Kysymyksiä laidasta laitaan VB 2010:stä

keltanokka

Morjens.

Aloittelija liikenteessä.. Eli lyhyesti, päätin aloittaa viikko sitten tämän homman ja vb tuli ensinmäiseksi kieleksi. Lähinnä sen takia, kun pidin tyylistä "rakentaa" ohjelmia. (nappula paikoilleen ja koodia perään). En siis ole mitään vastaavaa ennen tehnyt ja ihan alussa olen. Kuitenkaan en pariin kysymykseen tahtonut löytää vastausta eikä itse onnistunut, joten tänne päätin turvautua. Ihan peruskysymyksiä satelee, kuitenkin jos mahdollista, niin pienen perustelun haluaisin, enkä mitään suoria koodeja.

1. Perus laskeminen tahtoo olla vaikeaa :D Jos siis haluan pistää numerovalikon (numericUpDown), pari CheckBoxia ja loppuun TextBoxin, niin miten se toimii? Eli käytännössä numerovalikkoon X. Checkboxeihin X*5 ja X*6 ja loppuun tulee vastaus. Jos siis molemmat on klikattu, vastaus on 30 kertaa alkuperäinen luku. (ja entä miten onnistuu, jos jäkikäteen vaihtaa alkuperäisen luvun? pitääkö olla oma nappula josta päivittää vai saako suoraan laitettua jotenkin?)

2. Nyt vertaan suoraan nettiselaimeen. Saan kyllä tehtyä uusia ikkunoita (jotka aukeavat päälle) mutta saako jotenkin tehtyä uuden välilehden? tarkoituksena on tehdä päävalikko, josta saa avattua 3 ikkunaa. Kaksi on lähes samanlaisia (joihin pitäisi saada ne 2 välilehteä).

3. Tää menee lähinnä jo koristelun puolelle, mutta esimerkin kautta taas.
A= 100
B= 5
C=150
D=15
Kaavalla X = A-(C/D)*B. Eli x näyttää kuinka paljon jää jäljelle, kun C:stä vähennetään D yhtä monta kertaa kuin A:sta B. Tarkoituksena ei ole heittää pelkästään tätä laskua näkyviin, vaan tehdä "animaation" avulla se.
Eli tässähän esimerkissä vähennetään 10 kertaa. Pitäisi saada (progressBariin?) tapahtumaan tämä. Eli ensin olisi 2 täyttä palkkia, jotka sitten pienisivät tämän kaavan mukaan. (A:sta lähtee joka sekunti B:n verran poissa ja samalla C:stä lähtee D:n verran joka sekunti poissa)

4. Äskenen oli vaikein, nyt taas helppo ;)
Osaan laittaa ohjelman ottamaan hiiren koordinaatit klikkauksella, mutta ongelmia pukkaa, kun koitan ohjelman pistää klikkaamaan uusiksi siihen kohtaan. Ns. "Autoclikerin" mukautettu versio siis. Eli ensinmäinen klikkaus ottaa koordinaatit (onnistuu vielä) ja ruudulle laittaa määrän, montako klikkausta ja "aloita" (eipä enään onnistu)

Ja vielä muistutus, keltanokka liikenteessä. Ei tarvi hienoimmilla termeillä selittää :)

Kiitos jo etukäteen!

1

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      428
      5799
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      196
      2032
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      369
      1895
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      123
      1110
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1044
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      28
      971
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      76
      858
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      854
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      55
      743
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      37
      734
    Aihe