakuinkin samanlainen kaikkialla ja niitä pidetään vertailukelpoisina mutta vertailun lopputulos ei kerro siitä, että minkä verran me joudumme oikeasti maksamaan siitä todellisesta ruoasta.

Suomalaiset syövät paljon lihaa, pääasiassa sika-nauta jauhelihaa, erilaisia leikkeleitä ja juustoja, tuoretta kalaa, vihanneksia ja hedelmiä. Kylklä totuus on se, että Suomessa ruoka on hulvattoman kallista.

Itse matkustelen aikalailla ympäri Eurooppaa ja minulla on melko hyvä tietämys ruoan ja muidenkin tuotteiden hinnoista eri maissa. Toistaiseksi en ole löytänyt Suomen hintoja kalliimpaa ruokaa mistään.

Sitten kun siihen vertailuun lisätään vielä laatu niin ollaan jo aivan toisissa svääreissä. Keskieuroopasta ei saa etsimälläkään yhtä huonoja perunoita kuin Suomesta. Eikä yhtä huonoja ja ryppyisiä paprikoita kuin Suomesta. Eikä siellä myöskään ole vuosikymmeniä kestävää pakkomiellettä myydä kaikenlaisia lajittelemattomia eläinten roippeita marinaadiin piilotettuna kuten Suomessa. Suomessa vallitsee ruokamafia.

Lidl pitää hintojaan vain ripauksen halvempina kuin S ja K ryhmä koska niiden ei tarvitse myydä sillä hinnalla mihin oikeasti kykenisivät venymään. Suomihan on Lidl ketjun paratiisi koska S ja K ryhmä pitävät huolen siitä, että täällä saa parhaan katteen mitä voi kuvitella.

Äänestä
  • Kyllä näin on,suomen törkeä ruokakauppojen hintakartelli aiheuttaa semmoista että Saksassa tuotettu ruoka on halvempaa kuin suomessa tuotettu ja ei se saksa ihan tossa naapurissa ole.

    Äänestä

Minä en osta mitään näistä:

>>
-valmishampurilainen,
-Colajuomat,
-WC paperi,
-levitteet ja margariinit,
-paahtoleipä,
-jauhamattomat mausteet,
-kalapakasteet,
-pakastepizza ja muutamat muut tuotteet.
>>

Paitti tietty wc-paperia. Ja sekin on hintalaatusuhteeltaan parasta Lidlissä. Se vihreä on parasta. Ja halpaa. Riittoisaa.

Äänestä

Saakos kassaneiti ja varastotyöntekijä meillä parempaa palkkaa kuin muualla euroopassa?
Jostain kummasta syystä nää Suomen palkat kiehtoo eurooppalaisiakin. Afrikkalaisista puhumattakaan!

Äänestä
  • Saksassa palkat ovat huomattavasti parempia kuin Suomessa. Esimerkki: Saksalainen ammattikoulusta juuri valmistunut puuseppä, jolla ei ole minkäänlaista työkokemusta, saa lähtöpalkkana 3000 € /kk. Suomessa vastaavaan palkkaan pääsee monen vuoden työkokemuksella jos sellaista edes pääsee kartuttamaan. Saksalaiset tienaavat paljon paremmin kuin Suomalaiset ja hinnat ovat halvempia kuin Suomessa joten heidän ostovoima on ihan toista luokkaa. Suomessa asunnon osto on elämän mittainen prosessi mutta Saksassa laina maksetaan pois viidessä- seitsemässä vuodessa eikä se ole mikään mullistava asia ostaa omaa asuntoa.

    Äänestä

  • Saksassa 12 v asunut kirjoitti:

    Saksassa palkat ovat huomattavasti parempia kuin Suomessa. Esimerkki: Saksalainen ammattikoulusta juuri valmistunut puuseppä, jolla ei ole minkäänlaista työkokemusta, saa lähtöpalkkana 3000 € /kk. Suomessa vastaavaan palkkaan pääsee monen vuoden työkokemuksella jos sellaista edes pääsee kartuttamaan. Saksalaiset tienaavat paljon paremmin kuin Suomalaiset ja hinnat ovat halvempia kuin Suomessa joten heidän ostovoima on ihan toista luokkaa. Suomessa asunnon osto on elämän mittainen prosessi mutta Saksassa laina maksetaan pois viidessä- seitsemässä vuodessa eikä se ole mikään mullistava asia ostaa omaa asuntoa.

    Kun tuplaten tienaava saksalainen tulee suomeen..tämä kauhistuu ensimmäiseksi suomen ruuan hintoja ja huonoa laatua, leipää muovipussissa jne.

    Eräs saksalaisrouva päätteli suomalaisten tienaavan suuria palkkoja, koska hinnat ovat tuollaisia.

    Äänestä

Tutkimustuloksen ymmärtää hyvin, kun katsoo kuka sen on tehnyt, vähittäisruokakauppa! on tutkimuksen teettänyt ja sitten kun vielä luetaan se tutkimustulos tarkkaan käy ilmi, että Suomessa on kaikki kallista, sillä tulos sanoo ruoka on halpaa verrattuna suomalaiseen yleiseen hintatasoon, eli asumiskustannuksiin, vaatteisiin, oppikirjoihin jne.
Eli tutkimuksen lopullinen tulos on ruoka on Suomessa kallista kuten kaikki muukin ja kauppiaat on sairaan ahneita ja tekee kaikkensan jotta kansa uskisi, että halpaa on. Lisäksi voimme uutisoinnista päätellä, että media on kaupan puolta, koska tulkitsee tuloksen näillä näkyvillä otsikoilla ja virheellisesti tulkituilla uutisilla. Näitä uutisia pitää osata tulkita, eikä pidä niellä kaikkee paskaa mitä meille syötetään!

Äänestä

Kaiken takana on KKK - ekonomit, näiden ahneudella ei ole mitään rajaa !

Äänestä

Tilatusta tutkimuksesta saa tilatun tuloksen.

Äänestä
  • Niin se on ..ne tappavat viestintuojan !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ulkosuom kirjoitti:

Kylla on iso VALE.Kavin Suomessa viikko sitten ja kauhistutti hinnat,verrattuna Englannin ruoka hintoihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu