Olen uskonnoton uskova. En siis tunnusta mitään uskontokuntaa mutta uskon raamatun olevan Jumalan sanaa ja Jeesuksen pelastajakseni.
Millaisia ajatuksia tämä herättää helluntailaisissa?
Uskonnoton uskova.
5
<50
Vastaukset
- uskova tosisin.aj.
Nykyaikana kannattaa pysyä kirkkojen seinien ulkopuolella.
- Näin se vaan on
Et ole Jumalan lapsi jos sinua ei ole kastettu etkä ole uudestisyntynyt ylhäältä.
Olet vielä sen saa..t.nan lapsi- Puolustaja...
Kaikki Raamatun UT mukaisesti, Kristuksen käskyt käytännössä pitävästi ja täyttävästi elävät ja toimivat lukeutuu Jumalan lapsiksi ja palvelijoiksi.
Silloin osoitta ja todistaa sen lapseutensa käytönnössä toimivaksi / uudesti Pyhästä hengestä syntyneeksi. Johon vain harva upotus kaasteen ottanutkaan on ylttänyt. - Höpö höpö
Puolustaja... kirjoitti:
Kaikki Raamatun UT mukaisesti, Kristuksen käskyt käytännössä pitävästi ja täyttävästi elävät ja toimivat lukeutuu Jumalan lapsiksi ja palvelijoiksi.
Silloin osoitta ja todistaa sen lapseutensa käytönnössä toimivaksi / uudesti Pyhästä hengestä syntyneeksi. Johon vain harva upotus kaasteen ottanutkaan on ylttänyt.Elikkä kukaan ei voi silloin olla Jumalan lapsi sinun logiikallasi. Sillä sellaista ihmistä ei ole olemassakaan joka pystyy pitämään Kristuksen kaikki käskyt, edes osittain.
Uskonto ei pelasta. Vain Jeesus pelastaa.
Raamattu ei tunne käsitettä "uskonto".
Tai ihan tarkkaan ottaen tuo käsite ehkä löytyy mutta kielteisenä ilmaisuna.
Jos sinulla on usko Jeesukseen, niin sinä pelastut.
"Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu;
mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen." (Mark 16:16)
Vaikka uskovien upotuskaste on raamatullinen,
niin tuo jae ei kuitenkaan puhu tästä ulkoisesta toimituksesta.
Tuo ulkoinen toimitus ei ole pelastuksen edellytys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1723020Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2982696Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751768Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501667Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?391541- 1221316
- 1051219
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141184Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3801152Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041073