Gyne laittoi mulle tänään reseptin Cilest-merkkisiin e-pillereihin. Nyt käytössä on Yasmin (tammikuusta 2011 lähtien), joiden epäilen aiheuttavan mun 4,5 kk kestäneen hiustenlähdön. :( Surettaa, kun Yasmin on muuten ollut hyvä.
Onko Cilestin käyttäjillä ilmennyt haittavaikutuksia? Itse mietin lähinnä hiustenlähtöä, mutta ei se akne tai lihominenkaan houkuta...
Onko Cilestin käyttäjillä ilmennyt haittavaikutuksia? Itse mietin lähinnä hiustenlähtöä, mutta ei se akne tai lihominenkaan houkuta...
Vastaukset 3
Vanhimmat
AARGH. Sivuvaikutukset ovat yksilöllisiä. Joo, varmasti on jollakin lähtenyt hiuksia. Joo, jollekin on tullut akne. Ja kyllä, joku on ehkä lihonutkin. Samoin joku on saanut jonkun muun sivuvaikutuksen tai jopa kaikki edellä mainitut. Jollekin ko. pillerit taas ovat sopineet mainiosti.
Turha aihe. Kokeilemalla tiedät, miten oma elimistösi niihin suhtautuu.
Ps. Onhan kilpirauhasarvot tutkittu? Se kun on yleinen syy hiustenlähtöön. Ja hiuksia voi toki joskus muutenkin lähteä jonkin aikaa normaalia enemmän.
On tutkittu, kahteen otteeseen. Ok on...
Tiedän hyvin, et sivuvaikutukset ovat yksilöllisiä, joo, mut mietin kyllä kahdesti jos monella käyttäjällä on ollut hiustenlähtöä sivuvaikutuksena..
Nykyiset Yasminit on niiiin hyvät, etten haluis laittaa tätä letin karisemista (aina muuten vaan pesun jälkeen, muuten ei irtoa normia enempää...) niiden niskoille.
Aloitin tänään uuden liuskan Yasmineita, kokeilen kuukauden viel.
En halua lähteä leikkimään hormoneilla, kalju tulevaisuus ei houkuta.
Lääkäristä on ehdotettu akuuttia telogeenia hiustenlähtöä, joka kestää sen puolisen vuotta. Nyt ois siis enää joku 1,5 kk jäljellä...?!