Miten tämä voi olla niin vaikeaa? Liikennetoimittajalla ei ole ajokorttia?
Osaatko lukea tätä hämmentävää liikennemerkkiä - voiko sitä vaikeammin enää ilmaista
http://www.iltasanomat.fi/autot/osaatko-lukea-tata-hammentavaa-liikennemerkkia---voiko-sita-vaikeammin-enaa-ilmaista/art-1288414146661.html#comments-anchor
IS-toimittajien liikennemerkkituntemus
30
1352
Vastaukset
- ihmisiä toimittajatk
Onhan tuo tosiaan vähän hämmentävä. Itse ainakin mietin hetken, ennenkuin tajusin mistä on kyse.
- 7+10
Samaa olen ihmetellyt itsekin. Että onko noilla toimittajilla korttia ollenkaan. Iltapäivälehdistä pitäisin automielessä Iltalehteä - jos mahdollista - vieläkin huonompana kuin Ilta-sanomia.
Mutta jos ihmettelet sanomalehtien autotoimittajien ammattitaitoa niin katso joskus Start neloselta. Niillä toimittajilla pitäisi olla kortti kun ne yleisillä teillä ajelevat. Se vanhempi mies on varmaan kortillinen mutta ne nuoremmat...? - vain arkisin
Mikähän tuossa toimittajalle on hämmentävää, sehän on selvästi merkitty että muina aikoina 60 min.
Voihan tuota vähän ihmetellä...
Pysäköinti kielletty.
- Paitsi arkisin
- Lisäksi sallittu viikonloppuisi kiekolla tunniksi
Periaatteessa tuo *ensimmäinen* aikarajoitus on se hankala. Se kun toimii täsmälleen päinvastoin kuin maalaisjärjellä olettaisi. Yleensähän lisäkilvellä rajoitetaan tai tarkennetaan liikennemerkin vaikutus lisäkilvessä merkittyyn alueeseen, aikaan, tms. Tässä tapauksessa rajataan tuo merkitty aika pois, mutta se on kyllä kerrottu asetuksessa.
Tuo muuna aikana on lisäksi hieman epäselvä. Periaatteessa se taitaa nimittäin erillisessä kyltissä viitata pysäköintikieltomerkkiin, ei tuohon toiseen lisäkilpeen. Kyllähän tuon tajuaa, mutten menisi vannomaan, että on teknisesti oikein. Parempi olisi ollut normaali kiekkomerkki varustettuna (0-24) -tekstillä, ei olisi ollut tuota epäselvyyttä (ja pienempi kylttikin vielä).Noh, tulihan tuubaa heti aamusta. :)
Siis korjataanpa itseä:
Pysäköinti kielletty
- Tosin vain pyhäpäivinä
- Sallittu muutoin kiekolla tunniksi.
Edelleen pätee se, mitä sanoin tuosta alemmasta lisäkilvestä. Se tarkentaa nimen omaan pysäköintikieltomerkkiä, eli termi "muuna aikana" ei tarkoita teknisesti yhtään mitään. :)The_Rat kirjoitti:
Noh, tulihan tuubaa heti aamusta. :)
Siis korjataanpa itseä:
Pysäköinti kielletty
- Tosin vain pyhäpäivinä
- Sallittu muutoin kiekolla tunniksi.
Edelleen pätee se, mitä sanoin tuosta alemmasta lisäkilvestä. Se tarkentaa nimen omaan pysäköintikieltomerkkiä, eli termi "muuna aikana" ei tarkoita teknisesti yhtään mitään. :)Korjataan vieläkin. Tällä kertaa kyllä ihan silmissä vikaa.
Ensimmäisellä kerralla katsoin,että olisi ollut punaisella tuo teksti. Ei ollut. Mustaa oli. Eli arkisin on pysäköinti kielletty, viikonloppuisin sallittu.- hohhohhoijaa
Oliko pakko taas alkaa veivaamaan yksinkertaista asiaa, jos ja kun et tiedä niin ole kommentoimatta. Aiemmin oli jo selvennetty merkkien tarkoitus mutta etpäs sitäkään ymmärtänyt. Eli ei niin yksinkertaista asiaa ole että sen ymmärtäisit.
Voi rottaparkaa, olisiko aika vetäytyä koloon. - tuli vaam mieleen
The_Rat kirjoitti:
Korjataan vieläkin. Tällä kertaa kyllä ihan silmissä vikaa.
Ensimmäisellä kerralla katsoin,että olisi ollut punaisella tuo teksti. Ei ollut. Mustaa oli. Eli arkisin on pysäköinti kielletty, viikonloppuisin sallittu.Pitääkö se muuten paikkansa että dieselin pakokaasussa on aineita jotka heikentävät aivojen toimintakykyä?
- 21+11
tuli vaam mieleen kirjoitti:
Pitääkö se muuten paikkansa että dieselin pakokaasussa on aineita jotka heikentävät aivojen toimintakykyä?
Eikös alkoholissa ole jotain samaa kuin dieselin pakokaasussa?
- vaikea?
Jos tuo hämmentää, kertaa ihmeessä liikennemerkit ennen kuin seuraavan kerran lähdet kaupunkiin autolla.
Minusta merkinnässä ei ole mitään ihmeellistä. Ihan normaali pysäköintikielto aikamerkinnällä ja lievennykset siihen. Mikä tuossa oli vaikeaa? Muille kuin Rottikselle, tietty.
Toimittajien ammattitaitoa oli ennen se, että jos asiaa ei tiennyt, otti selvää. Nykyisin tällainen tuntuu olevan museotavaraa. Iltalehdessä varsinkin Riihelän palstalla on niin vilisemällä vääriä ja virheellisiä tulkintoja, että ihan hirvittää. Ja sitä moni pitää tietolähteenä. Hui!- dffdfdffd
Haista huilu
Sen verran on itselläkin aikaa autokoulusta, että hämmentää se joo.
Talomem edessä on pysköintialue:
06-18 4h
Sinisellä kohdalla valkoinen teksti.
Kuitenkin olen nähnyt pysäköinti valvojan lauantai aamuna ja sakkojakin on jaellut.
Eli voiko sakottaa vielä lauantai aamuna? Mielestäni ei, mutta käytän kyllä kiekkoa aina...- selitä uudestaan
Ei ne pysäköintivalvojat sakota, ne kirjoittaa pysäköintivirhemaksumääräyksiä.
- saivartelua
"Ei ne pysäköintivalvojat sakota, ne kirjoittaa pysäköintivirhemaksumääräyksiä."
Autoilijan kannalta nimikkeellä ei ole juuri väliä samoista euroista on kuitenkin kyse ja yhtä paljon kirpaisee. - vissi ero
saivartelua kirjoitti:
"Ei ne pysäköintivalvojat sakota, ne kirjoittaa pysäköintivirhemaksumääräyksiä."
Autoilijan kannalta nimikkeellä ei ole juuri väliä samoista euroista on kuitenkin kyse ja yhtä paljon kirpaisee.On sillä tietty ero, sakot jää virkavallan muistiin, pysäköintivirhemaksut ei.
- urhoska
vissi ero kirjoitti:
On sillä tietty ero, sakot jää virkavallan muistiin, pysäköintivirhemaksut ei.
väliäkös tuolla, kansan kielellä parkkiSAKKO ja semmosena pysyy.
- Stadilainen kuski
urhoska kirjoitti:
väliäkös tuolla, kansan kielellä parkkiSAKKO ja semmosena pysyy.
On tuossa kuitenkin iso ero. Sakot tarkoittavat että on rikkonut lakia (siis rikollinen), ja pysäköintivirhe on hallinnollinen maksu samalla tavalla kuin kirjaston myöhästymismaksu.
- Yualle
Minä näen tuossa sulutkin...:/
- urhoska
Ai tuossa linkin kuvassa? Mene näöntarkastukseen.
- Yualle
urhoska kirjoitti:
Ai tuossa linkin kuvassa? Mene näöntarkastukseen.
Joo =)
- osaaaaja??
Ihan dorkaa alkaa toimittajia haistatella...... Joku otti kuvan ja lähetti toimitukseen ja sitten se julkaistiin. Hankala merkki, olen siinä jo kauan parkkeerannut mennessäni Kauppatorille la ja su.
Mielestäni vaikeimpia ovat ne, joissa ei värejä eikä sulkuja, toki esim. sinisellä 60min ja parkkikiekko, kai se on aina voimassa?????- 11+20
voi sinua ossaajaa, tuolla meiningillä saat pikavoittoja silloin tällöin. Kai se on....
- kaksjapuoli
Helsingistä kaikki toimittajat. Se selittää paljon. Pleikkarisukupolven ihmisiä. Hävetkää.
- muualla osataan
"Miten tämä voi olla niin vaikeaa?"
Voisi se olla helpompaakin! Suomalaisten asenne on juuri tuota!
Tiemerkinät ovat usein todella vajavaisia ja perustuu asenteesen "kaikkihan sen tietää".
Olisi korkea aika ottaa oppia selkeistä, yksiseliteisistä tiemerkeistä ja tiedotteista. On aivan turhaa syyllistää tiellä liikkujia ajasta jälkeenjääneiden liikennemerkkiien ja opasteiden sekasotkusta.- tiemaalari
Eihän ne tiemerkinnät kaksisia ole, valkoista ja keltaista viivaa, joko pitempään tai sitten pätkittäin,mikä siinä niin vajavaista on. Loppuuhan maalareilta tietysti joskus maali ja ruokatuntikin täytyy pitää joskus.
- molop
näköjään espoolaiset on tyhmiä mutta IS:n toimittjat vielä tyhmempiä jos tälläsestä itsestään selvyydestä tekee jutun.onneksi espoolaiset saa metron ettei tarvii autoilla enää helsingissä.
- Vai kuinka?
Lisää omituisia liikennemerkkejä...Kuopiossa musiikkikeskuksen linja-autojen parkkipaikalla kyltti pysäköinti sallittu linja-autoille,pysäköintikiekon käyttöpakko 10h klo 08-17...Ko. aikaväli on mielestäni vain 9h,eli jos tuon linja- auton siihen aamulla klo 8 niin voinen pitää sitä siinä vuodesta toiseen...Rajoitus kun loppuu illalla klo 17 eli siis 9 tunnin päästä,ja aamullahan on taas kiekossa valmiina kello 8....
- Noinhan siinä käy...
Kun päästetään kallispalkkaiset insinöörit ripottelemaan hurmoksessaan kaikenlaisia autoilua rajoittavia tekijöitä sinne tänne,toinen esimerkki hidasteet joista tehdään niin korkeita että on sitten viikon päästä madallettava kun yli ei pääse..Ilmankos katujen kaksisuuntaistaminen ei suju suunnitellussa aikataulussa kun työmiehet ovat edellisen väläyksen jälkiä korjailemassa..Eikä taida turha työkään olla ihan ilmaista talousvaikeuksissa painiskelevissa kaupungeissa...
- cöde
Sakkoa ja penalttia tulee jos et ymmärrä älyttömyyksiä...suomessa.
- ei salakieltä
On taas saivarreltu ihan asiallisesta huomiosta. Liikennemerkit ja lisäkilvet voisivat olla yksiselitteisempiä ja johdonmukaisempia paikkakunnista riippumatta. Ilmeisesti samanlaiset mäntit suunnittelevat näitä merkkejä kuin uhoajat näillä palstoilla ja jälkihän on nähtävissä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2726688Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2346258Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai425662Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1554991Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi323806Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1953729Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1323457HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok373151Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan43150Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3332799