te joilla on tai on ollut peräpukamat, voisitteko auttaa? Epäilen, että mulla on sellaiset. Joskus tulee ulostaessa verta mukana, ja joskus vessassa käynnin jälkeen ei pysty hetkeen istumaan.
Nyt olen huomannut ihon värisen patin peräaukossa, se alkaa sivusta, ja tuntuu että se peittää melkein koko peräaukon. Pitääkö mennä lääkäriin, vai auttaisiko voiteet? Mitä mä teen!?!? TODELLA suuri kiitos auttajille!
Nyt olen huomannut ihon värisen patin peräaukossa, se alkaa sivusta, ja tuntuu että se peittää melkein koko peräaukon. Pitääkö mennä lääkäriin, vai auttaisiko voiteet? Mitä mä teen!?!? TODELLA suuri kiitos auttajille!
Vastaukset 6
Vanhimmat
tää on monille vähä arka asia, ite oisin ainaki kokenu kovin häpeäksi mennä lääkärille ja antaa sen ränkslää mun persettä.
mul on ollu jonkiaikaa mut nyt ne on parantunu ku itestään, tai ainakin on paranemaanpäin, verta ei oo tullu herranaikoihin.
elämäntavathan noihin vaikuttaa, kuten liikunta jne. myös ummetus voi pahentaa niitä.
Hei, voisit kokeilla apteekista saatavia voiteita esim. Sheriproct tai Xyloproct,(saa ilman reseptiä, mutta ei jatkuvaan käyttöön) muista myös syödä kuitupitoista ruokaa ja juoda paljon vettä, jotta ulostemassa pehmenisi. Joka kerran kun käyt vessassa kannattaa suihkuttaa kylmällä vedellä peräaukkoa. Jos nämä neuvot eivät auta,niin sun on pakko uskaltautua lääkärille.
kiitos vastauksista. Kukaanhan ei saa tietää jos haen apteekista voidetta? Ettei sitä mitenkään kirjoiteta ylös tms.. (vainoharhaista? ;)
Lähteekö tuo patti sitten pois?
Eiköhän ne apteekin työntekijät ole vaitiolovelvollisia. Voiteet ovat käsikauppatavaraa, voit itse hakea ne apteekin hyllystä. Kyllä pukama varmaan pienenee kun hoidat sitä säännöllisesti parin viikon ajan.
Mulla on kans sellai kummallinen, ihonvärinen patti peräaukon suulla. Se ei kai koskaan oo vuotanu verta tai mitään, mut se on ollu siinä vaikka kuinka kauan. Ei oo kipee tai mitään, mutta... ruma. Onko sekin peräpukama? auttaako siihen noi samat keinot?
Jos se ei ole kipeä tai ei vaivaa millään lailla ei sille tarvii tehdä mitään. Ehkä oman mielenrauhan takia vois näyttää lääkärille, se voi hirttää sen pois.