Perussuomalaiset ja Timo Soini kiinnostivat pietarilaistoimittajia tiistaina enemmän kuin kaupungissa vieraileva eduskunnan ulkoasiainvaliokunta. Venäläistoimittajat tenttasivat valiokunnan puheenjohtajaa Soinia etenkin perussuomalaisten viileästä suhtautumisesta Euroopan unioniin ja maahanmuuttoon, mukaan lukien venäläisiin.
"Minun ihanteeni Suomesta olisi ollut Norjan tapainen järjestely", Soini sanoi viitaten EU:n ulkopuolella pysymiseen ja omaan valuuttaan.
Venäläistoimittaja kysyi heti kierosti, olisiko Suomeenkin voinut ilmaantua Norjan Breikivin kaltainen henkilö, jos Suomessa olisi eletty Norjan mallin mukaisesti.
"Voi Jessus, eihän näillä ole mitään tekemistä toistensa kanssa", Soini päivitteli.
Imatran seudulla venäläisten koteihin viime aikoina kohdistuneet tuhotyöt kirvoittivat odotetusti kysymyksiä. Venäläisiä kiinnosti tekojen mahdollinen yhteys perussuomalaisten harjoittamaan politiikkaan.
"Voi Jessus, ei tietenkään", päivitteli Soini.
"Minun ihanteeni Suomesta olisi ollut Norjan tapainen järjestely", Soini sanoi viitaten EU:n ulkopuolella pysymiseen ja omaan valuuttaan.
Venäläistoimittaja kysyi heti kierosti, olisiko Suomeenkin voinut ilmaantua Norjan Breikivin kaltainen henkilö, jos Suomessa olisi eletty Norjan mallin mukaisesti.
"Voi Jessus, eihän näillä ole mitään tekemistä toistensa kanssa", Soini päivitteli.
Imatran seudulla venäläisten koteihin viime aikoina kohdistuneet tuhotyöt kirvoittivat odotetusti kysymyksiä. Venäläisiä kiinnosti tekojen mahdollinen yhteys perussuomalaisten harjoittamaan politiikkaan.
"Voi Jessus, ei tietenkään", päivitteli Soini.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Toivottavasti Isä Timo malttoi olla päästelemättä konjakkipieruja haastattelun aikana? Marttyyriksi heittäytyminen, päivittely ja toisinaa myös tekoitku sujuvat Soinilta jo luentevasti, ellei nikotus ja piereskelykohtaus tule väliin?
Aikanaan hyvin presidentivaaleissa menestynyt Elisabet Rehn on todennut kirjassaan, että on hyvä muistaa, että kaikki pierevät. Olennaisinta on se, mitä ihmisellä on päässä ja sydämessä. Mannerheimillakin kuulemma oli huonosti toimiva vatsa, mutta hän pystyi silti suuriin tekoihin.
Venäjän presidentti Medvedjev on valehdellut, että Neuvostoliitto ja Venäjä eivät koskaan ole hyökänneet mihinkään. Toivottavasti Soini tultuaan valituksi Suomen presidentiksi kertoo Venäjän presidentille, että Neuvostoliitto aloitti talvisodan hyökkäämällä Suomeen, ja että Suomelta ryöstetyt alueet pitäisi palauttaa.
"Venäjän presidentti Medvedjev on valehdellut, että Neuvostoliitto ja Venäjä eivät koskaan ole hyökänneet mihinkään."
Ai jaa. Milloin ja missä yhteydessä? Taitaa tässä taas joku karjalanpalauttaja kakkia alushousuhinsa.
"Toivottavasti Soini tultuaan valituksi Suomen presidentiksi kertoo Venäjän presidentille, että Neuvostoliitto aloitti talvisodan hyökkäämällä Suomeen, ja että Suomelta ryöstetyt alueet pitäisi palauttaa."
Tähän minä en vastaa, mitä sanoo Koroljov?
Niin se Medvedjev todella on valehdellut. En ole arkistoinut aikaa ja valehtelupaikkaa. En näet jouda. Pitää sitä töitäkin nääs tehdä, Tietysti on mahdollista, että Medvedjev itse uskoo, mitä väittää, mutta en pidä sitä todennäköisenä.
Mielenkiintoista on se, että kysyt milloin Medvedjev on (muka, muka sinun puoleltasi) valheensa esittänyt. Taidat siis itsekin olla siinä oikeassa uskossa, että Neuvostoliitto oli talvisodan aloittaja. Toiseen maahan hyökkääminen on väärin. Ryöstettyjen maiden takaisin vaatimisessa ei ole mitään väärää.
Mitä ajat takaa tuolla linkillä . Sinulla on ehkä ajatus --- tuotko se esille.
Kuuntele tätä ja mieti.. http://www.youtube.com/watch?v=DKxZY0DIxIk&feature=related
Soini veti pisteet kotiin kun se vastustaa Niinistön pyrkyä liittää Suomi Natoon Venäjää vastaan.
liittää Natoon juuri turvallisuuden vuoksi. Suomesta tulisi turvallinen Nato-maa ja suomalaiset sotilaat saisivat tyylikkäät Naton sotilasvaatteet. Ei tarvitsisi suomalaisen taistella enää niin rumissa ja tyylittämissä rytkyissä kuin viime sodissa.
"Suomihan pitäisi liittää Natoon juuri turvallisuuden vuoksi."
Suomen turvallisuustilanne on hyvä juuri sen vuoksi ettei Suomi ole Natoon liittymisen kautta tehnyt itsestään 1) uutta uhkaa Venäjälle, 2) vihollista kaikille niille jotka vastustavat USA:n ja Israelin politiikkaa Lähi-Idässä. Edesmennyt akateemikko Paavo Haavikko tapasi sanoa, että kun varoittaa Suomea NATO-jäsenyyden turmiollisuudesta on vähän kuin sanoisi itsemurhaan valmistautuvalle, että älä nyt ihmeessä tee siitä. Suurin osa suomalaisista ei onneksi tahdo hypätä kuilun reunalta alas.
"Ei tarvitsisi suomalaisen taistella enää niin rumissa ja tyylittämissä rytkyissä kuin viime sodissa."
Suomalaisten enemmistö haluaa, ettei suomalaisen tarvitsisi taistella enää missään sodassa, kaikkein vähiten USA-Israel-NATO-EU:n laittomissa hyökkäyssodissa jossakin tuhansien kilometrien päässä Suomesta.
joku aika sitten nostattanut venäläisvastaista kampanjaa Itä-Suomessa sen vuoksi, että venäläiset muka ostavat kaikki parhaat rantatontit?
Nyt sitten Venäjällä näin:
"...Venäjällä perussuomalaisista on maalailtu kaikkineen hyvin venäläisvastaista ääripuoluetta.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini halusi sanoutua tästä kokonaan irti tiedotustilaisuudessa Pietarissa tiistaina.
- Venäjän suhteen perussuomalaisilla ei ole koskaan ollut mitään kielteistä sanottavaa!
Tätä mieltä ne Soinin opettamat peruspersut ovat oikeasti venäläisistä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10119288
"- Venäjän suhteen perussuomalaisilla ei ole koskaan ollut mitään kielteistä sanottavaa!"
Soini on epäilemättä Venäjän suhteen viisaampi kuin Perussuomalaisten äänestäjät, joiden keskuudessa vanhakantainen ryssäviha on vahva. Soinin pitäisi kasvattaa kannattajiaan ulkopoliittisesti, korostaa Venäjän ymmärtämisen tärkeyttä. Venäjän suuntaan Soinin pitäisi vakuuttaa ehdottomasti, ettei Perussuomalaiset ole NATO-puolue. Soini ei hoida kunnolla oman puolueensa ulkopolitiikkaa. Miten Soini kykenisi hoitamaan Suomen ulkopolitiikkaa? Venäjällä Soini ja Perussuomalaiset eivät vielä nauti kummoistakaan luottamusta. Se on paitsi Perussuomalaisten, myös koko Suomen kannalta huono asia.
Soinin hyrrätakki pyöri venäjälläkin ennätysvauhtia. Stalinkin olisi kateellinen Soinin niljakkuudelle?
Todella harmittava juttu. Vastaisuudessa Timpan pitää antaa vain vastaukset ja toimittajat keksivät niihin kysymykset. Nerokasta ja näppärää....hihhih!
Miksi suomineidot eivät anna persupoijille pimppaa, vaan heidän pitää turvautua venakoihin? Viitsiikö tuota edes sanoa...HUH HUH!
Koska Venäläinen nainen osaa "paapoa" ja pitää hyvänä miestänsä. Eikä aina vain vaatia, arvostella, vähätellä ym. ym. niinkuin nämä kotomaamme "riivinraudat" ja "telaketjufeministit"
Senkin Sovinistisika!!! HÄPEÄ! JOS OSAAT!!!
venäläisten omistamiin kiinteistöihin oli sikäli asiallinen ja oikeutettu, sillä perussuomalaiset ovat olleet jatkuvasti venäläisomistuksia ja sitä kautta maaseutujen ja muiden manomistajia vastaan.Todennäköisyys on että ko. rikollisten tihutöiden takana on persusympatioivat tahot.