Oletetaan että kyseinen somali olisi jollain ihmeellä valittu eduskuntaan, niin miten hänen kanssaan voidaan toimia ettei syyte rasistisuudesta ja ties mistä mätkähdä kaikille erottamisen kannalla oleville.
Oletetaan myös kuvitellun rikkeen olleen vaikka koraanin siteeraaminen sopivasta kohdin ja hän julkaisisi sen blogissaan niin, että siinä uhataan kirjankin mukaan kaikkia ns.. vääräuskoisia kauhealla kohtalolla, tappotuomiolla ja orjuudella.
Oletetaan myös kuvitellun rikkeen olleen vaikka koraanin siteeraaminen sopivasta kohdin ja hän julkaisisi sen blogissaan niin, että siinä uhataan kirjankin mukaan kaikkia ns.. vääräuskoisia kauhealla kohtalolla, tappotuomiolla ja orjuudella.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No on sullakin ihme kuvitelmat pääsi sisällä. Onko niin kurjat olot että täytyy ihan varta vasten kehitellä vainoajat sitä selittämään?
Kyseessä on Hypoteesi, minkä fiksuimmat jo oivalsivatkin.
Koska kerran osallistuit ketjuun, niin luulisi sinulla olevan jonkinlainen kantakin asiaan, muutenhan olisit jättänyt osallistumatta.
Kerro siis, mikä mieltäsi nakertaa?
Mieltä nakertaa tuo johdatteleva olettamus tuossa hypoteesisi taustalla, että somalia (oletettavasti tässä edustamassa mitä tahansa ei-kantasuomalaista) ei jonkin mystisen salaliiton perusteella voisi syyttää mistään, että hän on jonkin kirjoittamattoman säännön mukaan suojeltuna kaikelta kritiikiltä, että kaikki aiheelliset syytökset häntä vastaan voidaan kumota rasistikortilla (ja kääntäen, että syytökset rasismista eivät muuta olekaan kuin demagoginen keino sivuuttaa aiheellinen kritiikki).
Toisin sanoen, en usko, että koko hypoteesisi taustalla on muuta kuin sairaalloinen tunne kaltoinkohdelluksi tulemisesta.
Eikä hän sitten ole, sillä vaikka vielä ei ole yhtään esimerkkiä mallina, niin oletettavasti nousisi kauhea meteli jo ennen oletettua sanktiota.
Ainakin vahva edustus hänellä tulisi olemaan, niin eduskunnassa, kun mediassakin.
Unohda tykkänään oletetut henkilökohtaiset ongelmani ja jätä ne suosiolla omille harteilleni, kannan ne jos vaan suinkin jaksan, sillä minulla ei ole yhteiskunnan suomaa lakimiesarmeijaa ym.. avustajia tukenani.
" Toisin sanoen, en usko, että koko hypoteesisi taustalla on muuta kuin sairaalloinen tunne kaltoinkohdelluksi tulemisesta. "
Minäkin poden tuota sairaalloista tunnetta, että suomalaista ei ehkä kohdella samoin, kuin somalia. On sellainen kumma tunne, että olemme rasisteja aina kun kyseessä on neegeri heimot. Onkohan suomalaisilla enään puheoikeuttakaan...
Ei voi. Kansanedustaja on natsi ja rasisti, jos ei ilolla jakele rahoja EU maihin ja kotimaan mamuille.
olisi, jos ei voisi :D
Allahin palvojia siellä on jo entuudestaan:
http://www.youtube.com/watch?v=cn0rFO2x828
Et siis tiennyt.