Iltapäivälehdistö vetää tänään otsikoita Länsi-Suomea lähestyvästä hirrrrveästä myrskystä. Kaupassa vilkaisin lehtien otsikoita ja eikö mitä, kypärää suositeltiin käytettäväksi huomenissa, jos ulkona aikoo liikkua.
Kattelin tuossa Forecan paikallissääennustetta tälle ja huomiselle päivälle. Lounaaseen 11m sekunnissa tuulta ja sadetta. Jotta se taas siitä myrskystä.
Hirvee myrsky
9
267
Vastaukset
- Vain pieni tuuli...
Hehkuttivat jo eilen jotta huomenna on ENSIMMÄINEN syysmyrsky jopa 21 metriä tuulta, sekunnissa. Onkopa myrsky vielä sekään? Myrskyhän on jotain 25-30 metriä sekunnissa ja kunnon myrsky 40 - 50 metriä sekunnissa. Satasella menisi Boltin ennätys rikki.
Olen välillä lueskellut Forecan sivuilta meteorologien blogimerkintöjä. Joku heistä kirjoitti hienosti, miten heiltä kärtetään kommentteja tyyliin "eikö edes jotain tavallisuudesta poikkeavaa olisi".
Nytkään ei taida olla. Sitä samaa, sitä samaa.- o / h
AnaLyyzi kirjoitti:
Olen välillä lueskellut Forecan sivuilta meteorologien blogimerkintöjä. Joku heistä kirjoitti hienosti, miten heiltä kärtetään kommentteja tyyliin "eikö edes jotain tavallisuudesta poikkeavaa olisi".
Nytkään ei taida olla. Sitä samaa, sitä samaa.Olen kuullut samaa. Jos on tyyntä tulossa niin soittelijat ovat että plää, tylsää. Etenkin iltapäivälehdistö haluaa repäistä kunnon myrskyt etusivuilleen, ei mitään henkäyksiä.
o / h kirjoitti:
Olen kuullut samaa. Jos on tyyntä tulossa niin soittelijat ovat että plää, tylsää. Etenkin iltapäivälehdistö haluaa repäistä kunnon myrskyt etusivuilleen, ei mitään henkäyksiä.
Tulipa mieleeni, että tulen ja henkäisen ja hönkäisen talosi pois kuni Iso Paha Susi joka sekään ei saanut Veli Pontevan (?) taloa kaadettua ja kaikki iltapäivälehtien toimittajat olivat pahoillaan.
Toki olen hakenut kirpparilta ostetun polkupyöräkypäräni esiin kun huomenissa joudun jättämään tiilitaloni lämmön hetkeksi poistuakseni sen luomasta turvasta.
- Demoniiih...;o)...
En ole seuraillut Fonectan sääennusteita...Ihan vaan noita paikallisradion ennuteita..Myräkkää ukkosella nekin lupaivat..Ja varmasti se onkin tulossa..koska luotan noihin kissojen vimmaamiseen..ja sähköiseen turkkiin..Se vasta myrskyä tietääkin..;o)...
Olen niin monta monituista kertaa pettynyt näihin mukamas-myrskyihin, jotta luulenpa että asun väärässä kohtaa maapalloa kun en muista yhdenkään myrskyn osuneen kohdalleni.
Tai sitten käsitykseni myrskystä on erilainen. Odotan hurrikaania ja saan kohtalaisen sateen ja tuulen.- Puhurix
AnaLyyzi kirjoitti:
Olen niin monta monituista kertaa pettynyt näihin mukamas-myrskyihin, jotta luulenpa että asun väärässä kohtaa maapalloa kun en muista yhdenkään myrskyn osuneen kohdalleni.
Tai sitten käsitykseni myrskystä on erilainen. Odotan hurrikaania ja saan kohtalaisen sateen ja tuulen.Tiedote Turusta: Sataa ja tuulee. Aika vähän väkeä liikkuu kaduilla. Saa nähdä yltyykö myrskyksi.
- Demoniiih...;o)...
Ryhdy myrskynmetsästäjäksi..Meilä täällä Etelä-Karjalassa myrskyjä riittää..On ollut astaa..ja muita naishurjimuksia..Niin..no pieniähän nuo meitin myräkät on, jos vertaa isoon maailmaan..;o)...
Ainaskin nyt on Tampereella ihan tavallinen syyssää.Märkää ja välillä pikkuisen tuulee, mutta myrskyä ei oo vielä tänä syksynä näkynytkään. Huomisesta en sit tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101189
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1171024- 128920
- 95775
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten287722Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait75649Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504
