Helluntailaisliikkeen perustaja Brofelt

Onko teillä tietoa miten tämä Brofelt pani alulle tämän liikkeen. Saiko hän jonkun näyn tai jotain sen tapaista. Onko netissä jossain tietoa asiasta.
158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Helluntailaisuus syntyi Azusa-kadun herätyksessä 1900-luvun alkupuolella USAssa, kun ihmiset janosivat Pyhän Hengen kosketusta. Sieltä myöhemmin se rantautui Suomeen Thomas Barratin kautta 1911. Pekka Brofeldt, oli henkilö joka kirjoitti Barratista ja tämän suomen vierailusta jossain lehdessä ja tämän kautta liike rupesi leviämään Suomessa.

Seuraavista linkeistä löytyy lisää tietoa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_Helluntaiherätyksen_historia
http://www.uskonnot.fi/uskonnot/view?religionId=28


Tässä tutkaillessani huomasin että miten käsittämättömän tynkä kirjotus helluntaikirkon sivuilla on helluntaiherätyksen historiasta.... Melkein hävettää niitten puolesta et ne ei oo viittiny postata enempää tietoo..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mistä kaikki alkoi kirjoitti:

Onko teillä tietoa miten tämä Brofelt pani alulle tämän liikkeen. Saiko hän jonkun näyn tai jotain sen tapaista. Onko netissä jossain tietoa asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu