eli veli ja sisar Jehovan Todistajalle.
Miten Raamattu, Vartiotornia siteeraten tulkitsee lihan syönnin ?
Koska luultavasti Jehovan Todistajan ja Todistajattaren korviin tai silmiin on tullut tieto, että lihasta ei saada paremmassakaan teurastamosta kaikkea verta imettetyä pois.
Siis kaikki ihmiset jotka syövät lihaa, minkä eläimen tahansa joutuvat tahtoen tai tahtomattaan syömään VERTA.
Miten Raamattu, Vartiotornia siteeraten tulkitsee lihan syönnin ?
Koska luultavasti Jehovan Todistajan ja Todistajattaren korviin tai silmiin on tullut tieto, että lihasta ei saada paremmassakaan teurastamosta kaikkea verta imettetyä pois.
Siis kaikki ihmiset jotka syövät lihaa, minkä eläimen tahansa joutuvat tahtoen tai tahtomattaan syömään VERTA.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eih, joko taas tämä sama aihe. Mistä se johtuu ettei tällä palstalla ole koskaan mitään uutta?
Oliko kysymys veren syömisestä tehty vilpittömässä mielessä?S.o.kysyt asiaa "vakavissasi"?Haluat tietoa asiasta?Samaa asiaa on jo aikaisemmin kysytty.Tuskin tällä palstalla kukaan alkaa ko.asiaa isommin kommentoimaan.Koska kommentoiminen on melko hyödytöntä.Katsotaan millainen lauma tähänkin vastaa.
Minun ääneni joskus kellossa on ollut aina se näissä asioissa hengellisessä merkityksessä että erilaiset ravintoasiat ovat terveyskasvatusta ja mitä tulee kyseeseemn yksittäisistä ruoka-aineista on kysymys lopun ajan eläintaudeista- ja missään tapauksessaa ei ole kaikkialla maailmassa aina voimasa oleva asia vrt sisävesikalat- Suomessa on ohjeet sisävesikalojen syömisestä- ja samanlainen asia voi koskea kananmunia. Ei pidä lukea perseenreijällä kaikkea mikä hyvällä hyvässä neuvotaan.
Minä olen ennen kuin tiesin missä Y-kirkko sijaitsee lukenut kaiken mahdollisen terveysalan kirjallisuuden kirjastosta- ja hiukan poikasena ammattikopulussa ravintotaloiskeittäkälinjalla- ja läpi elämän omassa keittiössä- osaan paremmin nuo asiat kuin ämmät som vanligt.
Kysymys lihasta on sama asia- varmaan täräjit hullun lehmän takia itsekin asiassa.
Kyse on siis 1850 annetusta profetiata joka jo osittain toteutuu tänään ja paikoin maailmassa voi olla hyvinkin tautisia munia tulevaisuudessa- ja jopa voikin olla kyseenalaista kun tutisia lehmiä paikoin mualimassa joskus tulevaisuudessa.
Mitä tulee sianlihaan- asia on niin että Jumala antoi 3 Moos 11 neuvot mikä on terveellistä- Huomaat että ns saastaiset eläimet olivat saastaisia- ne tonkivat kaatopaikkoja- levittivät trikiinejä- tauteja- mm viruksia ja lepraa eli spitaalia eli tommonen hauska tauti missä sormetkin tippuu yksitellen- olivat raadonsyöjiä-
Jumala rakkaudessaan halusi kertoa mikä on terveellistä.
Puhtaat eläimet olivat eläinten ravintoketjun alkupäässä- söivät puhdasta ruohoa- eivät raatoja ja jo valmiiksi saastaista lihaa jossa jäämämäärät kasvavat6 ketjussa ja ovat ihmisen suussa ja sisäelimissä lopulta.
Veri on kaikkein helpoimmin pilaantuva- kuvittele 35-40 asteen hellettä asiassa ilman jääkaappeja.
Rasvan syönti on myös listalla- nou suuhun- koska äijät delaa sydiksiin kovista rasvoista.
Kun ei syö lihhaa ei syä vahingossakaan vertakaan.
Lihan syönti on tosiaan vapaaehtoista meille ihmisille.Kyllä asia niin on,että ei aina tiedä mitä suuhunsa tunkee.Ihmisillehän annettiin ensin kasvit syötäväksi.Vedenpaisumuksen jälkeen lisättiin liha ruokavalioon.Mooseksen kautta annetussa laissa tosiaan määriteltiin mitkä ovat saastaisia eläimiä j.n.e.
Trikiini oli tosiaan yksi "loinen"(?).Tulikohan määritelmäni nyt oikein.Myös muita
terveyteen liittyviä ohjeita.Ovat vielä hyviä tänäkin päivänä.Puhtaudesta alkaen.Kyllä ruuan säilyttäminen lämpimässä on hyvin epäterveellistä.Jopa jääkaapin ollessa kyseessä.Rasvan popsiminen liiaksi on epäterveellistä.Eli kannattaa miettiä mitä suuhunsa laittaa.Tunnen kasvissyöjiä ja hyvin he voivat.Tämä tähän lopuksi.