Kysymyksiä laidasta laitaan VB 2010:stä

keltanokka

Morjens.

Aloittelija liikenteessä.. Eli lyhyesti, päätin aloittaa viikko sitten tämän homman ja vb tuli ensinmäiseksi kieleksi. Lähinnä sen takia, kun pidin tyylistä "rakentaa" ohjelmia. (nappula paikoilleen ja koodia perään). En siis ole mitään vastaavaa ennen tehnyt ja ihan alussa olen. Kuitenkaan en pariin kysymykseen tahtonut löytää vastausta eikä itse onnistunut, joten tänne päätin turvautua. Ihan peruskysymyksiä satelee, kuitenkin jos mahdollista, niin pienen perustelun haluaisin, enkä mitään suoria koodeja.

1. Perus laskeminen tahtoo olla vaikeaa :D Jos siis haluan pistää numerovalikon (numericUpDown), pari CheckBoxia ja loppuun TextBoxin, niin miten se toimii? Eli käytännössä numerovalikkoon X. Checkboxeihin X*5 ja X*6 ja loppuun tulee vastaus. Jos siis molemmat on klikattu, vastaus on 30 kertaa alkuperäinen luku. (ja entä miten onnistuu, jos jäkikäteen vaihtaa alkuperäisen luvun? pitääkö olla oma nappula josta päivittää vai saako suoraan laitettua jotenkin?)

2. Nyt vertaan suoraan nettiselaimeen. Saan kyllä tehtyä uusia ikkunoita (jotka aukeavat päälle) mutta saako jotenkin tehtyä uuden välilehden? tarkoituksena on tehdä päävalikko, josta saa avattua 3 ikkunaa. Kaksi on lähes samanlaisia (joihin pitäisi saada ne 2 välilehteä).

3. Tää menee lähinnä jo koristelun puolelle, mutta esimerkin kautta taas.
A= 100
B= 5
C=150
D=15
Kaavalla X = A-(C/D)*B. Eli x näyttää kuinka paljon jää jäljelle, kun C:stä vähennetään D yhtä monta kertaa kuin A:sta B. Tarkoituksena ei ole heittää pelkästään tätä laskua näkyviin, vaan tehdä "animaation" avulla se.
Eli tässähän esimerkissä vähennetään 10 kertaa. Pitäisi saada (progressBariin?) tapahtumaan tämä. Eli ensin olisi 2 täyttä palkkia, jotka sitten pienisivät tämän kaavan mukaan. (A:sta lähtee joka sekunti B:n verran poissa ja samalla C:stä lähtee D:n verran joka sekunti poissa)

4. Äskenen oli vaikein, nyt taas helppo ;)
Osaan laittaa ohjelman ottamaan hiiren koordinaatit klikkauksella, mutta ongelmia pukkaa, kun koitan ohjelman pistää klikkaamaan uusiksi siihen kohtaan. Ns. "Autoclikerin" mukautettu versio siis. Eli ensinmäinen klikkaus ottaa koordinaatit (onnistuu vielä) ja ruudulle laittaa määrän, montako klikkausta ja "aloita" (eipä enään onnistu)

Ja vielä muistutus, keltanokka liikenteessä. Ei tarvi hienoimmilla termeillä selittää :)

Kiitos jo etukäteen!

1

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      103
      7600
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      367
      6669
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      67
      4025
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3769
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      196
      2246
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      20
      1937
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      62
      1710
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1646
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1540
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1537
    Aihe