Selvisi syy tv-maksun suuruudelle

Tässä on syy miksi tv-maksu on niin kallis. Sehän joutuu siitä että 250 000 hinttaria ei maksa ja katsovat laittomasti. Muut joutuvat maksamaan heidän osuutensa.

"250 000 suomalaista luistaa tv-maksusta"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011092114425626_uu.shtml
41181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Itse liityn pian näihin maksamatomiin,sillä tuo laitos on täynä suojatyäpaikkoja.

Äänestä

Ilman lupaa tv:tä katsovaa saa ja pitää vainota. Ilmiantakaa sellaiset niin maksetaan vähemmän.

Äänestä
  • Jokin aika sitten oli jossain lista kansanedustajista joilla ei ollut tv-lupaa.

    Niitä oli aika paljon (kymmeniä?), ja selitykset luvattomuuteen niin ihmeellisiä että
    vain poliitikko voi sellaisia keksiä.

    Äänestä

Juu, jalkapuhun torille päiväksi kansan ihmeteltäväksi.
Ja sakkona 10 vuoden tv-maksut.

Äänestä

Tämä lupamaksuista luisteleva joukkio on varmasti muutenkin hyvin epämääräista sakkia,eivät muutakon SIIPIVEIKKOJA.

Äänestä

En ole rasisti, mutta kysyn kuka maksaa esim. somalien tv luvat?

Äänestä
  • Ei ainakaan somppuneegerit. Murtta sossu tätit varmaankin hoitavat asian.

    Äänestä

  • Sinä ja minä ja me muut...

    Äänestä

Nii, ja toiselle mokomalle 250 000:n hinttarilaumalle on tehty omat kanavat ja
omankieliset ohjelmat.

Äänestä

Tässä on syy miksi tv-maksu on niin kallis, siksi kun 250 000 rapamahaa maksaa ja makaa sohvalla ja luulee että joku halpuu tässä maassa

Äänestä
  • Selvennä vielä tätä mahtavaa teoriaasi.

    Äänestä

  • "Tässä on syy miksi tv-maksu on niin kallis, siksi kun 250 000 rapamahaa maksaa ja makaa sohvalla"

    Miksi sitten valitat jos rapamahat kerran maksavat, sohvalla makaaminenkin
    on sallittua.

    Äänestä

Tarkoititko halkopuuta?

Äänestä
  • Rapamahaisen sohvalla makaajan on hieman vaikea kirjoittaa, halpuu on
    kai näppäilyvirhe.

    Äänestä

Eiköhän tässäkin tapauksessa ole tarkoituskin riistää syyttömiltä. Keksitään syy, jonka turvin saadaan rahat riistettyä niiltäkin, jotka eivät katso ylen kanavaa. Vapaamatkustajien turvin aletaan periä kaikilta ja samalla tehdään vääryys niille, jotka eivät katso!

Ps. Ei olisi nykytietämyksen ja järjen avulla mitenkään vaikeaa laittaa salasanan tai kortin taakse mokomia ohjelmia.

Äänestä

Lämmitän puilla. Missä myydään tuota halpuuta? Minkä kirjoitti tuo nimimerkki öööööööööööh.

Äänestä

Vain lampaat maksavat ylen hinttareille tv-lupamaksua.

Äänestä
  • lusmu looseri

    Äänestä

Nykyisellä mallilla, jossa kaikki eivät edes maksa, on taloutta kohti 244,90 € vuodessa ja se ei riipu perheen tuloista.

Jos kaikki maksavat, oli tapa mikä tahansa, pitäisi summan tippua.

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194697627175/artikkeli/yle uhkaa tulla kalliiksi - perheelle jopa yli satasen lisalasku.html

Äänestä

Miksi pitäisi olla Yleä ollenkaan,Suomella on jo tietotoimistonsa,miksi pitää olla monta päällekkäistä organisaatiota,Yle markkinavetoiseksi niin kuin muutkin kanavat ovat.Ei ylimitoitettua budjettia,jota kansalaiset pistetään ylläpitämään.Ne,jotka näin haluavat,maksakoot itse viulut.Älkää pakottako kaikkia maksamaan niitä.Tv kanavien salaus on hyvä muoto kerätä kanavalle rahaa,jos se on katsottava yleisön mielestä.

Äänestä
  • Odotatko Yleltä muka jotain realistista?

    Suomen Yleisradio eli Yle on suurten muutosten edessä koska Yle ei ole enää kuin ennen. Tänään Yle on kuin kahden kerroksen väkeä. Skitsofreenisen sekava laitos joka on ristiriidassa jopa itsensä kanssa. Alakerran väki käyttää ajattelutoimintaan alapäätä ja yläkerran väki, se vähemmistö jolla on vielä aivonrippeitä jäljellä, heidän aikansa menee alakerran tuulenhuuhtomien perseitten pyyhkimiseen. Täällä kerromme vihdoin totuuden omasta suusta joten ole hyvä.

    Mitä Yle sanoo? valehtelemme pääuutisemme ja täytämme ruudun urheilulla
    koska urheilu-ohjelmien teko on alan edullisinta , vai luulitteko että alkaisimme ihan helmiä sioille syöttämään oman suun huutaessa ruokaa, lisäksi kärsimme kärsii vuosittain tuntuvia sanktioita tekijänoikeusrikkomuksista, ja johan Mikael Jungner antoi esimerkkiä miten pöllitään Frangie G to Hollywoodin tuotantoa, Siis se sama Jungner joka salasi kaikki vuodet totuuden Ylen epävakaudesta ja yritti vielä keinotellen muokkailla tilinpäätöstietoja kunnes sai potkut persuksille ja pestin SDP:n konttorirotaksi.
    Ennen lähtöään Jungner teetti myös itselleen yhteiskunnan piikkiin kalliin vaalimainoksensa Ylen B-rapussa eli TV2:ssa.

    Todellisuudessa pistimme ukon pihalle kokoomusvoimin kun ensimmäiset uhat oikeusjutuista tähän tökeröön dokumenttiin liittyen alkoi ravistella taloamme.

    Tyhmät,sokeat ja kuurot äänestivät Yleltä erotetun Jungnerin nauttimaan vielä Arkadianmäen täyshoitoa. Epävakaan ja epäsosiaalisen, poliittisesti täysin noviisin ihmisen joka ensitöikseen poistatti työhuoneensa ovet aloitettuaan Sosiaalidemokraateissa.

    Niin mitä muuta Ylestä? Yrittämme kunnostautua uuden toimitusjohtajan luotsaamana mutta laitosmainen dinosauruksemme tarvitsee raskaampaa stailia vaikka se maksaisikin kuin ympäripyöreää smalltalkingia ja kevyttuotteiden esittämistä Kiviseltä joka lupaa kuitenkin parannusta.

    Kummallinen byrokratiamme ja johtomme poliittiset virkanimitykset ovat myös herättäneet kummastusta koko kansassa joten älä ihmettele. Älä avaa kanavaamme sillä uutisemme eivät edes pidä paikkaansa vaan valehtelemme minkä sielu sietää.

    Niin se Ylen sanominen? Meillä ei ole arvoa koska Ylelle on samantekevää mitä ruudusta työntää. Meille lähetteleekin amatöörit ja kylähullut halpakameroillaan ottamiaan rantakuvia ja kotivideokokoelmia matkoiltaan koska meillä ei ole velvoitteita ohjelmien laadusta niinkuin kaupallisilla kanavilla joiden on pidettävä taso yllä jo pelkästään mainostajien takia. Olemmekin siis painotuotteissa ilmaisjakelulehtiin verrattava harrastelijoitten heikko ilmaisukanava. Tästä esimerkkinä typerä puoli seitsemää- ohjelmamme mikä ei kerää katsojia vaikka toimittajamme tekisivät tyhmempiäkin tempauksia

    Väite että Yle on hevosmiesten tietotoimisto pitää kutinsa. Ensin hutkitaan ja sitten tutkitaan. Duunareillamme ei ole varaa käydä solariumissa mutta solariumiahan ei tarvita erottuakseen joukosta.

    Työntekijämme on alipalkattuja mutta mikäs sen hauskempaa kuin teettää likaiset työt hanttipalkoin tyhmillä.

    Yle on käytännössä mainosradio on totta vaikka laki kieltää Yleltä mainostamisen ja kohtuuttomat hankkeet. Kun kaupalliset kanavat esim MTV3 esittää asiakkaitten mainokset rehdisti mainosaikaan olemme pilkkoneet mainokset ohjelmiemme kerroksiin ja uutisiin.

    Parhaiten tämän havaitsette ilman visuaalista silmää esimerkiksi vaalien alla.

    mitättömän pienipalkkaiset duunarimme kohentelevat mitättömiä itsetuntojaan veistelemällä toisistaan kuvitteellisia satuja mm. internetin Wikipediaan mikä ei ole todellisuudessa muuta kuin nettiportaali ja keinotekoinen virtuaalikorvike sellaisille mitättömyyksille jotka eivät tule koskaan pääsemään oikeisiin ja virallisiin painettuihin Ensyklopedioihin tiedoillaan taidoillaan tai vuoden pääuutisaiheena. Ylen kolhot järjestävät myös itse kutomiaan "kilpailuja" mm. Prix Europa ja Prix Italia, jonka tuomaristoissa on omat edustajamme ja päättävät tietysti itse kabinettien savuisissa ja konjakintuoksuisissa hämyissä että heidän ohjelmansa on se "paras".

    Henkilökuntamme on yhtä vanhaa kuin historiamme. Emme tarvitse nuorennusleikkausta koska imagomme tulisi silloin kyseenalaiseksi.

    Uutta ja lohduttavaa tietoa ehkä teille on myös se että Yle pilkotaan lähivuosina, hyvinkin nopeasti. Asia hoidetaan sisäpiirin tietojen mukaan ulkopoliittisesti. Ja Pasilan mielenterveyden ongelmajätelaitos kutistuu kokoon että sen entisen paksumahaiset pamput vetävät jo nyt herneitä neniinsä elleivät joudu kihtivikaisina homoina ennenaikaiselle eläkkeelle:)

    Meille se täällä Ylessä on hankala paikka koska sen lisäksi että menetämme ilmaisen omenan talon puolesta yövuorossa ja puuron aamuvuorossa ja joudumme ehkä oikeisiin hommiin oikeille kaupallisille televisiokanaville

    Äänestä

Suomen kotitalouksista puolet on yksineläjiä ja nämä yksineläjät maksavat puolet YLEn budjetista.

Äänestä

En ole uutispäivä-demarin, vihreän langan, kansan uutisten tilaaja. Eikä minulta peritä niistä maksua. En myöskään seuraa ylen poliittista propagandaa. Miksi siis minun täytyy maksaa sellaisesta? Eikö puolueilla jo ole puoluetukensa?

Äänestä
  • Maksat sellaistenkin lehtien olemassaolosta mainosten kautta - sieltä ne kustannukset kiertyvät makkaran hintaan - vaikka et tilaisi ainutta lehteä, etkä katsoisi TV'tä.

    Äänestä

Itse olet hinttari jos maksat! :-)

Äänestä

Näinhän se juuri on!

Juuri tuollaisten takia muut joutuvat kärsimään,
loisia

Äänestä

Yksineläjät ovat maksaneet puolet YLE'n budjetista - jos minulla olisi TV, niin maksan sen katselusta saman kuin naapurissa asuva pariskunta maksaa yhdessä.

Minä 244,90€ ja naapurissa 244,90€ kahden maksettavana?

Minulle kelpaisi se, että YLE rahoitetaan - SANEERAUKSEN JÄLKEEN, VAIN JULKISIKSI PALVELUIKSI KATSOTTAVAT YLEN KANAVALLE - verovelvollisilta kerätyin TASAMAKSUIN - jokainen veroa maksava kansalainen maksaa yhtä paljon.

YLE erotti itsestään erilliseksi yhtiöksi tekniikan ja myi sen ulkomaalaisille, jonne nyt menee osa YLE'n rahoituksesta - KIITOOS! - nyt ei varmasti tee kipeää, jos YLE luopuu kaikesta siitä ohjelmasta ja ohjelmatuotannosta, joka vähänkin haisee kaupalliselta sinne missä on kanavat olemassa. Uskontokin TV7'lle.

PS. Minulla on radio ja kuuntelen sitä joskus ja se joskus on aniharvoin - menee viikkoja, kun sen saatan aukaista - ehkä silloin kun pyyhin pölyjä?

Musiikkikin on kaupallista ja sinne minne se kuuluu - kaupalliselle puolelle - kun noita mainosrahoitteisia radiokanaviakin kuuluu jo olevan.

Äänestä

Vaikka kaikki maksaisivat 300 € niin luuleeko joku naiivi tosiaan, että lupamaksu ei siitä nousisi? YLE on pohjaton kaivo, joka saa perusteltua kaiken toimintansa sillä ettei "julkinen palvelu vaarantuisi".

YLEn fiaskofloppisarja Uusi Päivä maksaa joka vuosi 5 miljoonaa euroa. Siis yli 20 000 lupamaksun verran. Yksi ainoa hömppäsarja joka ei yllä 100:n katsotuimman ohjelman viikkolistalle.

Oikeasti riittäisi yksi radiokanava, yksi tiedotus- ja ajankohtaisasioista kertova kanava, ja muut härpäkkeet voi laittaa maksukortin taakse. Sellaisen kortin, jota voi tilata vaikkapa pariksi viikoksi kerrallaan jos esimerkiksi tulee olympialaiset tms.

Ei pitäisi olla nykypäivänä hankalaa. Eikä se olekaan, mutta kun perustelu on tuo massiivisen mammutin kaikki-mulle -asenne, tilanne on nyt tämä. Tulee mieleen metsäteollisuus, jossa ennen oli ennen ja nyt on nyt. Erona on, että metsäteollisuudessa rajuihin leikkauksiin on ryhdytty, mutta YLEssä höylätään kynsiviilalla ja itketään kun mikään leikkaus ei muka riitä.

Äänestä
  • Juu, se on sitä hajota ja hallitse -politiikkaa, kun yritetään saada tv-luvan maksaneet räyhäämään lupaa maksamattomille. Ei se luvan hinta siitä laske vaikka sen maksaisi jokaiikka tässä maassa ja ulkomaalaiset kanssa!

    Joko maksullinen kortti (katsokoon kuka haluaa, ja maksakoon) tai sitten otetaan verovaroista siinä missä sairaalat, koulut, kirjastot jne. Mutta ei kahta YLE-kanavaa tarvita. Riittää yksi josta tulee ne tärkeät tiedotukset jotka kaikkien on nähtävä - siis jos kaikki ovat maksumiehinä verojen myötä. Jos maksukorttiratkaisu valitaan, silloin sieltä tietysti voi tulla enemmänkin kamaa. Jos on varaa laittaa.

    Äänestä

FST pitää poistaa! Miksi tuollaiselle väestölle, jota ei ole kuin rippeet jäljellä, pitää olla oma kanava telkkarissa ja radiossakin vielä. RKP:n kannatus on alle 4 prossaa, miksi telkkari ja radio-ohjelmia on yli 30 prossaa tälle väestölle? En maksa lupaa, ennenkuin ruotsinkieliset maksavat suhteessa sellaista lupamaksua, joka heille kuuluu.

Sama koskee kaikkea muutakin heille annettua etua, joita me suomenkieliset maksamme! PRKL!

Äänestä
  • miten RKP:n kannatus liittyy tähän asiaan?
    Eihän muidenkaan puolueiden kannatus% vaikuta siihen mitä tv.stä tulee?

    Äänestä

Vai luistaa. Kuinkahan monella noista todellisuudessa on teevee, veikkaan että alle puolella.

Ei televisio enää nuorempaa sukupolvea kiinnosta. Netistä saa paljon enemmän irti - voi itse päättää mitä katsoo ja milloin.

Äänestä

Ranskassa muuten televisiolupa on 116 € vuodessa ja kanavia kolminkertainen määrä. Ohjelmien laadusta puhumattakaan.

Äänestä

Meillä Suomessa on muitakin yhteiskunnan laitoksia, yhteisöjä sekä
erilaisia palveluita joita me jokainen maksetaan vaikka ei käytetä.

Se niin pointti juuri on, etteivät kaikki palvelut toimi kaupallisin perustein.

Niitä on vaikkapa uimahallit ja kirjastot. Jokainen maksaa niiden ylläpidosta
vaikka ei ikinä käyttäisi.

Yleisradioyhtiöiden perimmäinen tarkoitus on tarjota palveluita kaikille.

Toinen merkittävä asia on ylläpitää Suomalaista media osaamista
ja tuotantoa. Usein unohdetaan että YLE on ainoa KOTIMAINEN
iso mediayhtiö joka työllistää välillisesti paljon alan ihmisiä.

Ottaen huomioon että Ylen palveluita voi käytää 24/7 ja ulkomailtakin
käsin, ei 0.67e veloitus ole siitä kova.

Äänestä
  • 0.67€ on kova hinta, jos vuositulot on alle 6500€. Kuten kansaneläkeläisillä.
    Yli 5% vuoden tuloista. Vaikka ei olisi ruokaan varaa saati sitten tv-vastaanottimeen.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    0.67€ on kova hinta, jos vuositulot on alle 6500€. Kuten kansaneläkeläisillä.
    Yli 5% vuoden tuloista. Vaikka ei olisi ruokaan varaa saati sitten tv-vastaanottimeen.

    no onks aina pakko ottaa se yhteiskunnan alin luokka?

    Kuinka moni saa kansaeläkettä - pelkästään?
    Mikä on niiden osuus kaikista?

    Mikä ratkaisu, pitäiskö se olla täysin ilmaista niille?
    Jos on noin köyhä että elää pelkällä kansaneläkkeellä
    ei varmaan ole varaa telkkariin, joten mitä väliä?

    Äänestä

  • mitä väliä? kirjoitti:

    no onks aina pakko ottaa se yhteiskunnan alin luokka?

    Kuinka moni saa kansaeläkettä - pelkästään?
    Mikä on niiden osuus kaikista?

    Mikä ratkaisu, pitäiskö se olla täysin ilmaista niille?
    Jos on noin köyhä että elää pelkällä kansaneläkkeellä
    ei varmaan ole varaa telkkariin, joten mitä väliä?

    "Vuoden 2008 lopussa kansaneläkettä sai 679 700 henkilöä. Keskimääräinen kansaneläke oli 289,41 euroa kuukaudessa. Vuonna 2008 kansaneläkkeitä maksettiin yhteensä 558,5 miljoonaa euroa."

    Jos ei ole televisioon varaa niin ei luvan maksamatta jättäminen ole luistamista.

    Äänestä

Ylestä pitäisi erottaa ydintoiminta - eli se mitä laki yleltä vaatii ja nämä tulisi maksaa verovaroin. Tätä osaa tulisi supistaa mahdollisimman paljon että vain lain vaatima toteutuisi. Kaikki muu olisi "ylimääräistä" ja jonka ylen tulisi rahoittaa jollakin muulla tavoin - esim. ylellä voisi hyvinkin olla maksullisia kanavia (esim. hd kanavat, 3d jne mutta näitä EI pidä maksaa verovaroin)

Äänestä
  • mm. YLE radio-ohjelmistosta SUURIN osa on kotimaista tuotantoa,
    haluatko että kaikki kanavat vaan suoltavat mainoksia ja jotain
    halpaa shittiä jostain jenkeistä?

    On kulttuurillakin arvo samoin kotimaisella työllä

    ilman kulttuuria ei ole sivistystä

    Äänestä

  • entä kulttuuri kirjoitti:

    mm. YLE radio-ohjelmistosta SUURIN osa on kotimaista tuotantoa,
    haluatko että kaikki kanavat vaan suoltavat mainoksia ja jotain
    halpaa shittiä jostain jenkeistä?

    On kulttuurillakin arvo samoin kotimaisella työllä

    ilman kulttuuria ei ole sivistystä

    mikä kulttuuri?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tv-on kirjoitti:

Tässä on syy miksi tv-maksu on niin kallis. Sehän joutuu siitä että 250 000 hinttaria ei maksa ja katsovat laittomasti. Muut joutuvat maksamaan heidän osuutensa.

"250 000 suomalaista luistaa tv-maksusta"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011092114425626_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu