"Ydinvoimaloiden vastustajat eivät aio luovuttaa, vaikka korkein hallinto-oikeus hylkäsikin kaikki Simon ja Pyhäjoen voimalasuunnitelmia koskevat kaavavalitukset.
Hilkka Lipponen Meri-Lapin ydinverkostosta sanoo, että Pyhäjoen ja Simon väki tukevat toisiaan loppuun asti, sillä huoli Perämerestä on yhteinen. Hän huomauttaa, että kaavoista tehdyt valitukset olivat painavia ja perusteltuja.
- Meillä on vielä mahdollisuus vedota EU:hun sekä yhtä ja toista muuta. Taistelu jatkuu vähintään seuraavat kymmenen vuotta, Lipponen sanoo."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011092114426958_uu.shtml
Onhan se ihan selvää, ettei kukaan järkevä ihminen halua lapsilleen ydinkauhutulevaisuutta. Omia jälkeläisiään terrorisoiva eliölaji on luonnoton ja varmasti lopulta itsensä tuhoava. Ydinvoiman lisääminen Suomessa merkitsee väistämättä Suomen ydinvoimariippuvuuden lisäämistä samaan aikaan, kun järkevissä maissa puuhataan jo ydinsähkön tuontuikieltoa! /1/
Suomesta ydinjätetuotantovaltio
Suomalaiset ei edes tarvita uusia ydinvoimaloita, mutta Suomeen niitä haluaa Suomen naapurivaltiot, jotka näin välttävät pahimpia ydinvoiman riskejä. Suomesta tulee maailman suurin ydinjätteiden tuottajavaltio henkeä kohti laskettuna. Omat jälkeläisemme tulevat näkemään vielä kauniin maamme masentavana ydinreservaattialueenana.
Valtio toiminnan perimmäinen takaaja
Ydinvoiman rakentaminen ei ole taloudellisesti mahdollista, ellei valtio ole tavalla tai toisella mukana rakentamisessa, käytössä ja toiminnan lopettamisessa. Viime kädessä näin on kaikkialla, sillä syystä tai toisesta taloudellisesti kuralle ajettua ydinvoimalaa ei voi jättää heitteille kuten mitä tahansa teollisuuslaitosta, vaan ydinvoimalaa on ylläpidettävä jopa sadankin vuoden ajan sen jälkeen,kun se on lakannut tuottamasta sähköä, vaikkapa vain ydinonnettomuuden johdosta. On ihan varmaa, että niitä sadan vuoden ylläpitokustannuksia ei ole enää maksamassa samat yhtiöt, jotka keräsi hyödyn ydinvoimalasta, vaan uusi, valtion omistama yhtiö. Tällaisia järjestelyitä on jo tehty ainakin Englannissa ja Ranskassa, ja tullaan tekemään Suomessakin.
Ikävänä asiana on vielä sanottava, että Suomen kansa ei halua lisää ydinvoimaa, mutta sallii rahanhimoisten päättäjien sitä rakentaa Suomeen. Ydinvoima on sotaa kansaa vastaan.
Taistelu jatkuu ainakin 10 vuotta
6
94
Vastaukset
Ydinsähkön tuontikielto
Unohtui laittaa linkki keskusteluun suunnitellusta Itävallan ydinsähkön tuontikiellosta. Tässä se on:http://keskustelu.suomi24.fi/node/10020743- vaihtoehtoja
Tuolla lisää taisteltavaa
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/5606
Puolesta tai vastaan, kyllä niitä vaihtoehtoja pitää olla muutakin kuin ydinvoima tai ei ydinvoima.Tilanne tänään. Työllistävyyttä liioitellaan, matkailu kärsii..
"Puolesta tai vastaan, kyllä niitä vaihtoehtoja pitää olla muutakin kuin ydinvoima tai ei ydinvoima. "
Tuo on tämän päivän tilanne Suomessa.
Oulun vihreät tuomitsee KHOn päätöksen aika selväsanaisesti
"– Ydinvoimalan työllistävä vaikutus ei ole niin merkittävä kuin sen kannattajat antavat ymmärtää. Se myös vie työpaikkoja matkailualalta, kun Pohjois-Suomen maine puhtaana luontokohteena heikkenee, muistuttaa Oulun vaalipiirin Vihreät ry:n puheenjohtaja Paula Pohjanrinne.
– Ydinvoiman rakentaminen on lyhytnäköistä, ekologisesti kestämätöntä energiapolitiikkaa ja edesvastuutonta tulevia sukupolvia kohtaan. Aiomme edelleen taistella kaikin laillisin keinoin Fennovoiman aikeita vastaan, sanoo Pohjanrinne."
http://www.oululehti.fi/etusivu/oulun_vihreät_tuomitsee_ydinvoimapäätöksen_5472769.html
Karmeata, että nykymenolla omat jälkeläisemme tulevat näkemään vielä kauniin maamme muuttuneen jonkinlaiseksi ydinreservaatti-Suomeksi, ydinkauhujen valtakunnaksi. Sen estämiseksi: taistelu jatkuu ja tiivistyy!- saapasrasva
Vastaaja kirjoitti:
Tilanne tänään. Työllistävyyttä liioitellaan, matkailu kärsii..
"Puolesta tai vastaan, kyllä niitä vaihtoehtoja pitää olla muutakin kuin ydinvoima tai ei ydinvoima. "
Tuo on tämän päivän tilanne Suomessa.
Oulun vihreät tuomitsee KHOn päätöksen aika selväsanaisesti
"– Ydinvoimalan työllistävä vaikutus ei ole niin merkittävä kuin sen kannattajat antavat ymmärtää. Se myös vie työpaikkoja matkailualalta, kun Pohjois-Suomen maine puhtaana luontokohteena heikkenee, muistuttaa Oulun vaalipiirin Vihreät ry:n puheenjohtaja Paula Pohjanrinne.
– Ydinvoiman rakentaminen on lyhytnäköistä, ekologisesti kestämätöntä energiapolitiikkaa ja edesvastuutonta tulevia sukupolvia kohtaan. Aiomme edelleen taistella kaikin laillisin keinoin Fennovoiman aikeita vastaan, sanoo Pohjanrinne."
http://www.oululehti.fi/etusivu/oulun_vihreät_tuomitsee_ydinvoimapäätöksen_5472769.html
Karmeata, että nykymenolla omat jälkeläisemme tulevat näkemään vielä kauniin maamme muuttuneen jonkinlaiseksi ydinreservaatti-Suomeksi, ydinkauhujen valtakunnaksi. Sen estämiseksi: taistelu jatkuu ja tiivistyy!"Puolesta tai vastaan, kyllä niitä vaihtoehtoja pitää olla muutakin kuin ydinvoima tai ei ydinvoima. "
" Karmeata, että nykymenolla omat jälkeläisemme tulevat näkemään vielä kauniin maamme muuttuneen jonkinlaiseksi ydinreservaatti-Suomeksi, ydinkauhujen valtakunnaksi. Sen estämiseksi: taistelu jatkuu ja tiivistyy! "
Nyt kaikki yhteiseen rintamaan ! Tavoitteenamme olkoon , että jälkeläisemme tuleva näkemään kauniin maamme muuttuneen jonkinlaiseksi tuulimyllyviidakko-Suomeksi. Mitä nyt sieltä täällä jokunen ruokohelpipelto tuulimyllyjen välistä pilkottaa.
- saapasrasva
Hilkka Lipponen Meri-Lapin ydinverkostosta
" - Meillä on vielä mahdollisuus vedota EU:hun sekä yhtä ja toista muuta."
Ydinvoiman vastustajien seuraava taistelu on jo hävitty etukäteen. Vetoomus EU:hun ei johda mihinkään.
http://www.europarl.europa.eu/parliament/public/staticDisplay.do?id=49&pageRank=4&language=FI
Vetoomusvaliokunta ei voi kumota jäsenvaltioiden toimivaltaisten viranomaisten päätöksiä. Koska Euroopan parlamentti ei ole oikeusviranomainen, se ei voi antaa tuomiota eikä kumota jäsenvaltioiden tuomioistuinten päätöksiä. Vetoomuksia, joissa tähän pyritään, ei oteta käsiteltäviksi. - Energia pomo
Piiperöt uhoaa vain-Edellinen puhuu asiaa sillä usea maa on alkanut uudelleen suunnitteleen rakentavansa sittenkin lisää ydinvoimaa...Saksa ja Ranska esim koska eivät halua olla riippuvaisia Venakoiden öljystä liikaa.
Samoin mikään EU:n elin ei valituksia ota ydinvoimasta sillä se on kansallinen päätös ainakin vielä.Rakennus työt alkaa ensi keväänä sillä laitos on jo piirretty ja suunniteltu sori vaan valmiiksi.Tekivät molempiin piirrustukset ja suunnitelmat koska kestää aina niin kauan lupien saanti yleensä.Tietoa on eli kaikki paperi ja suunnittelutyö on jo tehty ja valmiit.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2922452Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1412228Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132048- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85886
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 51667