Onko helluntailaisissa mitään hyvää?

Täällä ruoditaan paljon helluntailaisia ja keskustellaan paljon heidän tekemistään virheistä unohtaen helluntailaisen inhimillisyys.
Löytyykö helluntailaisista mitään hyvää, vai ovatko he yhteiskunnan pohjasakkaa?

Toivoisin muiltakin kommentteja kuin helluntailaisilta itseltään.
856
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Helluntailaisiin kuuluu entisistä juopporetkuista ja puistokemisteistä, vankilakundeista lääkäreihin, asianajajiin ja yrittäjiin asti. Hellareissa voi siis olla kuka tahansa yhteiskuntaluokkaan, ikään, rotuun, koulutukseen, lapsuuteen, menneisyyteen tai varallisuuteen katsomatta.

Ovato he sitten yhteiskunnan pohjasakkaa, riippuu siitä keneltä kysyt. Se riippuu vastaajan omasta jumalasuhteesta tai sen puuttumisesta.

Äänestä

Onhan heissä hyvää, kun ovat kerran Jeesukseen Kristukseen tutustuneet!

Jumala yksin on hyvä! Ja Jeesus on JUmala Joh 1: 1, 2

Kyllä helluntalaisissa on hyvää, he ovat ainakin valinneet hyvän osan!

Äänestä

On toki hyvää. Välistä saa nauraa kippurassa heidän juttujaan ja kiittää Luojaa ettei ole syntynyt itse helluntailaiseksi.

Äänestä

Hellareissa on liiankin paljon kilttejä, tunnollisia ja alistuvia ihmisiä ja joutuvat siten kulkemaan " ahdasta " kujaa, kärsimuysten tietä..

Äänestä

Alistuminen johtuu yleensä heikosta itsetunnosta. Lasta ei ole kuunneltu eikä noteerattu eikä hyväksytty sellaisenaan, vaan häneltä on vaadittu liikaa hänen kypsyyteensä nähden. Sama koskee tietysti kaikkia heikkoja luonteita, eikä se ole sidoksissa uskontoon tai uskonnottomuuteen. Myös hyljätyksi joutuneeksi tulee alistuva ja helposti johdatettavissa oleva.

Äänestä
  • " NAINHÄN SE ON "

    hellareita on syyllistetty vuosikymmeniä, joten sen taakan työstämiseen / käsittelyyn menee yksi sukupolvi.

    Syyllistämää jäseniään " papisto " on pitänyt jäsenensä nöyränä.

    Käsittääkseni nyky sukupolvi on itsenäisempi ja itsenäisempi kuin edelliset.

    Äänestä

Esitän vastakysymyksen: Onko MUISSA kuin hellareissa mitään hyvää? On. Ja myös pahaa. Niin kuin kaikissa ihmisissä.

Äänestä

Ihmisinä hellarit ovat samanlaisia kuin muutkin. Uskonnollinen mielenmuokkaus on eristänyt heidät omaksi ryhmäksi, jossa jonkinmoinen omahyväisyys ja itsensä korottaminen muiden yli on tyypillistä.
Mutta niinhän ovat jehovatkin ja muut johonkin uskonnolliseen järjestöön kuuluvat. Heissä kaikissa on samat piirteet ja käyttäytymistavat ulospäin.
Se heissä häiritsee eniten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hugoh kirjoitti:

Täällä ruoditaan paljon helluntailaisia ja keskustellaan paljon heidän tekemistään virheistä unohtaen helluntailaisen inhimillisyys.
Löytyykö helluntailaisista mitään hyvää, vai ovatko he yhteiskunnan pohjasakkaa?

Toivoisin muiltakin kommentteja kuin helluntailaisilta itseltään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu