Poojille lukemista!

aivan tavallinen

Tuo alla olevassa linkissä oleva juttu kannattaisi lukea ihan ajatuksen kanssa - eikä vain heti suorilta alkaa torjumaan asiaa.

http://www.image.fi/artikkelit/aivan-tavallinen-perhe#.TnG2NzD2v4l.facebook

"Miesten suhtautuminen kysymykseen hämmästyttää minua. Kun alan puhua miesseurassa perheväkivallasta, usein kiihkeästi, myönnettäköön, ihan järkevät ja väkivaltaa varmasti vastustavat miehet katselevat hiljaa ja kiusaantuneen oloisina kengänkärkiään eivätkä sano asiaan oikein mitään.

Miksei mies, joka vastustaa väkivaltaa, voi yksinkertaisesti sanoa sitä ääneen ja tuomita väkivaltaisten miesten tekoja? Mistä tarve puolustaa pahoinpiteleviä miehiä muistuttamalla, että naisetkin pahoinpitelevät? Ja mikä on syy vaikenemiseen?"

5

252

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....!

      Johtuu välinpitämättömyydestä, mikä on aika yleistä. Eivät kai osaa asettua toisen asemaan. Luulisin.

    • yx miäs

      Miesten fyysinen väkivalta parisuhteessa on ongelmana aivan toista luokkaa kuin naisten. Puhtaasti henkisessä väkivallassa naiset ovatkin jo suuressa osassa. Miestä, joka joutuu naisen väkivallan kohteeksi (omakohtaisia kokemuksia!), ei helpota tieto että mies on harvemmin saavana osapuolena.

      Linkin luin kokonaan. Jotain asialle tarttes tehdä. Mitään kollektiivista syyllisyyttä en kylläkään aio ottaa osakseni

    • temppe.

      Hämmästyttävä suhtautuminen johtuu varmaan siitä, että miehet tulkitsevat puhujan syyllistävän kollektiivisesti kaikkia miehiä, kun asiassa painotetaan vain toisen sukupuolen osallisuutta.
      Sama kun menisi Itäkeskukseen jututtamaan somaleita heidän viiteryhmansä yliedustuksesta rikoksissa, ja sitten olisi hämmillään näiden reaktiosta.

      Tuossa artikkelissa kuultaa vahvasti asenne, että naiset ovat moraaliltaan korkeampia olentoja miehiin nähden.

      • yx miäs

        Tulkinta tulee juuri siitä, että joillakin on tapana syyllistää kaikki miehet paskiaisten teoista. Kollektiivinen syyllisyys voidaan jakaa vain kaikkien ihmisten kesken, ei pelkästään miesten. Omasta mielestäni tein selväksi suhtautumiseni aloittajan asiaan. Itse aion pitää sen samalla tasolla kaikkien väärintekojen kanssa -aloittattajan asiaa yhtään vähättelemättä.

        Nyt en ymmärtänyt kommenttisiasi naisten korkeammasta moralista. Voisitko selittaa.


    • wehopjhwopjhtrwkop

      milloin miesten tekemää väkivaltaa vastustava feministi aikoo tuomita naisen tekemän väkivallan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5054
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2733
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1280
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1257
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      763
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      732
    Aihe