Tiedän sohaisevani muurahaispesää kirjoittamalla aiheesta, mutta haluan kysyä miksi suurin osa ammattiautoiilijoista ajaa kitkarenkailla?
En ole nähnyt kuorma-autoissa ja rekoissa sekä niiiden perävaunuissa nastarenkaita.
Ihmettelen miksi näitä 60-tonnisia järkäleitä saa ajaa hengenvaarilliseksi väitetyillä kitkarenkailla. Rekkamiehethän joutuvat ajamaan kelissä kuin kelissä tiukalla aikataululla. Linja-autot ovat kevyempiä, mutta aikataulut tiukkoja ja reitit todella pahoja.
Missä ammattimiesten nastat?
En ole nähnyt kuorma-autoissa ja rekoissa sekä niiiden perävaunuissa nastarenkaita.
Ihmettelen miksi näitä 60-tonnisia järkäleitä saa ajaa hengenvaarilliseksi väitetyillä kitkarenkailla. Rekkamiehethän joutuvat ajamaan kelissä kuin kelissä tiukalla aikataululla. Linja-autot ovat kevyempiä, mutta aikataulut tiukkoja ja reitit todella pahoja.
Missä ammattimiesten nastat?
Vastaukset 16
Vanhimmat
vaihdella nastarenkaita.
ei lepuuttajilla saa lähellekään sitä pitoa mitä oikeilla talvirenkailla. Nastarenkailla pito on ylivertainen. No jos nyt totta puhutaan, niin nastarenkaat sopivat hameväelle ja munattomille nysväreille. Kohta alkaa etelä-suomessa yölämpötilat olemaan 5 ja ensimmäiset idiootit laittavat rouhimet alle.
" No jos nyt totta puhutaan, niin nastarenkaat sopivat hameväelle ja munattomille nysväreille. Kohta alkaa etelä-suomessa yölämpötilat olemaan 5 ja ensimmäiset idiootit laittavat rouhimet alle. "
Tuohan ei ollut minun kirjoittama, siis alkuperäisen "oikeat talvirenkaat" nimimerkin. Joku kateellinen lepuuttajapelle kaivaa punaista nokastaan.
Nastarenkaat ovat edelleen ainoat oikeat talvirenkaat.
nastarenkaat ovat oikeat talvirenkaat munattomille arkajaloille jotka eivät hallitse autoa edes kesäkeleillä. Nastarenkaat pitäisi laittaa verotettaviksi ja näillä varoilla sitten saataisiin tiet päällystettyä ja voisi nauttia hyvä kuntoisista päällysteistä.
vai yrittää kaivaa punaista nokastaan. Sinä tuskin edes pystyisit sellaisiin toimiin, että nokasta mitään punaista tulisi. Keskity vaan siihen ruskeaan mitä tulee omiin housuihisi aina, kun nysväät nastarenkainesi tuolla liikenteessä. Raaps raaps eikä auto mihinkään liiku, sitä ylivertaista pitoa taas kannattaa odotella.
Mietippäs vielä hieman asiaa lisää, niin kyllä se sullekkin aukeaa.
Vinkki, massa, kitka, kustannus, lainsäädäntö.
Helsinki kieltää nastojen käytön vuonna 2012.
Tästä on olemassa kaupunginhallituksen päätös.
Jenkeissä nastarenkaat ovat sallittuja niissä osavaltioissa joissa talvet ovat vastaavanlaisia, kuin Suomessakin. Nastarenkaita ei kovin moni kuitenkaan käytä, yleisin syy tähän on teiden tuhoutuminen. Nastarenkaita käyttäviä katsotaankin kieroon. Netistä kyllä löytyy videoita jenkkilästä joissa autoilijat ovat pinteessä liukkaalla tiellä, mutta suurinosa niistä pinteessä olevista ajaa kesärenkailla.
Minäkin menin retkuun, mutta nyt kyllä ostan oikeat talvirenkaat, nastarenkaat, eihän noilla v..tun lepuuttajilla ole talvella mitään virkaa, ovat aivan pe...seestä.
Mitkä lepuuttajat häh häh. Meikä on ajanut kitkoilla jo 15 vuotta ilman mitään murhetta. Minua ei saa mikään mahti hankkimaan rohisevia nastoja. Vaimokin on ihan tyytyväinen ja ajelee mielellään kitkoilla. Vaikutat ihan selvästi nelikymppiseltä kooholta tuolla asenteella. Sinua ei elämä näemmä ole opettanut pätkääkään. Ja lopuksi: eipä kulu tiet likikään niin paljon kuin nastoilla. Toivon lisäksi, että nastat kiellettäisiin koko suomessa mitä pikimmin.
Vastaus kysymykseesi: moni varmasti käyttäisi nastarenkaita raskaassa kalustossa, jos ne nastat kestäisi, mutta kun ne ei kestä.
Tosin yksi tuttu nosturiyrittäjä, vaihtaa nastarenkaat alle joka talvi, mutta sillä on rahapussi paremmassa kunnossa kuin rahtareilla.
Vastakysymys: miksi jäärata-autoissa ja -moottoripyörissä käytettäisiin nastoja, jos kitkarengas pitäisi yhtä hyvin?
vasta-vastakysymys: käytetäänkö niissä jäärata-autoissa ja -moottoripyörissä tieliikenteeseen hyväksyttyjä nastoja?
Miksi tankissa on telaketjut, jos kerran nastat pitävät yhtä hyvin?
...tieliikenteeseen hyväksyttyjä nastoja?
-Ei.
Nastojen ulkonemaa on pitänyt pienentää ja keventää jo vuosien ajan.
Mutta uskon, että jääratarengas pitää paremmin kuin kitkarengas nimenomaan nastojensa ansiosta.
Telaketjuja käytetään kantavuuden lisäämiseksi, niillä ei haeta pitoa ja niiden sivuttaispito onkin erittäin huono.
Siis vertaat tieliikenteeseen sopimattomia renkaita tieliikenteessä käytettyihin renkaisiin ja vedät tästä johtopäätöksiä kolmansista renkaista ja niiden sopivuudesta jäälle?
Mikset vain katso testejä, joissa jäällä ajetaan kitkoilla ja nastoilla - siis niillä tieliikenteeseen hyväksytyillä? Johtuuko se siitä, että kitkat voittavat nykyään jo tuoreillakin renkailla? :)
Älähän rotta jauha p..askaa aina, juttusi alkavat haistakin pas...kalle vaikka on langaton netti, hakeudu jo koloosi.
>>Ihmettelen miksi näitä 60-tonnisia järkäleitä saa ajaa hengenvaarilliseksi väitetyillä kitkarenkailla.>>
Meinaatko, että ajelevat kitkoilla?
Sitten toinen juttu. Tiedätkö miksi teitä suolataan ja kylvetään hiekkaa?