Milloin Suomi palautetta Venäjälle? Se kuulu Venäjälle.
Suomen palautus Venäjäle!
jajaja
29105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Kaltaistesi typeryys on loputon:
Suomea ei palauteta. Vanhaa Venäjää ei enää ole, Suomi ei "liittynyt" eikä väkivalloin saatu liitetyksi itäiseen roistovaltioon; Neuvostoliittoon, eikä voida puhua palauttamisesta tähän roistovaltion pieneen perilliseen, mitä myös Venäjäksi kutsutaan.
Palstan tarkoitus on keskustelu Karjalan PALAUTTAMISESTA Suomelle, mikä valtio on R Y S S I EN "hyvistä yrityksistä" , ja edellämainituista poiketen vahvasti edelleen olemassa.
Palstan alaotsikko kuuluu:
"Keskustele Karjalan palauttamisesta. Pitäisikö Suomen saada takaisin menetetyt alueet?"
Sen kuuluisi olla:
Keskustele Karjalan ja muiden ryöstettyjen alueiden palauttamista. Miten Suomen maksamat "rauhansopimuksessa" määritellyt sotakorvaukset ja riistetyt alueet palautetaan.
Kuten huomaat, Karjalan asia hiertää kuin kivi kengässä. R YS S I Ä harmittaa jopa Karjala-Olut. (Hienoa)
Voit kumppaneinesi etsiytyä esim. Neuvostoliiton palautus-palstalle.
....se löytyy oletettavasti sivulta:
Http://www.moskova.info/
Venäläisille aivan sama mitä sinä tässä suomi 24-ssa palautamassa ;)
Karjala on aina kuulunut venäjälle ja piste.
Mene Itteesi ja lue tuo allaoleva viesti. Nykyaika Om sivistynyttä. Ole sinäkin. Virheet voi tunnustaa. Kukaan ei ole täydellinen. Ei tollasta potaskaa tartte kirjoittaa kun se Sattu olemaan suomalaiset jotka Karjalassa asui ja elinympäristönsä rakensi. Meidän oli myös teollisuus sekä muut. Rajan takana pölyt idempi Karjala oli Venäjän.
Taidat itse olla venäläinen tai ainakin puolikas sellainen. Jos ei Suomessa ole hyvä asua ja tunnet olevan Venäjään rähmällään kyllä sinne Siperiaan ja muuallekin mahtuu. Tervemenoa!!!
Suomi ei ole koskaan vapaaehtoisesti kuulunut Venäjälle eikä Karjalaa koskaan vapaaehtoisesti Venäjälle ole luovutettu, joten tota kysymystä ei ole olemassa. Olisi kiva joskus saada ymmärrystä ja myötätuntoa Venäjän puolelta mutta tämä näköjään on mahdotonta. Ymmärtävätkö je mikä menetys tämä oli yksityille henkilölle, ei pelkästään valtiolle. Voiko maailmassa olla kansaa mikä ei ymmärrä että karjalaiset joutuivat jättämään kotinsa, omaisuutensa ja muistonsa Karjalaan joka jäi Venäjälle. Sitten Venäjä ei edes pitänyt huolta tästä omaisuudesta joka aikoinaan oli hyvin pidetty. Jo tämä merkitsee että aluetta je eivät tarvinneet. Eikö tällainen suurvalta edes häpeä että hyökkäsi kymmeniä kertoja pienemmän maanpäälle ja riisti ihmisiltä Karjalan lisäksi monien vuosien elannon sotakorvauksia saaden. En usko missään muualla maailmassa valtio on tällä tavoin väesrönsiirtoa tehnyt ja sotakorvauksia loppuun maksanut??? Jos tästä periaatteesta että Venäjä on tunnustanut kaiken alkavat mainilan laukaukset, pitäisi Karjala palauttaa suomelle. Kun koko maata eivät onnistaneer valtaamaan asettivat liian kovat rauhanehdot sillä mielellä että Suomi antautuisi ja maa olisi heidän? Eihän suomi ikinä ole voinut olla suuri uhka kymmenen kertaa suuremmalle Venäjälle joten miksi heidän piti ahnehtia. Venäjä on itse aiheuttanut tämän epäuskon heitä kohtaan joka ei hevillä unohdu. Meillä ei ole mitään muuta maata vastaan samanlaisia tunteita kuin Venäjään.
Voi sinua! En mie kehtä enemmän kiusata vanha ihmista. Hyvää ilta jatkoa!
Kuka tässä vanha on. Je ei niin tiiviisti tietokoneen ääressä istu!
Olen 18 vuotias. Minua nauratta tollainen jauhaminen. Miten paljon noita evakoita vielä olemassa?
Etpä todellakaan ole kypsä 18 vuotias! Itsehän jauhat ja et ymmärrä mitään ihmisten tunteista. Etkä myöskään ymmärrä että kaikki virheitä tekee ja virheet voi tunnistaa. Kukaan ei ole täydellinen. Oletko myös niin typerä että luulet kaikkien kirjoittajien olevan evakoita tai vanhoja. Sinulla ei taida olla kummoista koulutusta ja tietoa, taitoa kuinka palautus voisi stimuloida molempien maiden taloutta, vejän ystävyys suhteita jopa kauemmas eurooppaan. Jopa venäläisten elinolosuhteet paranisivat mutta kun olet kaitakatseinen et osaa katsoa laajasti palautuksen tuomia molemmin puolisia hyötyjä. Sinä olet vain katkera ja luulet palautusta toivovien haluavan kostoa Venäjälle. Tämä ei todellakaan ole palautuksen syy . Maailmassa on jotain jonka nimi on rehellisyys ja oikeudenmukaisuus.
Paljonko Neuvostoliitto maksoi korvauksia suomensukuisille ja suomalaisille aiheuttamistaan vahingoista?
Millaisista korvausmääristä on kyse?
Ainahan kaikki on venälle kuuluneet niin balttian maatkin?? Ja pas**t. Hyvä että pääsivät vapaaksi hirmuvallan alta. Venäjää ei olisi milte olemassakaan jos kaikki ryöstetyt alueet palauttetaisiin.
tyhmät suomalaiset aina on itkemässä, että " karjala takaisin " jne. Suomi on alunperin kuulunut Venäjälle, joten palauttakaamme suomi takaisin Venäjään.
Tosin suomalaiset on senverran rumia ja tyhmiä, että en tiedä haluaako edes Venäjä sitä enää itselleen, epäilen.
Mutta TURPA KIINNI, teidän suomalaisten ei kannata sanoa asiasta yhtään mitään, senhän te jo kerran selkään saaneena tiedättekin!
Parempi kun olette ihan hiljaa ja nöyrästi vain meidän Venäläisten edessä.
Ja kyllä, itse olen Venäläinen , mutta syntynyt suomessa, ikävä kyllä jälkimmäinen.
Tosta sun selkään saamisesta en oikein ole samaa mieltä. Venäjä ei edes viimeistä sotaa voittanut vaan Karjala pakkoluovutettiin Venäjälle. Venäjä sai selkään ja itki itselleen suuret sotakorvaukset, alueluovutukset, alueiden vuokraukset Suomesta ym ym. Venäjä jopa lavasti alkulaukaukaukset talvisodan aloittaekseen jotta voi 10 kertaa pienemmän maan päälle raukkamaisesti hyökätä. Tämän Venäjän on kylläkin tunnustanut. Ihme!! Ei ne monet hampaattomat kauniita ole ja miten on koulutuksen laita? Ovatko sen viisaampia. Ole onnellinen että Suomessa asuessasi sulla on edes hampaat suuss. Venäjällä sulla vois olla käytetyt tekarit joilla avustusleipääs jyrsisit. Mikäs maine on venäläisillä naisilla?!! Suomessa niinkun Ruotsissakin ovat prostituution etukärkessä. Siinä sulle.
Kukaan ei enää nöyristele Venäjän edessa. Etkö ole yhtään kehittynyt ajatusmaailmassasi sitten kun NL hajosi. Vieläkö elät tätä aikaa?
Luojan kiitos olen muuttanut pois Suomesta. Sikiääkö siellä
Paljonkin noita venakoita jotka tahtomattaan?? Suomessa asuvat.
Voit kyllä muuttaa Venäjälle, sitä ei varmaan kukaan estä. Vai ottaako Venäjä edes sua takaisin kun ei osaa omistakaan huolta pitää. Olette häpeä Suomelle jotka maata jossa asuvat tai missä syntyivät halveksivat. En ymmärrä Miksi Silloin pitää suomessa ylipäänsä asua jos ei maan tavoista ja ihmisistä pidä. Suomi ei edes alunperin venäjälle kuulunut vaan ruotsille kunnes venäjän piti taas nokkansa asiaan työntää. Meillä on hyvät välit Ruotsiin mutta ei Venäjään. Venäjä ja venäläiset aina ottaa mutta ei koskaan anna. Ruotsalaiset ovat ajatusmaailmassa tuhat kertaa enemmän samalla tasolla kuin venäläiset. Venäjä poikkeaa monessa muusakin asiassa valtavasti muista sivistyneistä länsi ja itämaista. Venäjä ei muutu koskaan niinkuin Suomi ja moni muu esim itämaan on tehnyt Neuvostoliiton vetäydyttyä maasta. Vika on varmaankin Venäjän hallitsijoissa ei kansalaisissa.
tarvitse nöyristellä ketään, siitä se johtuu " ettei Venäjä muutu ikinä ". Ei ole tarvetta maailman mahdilla muuttua yhtään mihinkään suuntaan. Suomen nyt on pakko mielistellä mahtimaita, ettei tule taas perse ruvelle, kuten talvisodassa kävi. Voit toki itsellesi selittää, ettei Venäjä suomea voittanut / ei voittaisi jatkossakaan, mutta siinä sinä reppanan kusetat vain itseäsi. Meitä ei kiinnosta.
Turpaan te saatte ihan koska tahansa uudestaankin, sen nyt sattumalta vain tietää koko maailma.
Tuskimpa vain Venäjällä on aihetta tänne hyökätä ja siitä se myös johtuu etteivät ole vähään aikaa hyökännyt, vaikka typerätsuomalaisrumilukset luulevatkin sen johtuvan siitä, että Venäjä ei pystyisi tuhoamaan tätä rumaa ja tyhmää kansaa.
Mitä täällä olisi vietävää, ei luonnonrikkausksia kuten kultaa ja öljyä, joita esim. juuri Venäjä on pullollaan. Teiltä ei löydy yhtään mitään muuta kuin omenapuita ja perunaa, pitäkää hyvänänne!
Kiitos ja hyppää sinä sitten seuraavaan junaan joka menee itään, äläkä jää pois ennenkun olet Siperiassa asti. Tuossa viestiasäsi tiedotit ettei Venäjä tänne hyökkää kun ei ole Rikkauksia. Tunnustit että on mahdollinen hyökkääjä maihin joissa on Rikkauksia. Tässä ei ole kysymys kuka on majravampin vaan että kuka Om rwhellisempi ja oikeuden mukaisempi. Toivon että saat hyvän elämän Venäjällä sillä luulen sinun sinne muuttavan koska Suomi ei tunnu olevan asuttava maa sinulle.
Täysin turhaa uhoamista!
" Venäläisten ei tarvitse nöyristellä ketään, siitä se johtuu " ettei Venäjä muutu ikinä ". Ei ole tarvetta maailman mahdilla muuttua yhtään mihinkään suuntaan. "
Tehtaankadun amattikirjoittaja on tainnut nyt nauttia liiallisen määrän vodkaa, koska ajatukset ovat tulleet noin lennokkaiksi. Maailman "mahtivaltio", Venäjä, nöyristelee ja muuttuu juuri siihen suuntan, mihin Kiina ja Nato haluavat sen muuttuvan.
Toisessa maailmansodassakin Hitler olisi lyönyt helposti Neuvostoliiton, ellei USA olisi antanut Stalinille niin massiivista ase- ja kalustoapua. Neuvostoliitossa oli kuorma-autoja niin vähän, että ilman USA:n apua puna-armeija olisi kuollut nälkään. Tämäkin tosiasia on hyvä pitää Tehtaankadulla mielessä, kun voitonpäivää juhlitaan.
" Tuskimpa vain Venäjällä on aihetta tänne hyökätä ja siitä se myös johtuu etteivät ole vähään aikaa hyökännyt, vaikka typerätsuomalaisrumilukset luulevatkin sen johtuvan siitä, että Venäjä ei pystyisi tuhoamaan tätä rumaa ja tyhmää kansaa. "
Olen kanssasi ihan samaa mieltä siitä, että Venäjällä ei ole mitään aihetta hyökätä Suomeen, eikä aihetta ollut Neuvostoliitollakaan marraskuussa 1939. Olen myös sitä mieltä, että Venäjälle ei ole mitään hyötyä pitää Luovutettua Karjalaakaan itsellään. Jos Karjala olisi Venäjälle jotenkin elintärkeä maakunta, niin eihän sitä olisi päästetty ränsistymään näin pahasti.
Järkipuhetta!!!!
voi hitto. suomalaisetko rehellisia ovat? puhuvat selän takana ja pettävät.
Karjalareissuilla silmät aukenevat!
Karjalareissuilla silmät aukenevat venäläisten rehellisyyden suhteen. Joka paikassa saa varoa sitä, ettei tule petetyksi ja huijatuksi (Tullimiehet ovat pahimpia kyykyttäjiä). Kyllä Useita sukupolvia pitää vielä vaihtua ennen kuin Venäjällä voi tuntea olonsa yhtä turvalliseksi kuin sivistyneissä lansimaissa. Tämä on erittäin valitettava tosiasia.
Ja Venäläiset eivät edes puhu ja pettävät sitä enemmän. Kummassanmaassa on enemmän korruptiota? Siis kumpi maa on rehellisempi? Edes mc donaldsissa venäjällä ei voi pitää ketsuppia ja mausteita esillä liten suomessanvaan Ne Saa tiskin takaa---muuten Ne häviää. On siellä hyvätkin puolensa, mut---Terveisin puolivenäläinen.
PUOLIVENÄLÄINEN ELI ryssä :)
Niin. Vaikka olenkin puoleksi venäläinen olen tässä karjalan palautuksessa Suomen puolella ja kannata. Karjalan palautusta. Olen meinaan nähnyt ja kokenut kuinka molemmat maat toimivat. Karjala on rappeutunut Venäjän käsissä. Pyytäisin teitä muitakin puoli veli venäläisiä ajattelemaan hiukan...Asumme tässä massa, Suomessa vaikkakin Venäjällä vierailemme. Ero on suuri, mutta pidän Venäjästä niinkuin suomestakin.
Laita se toinen "paremman" puolen perseeseen!!!t.täysvenäläinen
-----puoliksi suomalainen!!! Sit kai voit puolet minusta hyväksyä?
Olen sama mieltä!
Venäjä valitsi talvisodan, Suomi vapauden
Kiinan nettisensuurin ohje on että puoluetta vahingoittava viesti on poistettava kahden tunnin sisällä. Tällä palstalla toiminta on hitaanpaa. Yllä olevalla otsikolla varustettu viesti on ehtinyt joskus olla jopa yön yli ennenkuin on poistettu.
Viesti jonka otsikko on "Suomi valitsi talvisodan" saa olla jatkuvasti esillä.
Ei voi muuta kuin todeta että t-kadun mutantit ovat päässeet valvojiksi.