Kynttilöiden polttaminen

Olen kuullut,että Jehovan todistajat eivät saa polttaa kynttilöitä,tai niitä suvaitaan vähän vastentahtoisesti.Pitääkö se paikkansa,ja mihin se perustuu?
14574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

En tiedä mutta "mun heimo" ohjelmassa JT nuoret polttelivat kynttilöitä kun olivat kokoontuneita ystävien kesken illanistujaisiin.

Äänestä

Kynttilän polttoon liittyy pakanallista alkuperää olevia piirteitä. Mutta tietysti se on täysin sallittua esim. sähkökatkon aikana.

Äänestä

Minkälaisia pakanallisia piirteitä?Onko esimerkkejä?

Äänestä
  • Taikauskoon liittyy kaikenlaista....

    Yleisiä taikauskoisia käsityksiä eri puolilta maailmaa
    • Riisikulhossa pystyssä olevat syömäpuikot tietävät kuolemaa.
    • Pöllön näkeminen päivänvalossa tuo huonoa onnea.

    • Kynttilän sammuminen seremonian aikana merkitsee, että lähettyvillä on pahoja henkiä. :((((

    • Sateenvarjon putoaminen lattialle merkitsee, että talossa tapahtuu murha.
    • Hatun laittaminen sängyn päälle tuo huonoa onnea.
    • Kellojen ääni karkottaa demonit.

    • Jos joku puhaltaa kaikki syntymäpäiväkakun päällä olevat kynttilät sammuksiin ensi yrittämällä, hänen toiveensa toteutuu. ;D

    • Jos luuta on sänkyä vasten, luudassa olevat pahat henget voivat lumota sängyn.
    • Tien yli juokseva musta kissa tuo huonoa onnea.
    • Haarukan putoaminen merkitsee, että mies on tulossa käymään.
    • Norsuja esittävä kuva tuo hyvää onnea, jos se on oveen päin.
    • Hevosenkenkä oven yläpuolella tuo hyvää onnea.
    • Talon seinustalla kasvava muratti suojelee onnettomuudelta.
    • Tikkaiden alta käveleminen tietää huonoa onnea.
    • Peilin särkeminen tuo huonoa onnea seitsemäksi vuodeksi.
    • Jos pippuria karisee jonnekin vahingossa, tulet riitelemään parhaan ystäväsi kanssa.
    • Jos suolaa karisee jonnekin vahingossa, se tuo huonoa onnea, ellei hyppysellistä heitetä vasemman olan ylitse.
    • Keinutuolin jättäminen keinumaan yksin kutsuu demoneja istumaan siihen.
    • Kenkien jättäminen ylösalaisin tuo huonoa onnea.
    • Kun joku kuolee, ikkunat täytyy avata, jotta sielu pääsisi ulos. ;D

    Äänestä

  • USKOTKO, että sinulla on suojelusenkeli?

    Monet uskovat, että heillä on...... Asian tiimoilta kerrotaan,
    että eräällä Länsi-Kanadassa asuvalla naisella on erityinen enkeleihin liittyvä lahja.
    Hän väittää, että jos kerrot hänelle koko nimesi ja annat 200 Kanadan dollaria (noin 700 markkaa), hän saattaa sinut kosketuksiin suojelusenkelisi kanssa.

    Ensin hän meditoi kynttilän liekkiin keskittyneenä.

    Sitten hän saa näyn, jossa enkelisi antaa hänen kauttaan sinulle viestin. Kaupan päälle nainen lahjoittaa enkeliäsi esittävän piirroksen.

    Äänestä

  • Meksikon katolilaiset esittävät rukouksia hyvin monenlaisille jumalankuville.

    Se, kenen ”pyhimyksen” puoleen kulloinkin käännytään,
    riippuu kuitenkin siitä, millaisen pyynnön palvoja haluaa esittää.

    Jos joku etsii aviopuolisoa, hän saattaa sytyttää kynttilän ”Pyhälle” Antoniukselle. Se, joka on lähdössä automatkalle, voi jättäytyä ”Pyhän” Khristoforoksen, matkamiesten ja etenkin autoilijoiden suojelijan, huomaan.......

    Äänestä

  • Vaikka roomalaiskatolinen kirkko käyttää sekä lamppuja että vahakynttilöitä rituaaleissaan, on kuitenkin ilmeistä, että se pitää viimeksimainittuja erityisen arvokkaina muihin valonlähteisiin verrattuna.

    Aina Trenton kirkolliskokoukseen saakka roomalaiskatolisessa kirkossa rukoiltiin näin pääsiäisen aattona pääsiäiskynttilöitä siunattaessa:

    "Rukoillen sinua tänä pyhänä Pääsiäisaattona, joka on sinun pyhää työtäsi, me uhraamme mitä nöyrimmin sinun Majesteetillesi tämän uhrin;
    nimnittäin tulen, jota ei ole saastuttanut ihmisen rasva eikä epäpyhä öljy tai voide eikä sytyttänyt mikään maallinen tuli; mutta me uhraamme sinulle tottelevaisina, täydellisesti omistautuneina, VAHASTA ja kynttilänsydämestä tehdyn tulen, joka on sytytetty ja palaa sinun nimesi kunniaksi.

    Tämä suuri MYSTEERI ja tämän pyhän aaton ihmeellinen sakramentti on suoritettava sen tähden asiaankuuluvalla ylistyksellä."

    Kuten tässä julistetaan on uskottavaa, että "vahakynttilöihin" sisältyy jonkinlainen okkulttinen "mysteeri" (salaisuus) alkuperäisessä epäjumalanpalvelusjärjestelmässä, josta roomalaiskatolinen kirkko on saanut rituaalinsa, kun ottaa huomioon, millä innolla toisistaan etäällä olevat kansat ovat yksimielisesti omaksuneet vahakynttilöiden käytön pyhissä rituaaleissaan.

    Lähellä Baikal-järveä Siperiassa asuvien tungusien keskuudessa "asetetaan burchanien (maan jumalien ts. epäjumalien) eteen vahakynttilät".

    Molukeilla käytetään Niton eli paholaisen (jota saarilla palvotaan jumalana) palvonnassa vahakynttilöitä.
    Hurd kertoo, että kun koolla on kaksi-kolmekymmentä, "he kutsuvat Nitoa rummuttamalla pientä, tehtävään pyhitettyä rumpua, kun samanaikaisesti kaksi tai useampi sytyttää vahakynttilät lausuen mystisiä sanoja, joiden he uskovat saavan hänet tulemaan".

    Ceylonilla käytetään vahakynttilöitä välttämättömänä osana jumalanpalvelusta. Sama kirjailija kertoo, että "Ceylonilla pystyttävät jotkut jumalanpalvojat, jotka eivät ole pappeja, omia kappeleita itselleen, mutta jokaisessa on oltava Buddhan kuva ja sen edessä on oltava palavat vahakynttilät ja koristeena kukkia".

    Näin yleisen tavan täytyy olla peräisin samasta alkulähteestä ja sen täytyy perustua jonkinlaiseen mystiikkaan.
    Vahakynttilä oli itse asiassa hieroglyfi, niinkuin niin monet muutkin asiat, joita olemme tutkineet ja sen tarkoituksena oli esittää Babylonian jumala sen eräässä olennaisen tärkeässä ilmenemismuodossa nimittäin Suurena Välittäjänä. Muinaiseen historiaan tutustunut lukija saattaa ehkä muistaa, että eräs muinainen jumala oli nimeltään Quranos* ts. "Valaisija".

    Alexander Hislop
    Kaksi Babylonia
    Luku V
    Osa V
    Lamput ja vahakynttilät

    Äänestä

  • Iltahämärän laskeutuessa pyhiinvaeltajat ovat palanneet kylpemisalueelle erityistä palvontahetkeä varten.
    Perhekunnat ja avioparit tulevat mukanaan lujia vihreistä lehdistä tehtyjä pikkuveneitä.
    Ne ovat täynnä värikkäitä kehäkukkia, tuoksuvia ruusun terälehtiä ja veneissä on vielä pieni savikippo, jossa on kynttilä.

    Muuan nuoripari riisuu jalkineensa, rukoilee yhdessä, sytyttää kynttilän ja laskee veneensä hiljaa virran vietäväksi.

    Monien vastanaineiden tavoin he ovat saattaneet pyytää Gangesia siunaamaan heitä terveellä pikkupojalla. Esitettyään pyyntöjä muutkin laskevat samalla tavoin liikkeelle pienet purtensa. Pian liikkuvien valojen laivue täyttää veden ja voimakas virta kuljettaa sitä nopeasti myötävirtaan......

    Äänestä

Jotkut kuulemma polttavat kynttiläänsä molemmista päistä ja palavat loppuun ennen aikojaan. En tiedä onko se pakanallista ja mikä oikeastaan on pakanallista :D

Äänestä
  • Palavasta kynttilästä ei saa sytyttää tupakkaa....
    Se tietää huonoa/pahaa itselle tai läheisille

    Äänestä

  • tupakka tappaa :) kirjoitti:

    Palavasta kynttilästä ei saa sytyttää tupakkaa....
    Se tietää huonoa/pahaa itselle tai läheisille

    Tupakkalakikin sanoo jotain tupakan vahingollisuudesta, mutta ei vissiin kynttilöistä mitään ?

    Äänestä

Kurpitsalyhdyt ovat ontoiksi koverrettuja kurpitsoja, joiden kylkeen on leikattu nenää, suuta ja silmiä muistuttavat aukot, niin että ne näyttävät naamalta. Sisään pannaan kynttilä tai jokin muu valo.........

Äänestä

Ja ikään kuin "uutena valona" on kyntilän polttaminen saanut uusia merkityksiä KORISTEENA ja VALON tuojana.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kynttilä#K.C3.A4ytt.C3.B6_valonl.C3.A4htein.C3.A4_ja_koristeina

Minun omatuntoni ei kärsi kynttilöiden polttamisesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


9+0+1. kirjoitti:

Olen kuullut,että Jehovan todistajat eivät saa polttaa kynttilöitä,tai niitä suvaitaan vähän vastentahtoisesti.Pitääkö se paikkansa,ja mihin se perustuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu