Kyllä sitä voivotellaan jenkkien suurta surua näin vuosipäivänä mutta sitä saa mitä tilaa. Usa on kaivanut verta nenästään vaikka kuinka helvetin kauan leikkimällä jotain vitun maailmanpoliisia jonka ainoa motiivi on varmistaa Usan taloudellisia hyötyjä. Nyt sitä ollaan hyökkäämässä taas Libyaan tai hyökättiin jo kun epäillään ja luullaan jotain. Usa on ihan on ihan vitun perseestä. Siellä sitä seisotaan lipun alla Kyrpä pystyssä nuollen aseen piippua ja todetaan että koko muu maailma tekee väärin paitsi oma rakas jenkkilä.
God bless America!
God bless America!
Vastaukset 53
Vanhimmat
Hmm... - kirosanafiltteri päästi K-ä-elimen läpi - seulansilmiä on tiukennettava.
Maana usa on ihan kiva. Siellä melkeinpä kaikkea, vuoria, merta, peltoja ym. Mutta itse en todellakaan pidä usan politiikasta ja siitä miten se yrittää houkutella kaikki mukaan sotaan terrorismia vastaan (esim.Irak) kaikkei usalla olisi ees todisteta kyseisiä maita kohtaan. usa todellakin ajaa vain omia etujaan (esim. Kioton sopimus, jonka usa jätti allekirjoittamatta, koska se hidastaa talouskasvua)
sota tappaa aina myös viattomia
Usalla ei ole mitään kovia todisteita Libyaa vastaa. Ja siinä hötäkässä kun tappaja-ählämeitä lahdataan tuppaa aina kuolemaan sivullisia. Sinäkö sitten haluaisit tuhota kokonaisen valtion Usan politiikan eduksi? Natsit näköjään elävät yhä vahvasti joukossamme.
Onko TEIDÄN mielestä se mitä USA tekee maailmalla oikein? Vietnam, Irak, Korea, Kuuba, Panama ja lukemattomat muut maat ja tapaukset. Hieman kommunismia tai muuta josta jenkkilä ei tykkää niin totta sitä pitää lähteä ihmisiä tappamaan. maailmanpoliisivaltio sais tappaa itsensä. Ja en ole edes kerennyt niiden sisäisiin ongelmiin kuten älyttömiin aselakeihin ja rikoksiin.
Suomi on Euroopan USA ja Natovastaisin maa. Päällisin puolin tämä voi näyttää kummalliselta tuntien Suomen geopolitiikan. Tämä johtuu historiassa jossa Neuvostoliiton propagandaministeriössä aloitettiin suuri Suomi ohjelma 1968. Suomalaisten mieliä suometettiin aktiivisesti 20 vuotta, jonka aikana NL onnistui ja epäonnistui: Se epäonnistui tekemään suomalaisista Neuvostoliiton ihailijoita, mutta onnistui tekemään monista suomalaisista poikkeuksellisen amerikkalaisvastaisia kansainvälisestikin katsoen.
No Suomessa onneksi USA:ta ja yleensäkin länsimaita vastustavat lähinnä maajussit ja Allah-Aho. Kyllä Suomessa vielä löytyy niitäkin jotka haluavat olla osa Eurooppaa ja länsimaista sivistystä.
tottahan toki, mutta tuo edellinen perustuu tutkittuun tietoon. Ja onhan meille syötetty tuo kadunmiehen asenne tässä asiassa, esim. Saksassa mielipiteet keskimäärin ovat huomattavan toiset. Suomalaisten USA .kriittisyys on todella poikkeuksellisen suurta, Ja näin on venäläisten Suomi .-ohjelmaa tulkittu jälkeenpäin.
Viimeksi tätä Suomen outoa ilmapiiriä ihmetteli viron pressa Tomas Hendrik Ilves. Välillä tuntuu, että räällä' ei ymmärretä pääsääntöisesti USA;n toiminnan takana olrvia demokraattisia arvoja vaan aina halutaan vääntää kaikki joksikin taloudellisten etujen hakemiseksi. Onhan toki sellaistakin, mutta tuskin esim. Libyassa toimittaisiin ellei siihen liittyisi tyrannin syrjäyttäminen ja Libyan kansan tahdon tukeminen.
Kansallis-Sosialismia tässä tarvittaisikin kaikista eniten, mutta mitä jenkkeihin tulee, he on kaikki täysiä idiootteija ja täysin perseestä. sama pätee ryssiin. Maailma saman lipun alle ja jos joku ei tykkää niin kuula kalloon ja kädet kohti taivasta sen kunniaks että on saatu ampua joku niinkin idiootti kuin amerikkalainen tai ryssä.
yhug
Tässä on mun mielipide: USA on perseestä, EU on perseestä, NATO on perseestä.
Death penalty USA:ssa?
Vankilat, mielisairaalat, kuolemansellit Yhdysvalloissa.
syyttömät, alaikäiset, mielisairaat, henkisesti jälkeenjääneet, köyhät, värilliset, paljastuneet homoseksuaalit...
Oikeusjärjestelmä, sosiaaliturva ja viranomaiset ovat Yhdysvalloissa niin "vitun perseestä" ettei voi heti uskoakaan!
Puhut asiaa. Olen täysin samaa mieltä. Usa on aivan hevonperseestä kuin myös eu ja nato. Paskaaaaaaaaaaaaaa!
niin niin
http://www.youtube.com/watch?v=FToBko6sS3k&feature=related
Tosimies on lapsi....
Libya
-BKT Henkeä kohden 89,03 Dollaria (Suomessa 187.60dollaria).
-Jokainen vastasyntynyt saa 7000dollaria Lahjanavaltiolta. Suomessa 0e
-Jokaisen perhen jokainen jäsen saa valtiolta vuosittain 1000 dollaria Suomessa 0e.
-Vastanaineet saavat valtiolta 64000 Dollaria asunnon hankkimiseen.
-Moni länsimaissa perittävistä maksuista ja veroista puuttuu.
-Starttiraha yrityksen perustamiseen kertasuorituksena 20000 Dollaria.
-Osa lääkkeistä kokonaan ilmaisia.
-Auton ja asuntolainan kokrko 0%
-Sähkö ilmaista.
-Polttoaine litra 0.14 dollaria.
-Vaihto opiskelu ulkomailla valtio maksaa.
Jne..Jne.. Miksiköhän Libya haluttiin kaataa????Nato tukee terroristeja...
Suomen uutisoinissakin täyttä sittiä ihan keksittyjä juttuja..
hienoja noi juu juu taloiset rähinärupipallikusettajat!
hellanduudelis, onko uta nyt ihan patka Tuukan mielestä:)
Sehän on selvä että se maa ajaa omia intressejään läpi minkä ehtii.
Miksi nato nousi Libyaa vastaan??? No siksi että pankkirieliitti ei pitänyt
Libyan pyrkimyksestä vapauttaa koko Afrikka Mailmanpankin ja kansainvälisen valuuttarahaston kynsistä...
Nato ja sen tukemat kapinallisjoukot ja Brittien SAS ovat katkaisseet vedentulon,
pommittaneet supermarketteja.
Tehneet iskuja EID Perjantaikokouksiin tuhansia ihmisiä on joukko surmattu.
Suurin osa Libyasta on silti yhä jämähiriyyaksi kutsutun kansan kongressin hallinassa.
Naton tukemien kapinallisten valta ulottoon ainoastaan Benghaziin ja osiin Tripolia.
Vähintään miljoonalla Libyalaisella on AK-47 joita on jaettu kansalle hyökkäyksen ja miehityksen varalta.
vielä,ja öljyvarat ovat kansallista omaisuutta,eli ulkomaalaiset ei voi omistaa maata
eikä monopoleja Libyassa.Siitä huolimatta ulkomaalaiset öljy-yhtiöt ovat alkaneet va-
rastaa Libyan öljyvaroja,mikä suututtaa libyalaisia entistä enemmän.Kansanousu on
vasta alussa.
Libyan puollustusvoimat jatkavat yhä vastarintaa.
Eri arvioiden mukaan 70-80% Libyasta on edelleen Libyan puolustusvoimien sekä Libyan hallitukselle uskolliseten heimojen kontrollista.
NATO on sulkenut viestintäjärjestelmiä, ja ja aseelliset ryhmät terrosisoivat siviiliväestöä.
Naton palkkasoturit tulittavat kaikkea mikä liikkuu..jopa liittolaisiaan..
Kapinallisryhmien välillä on ollut jo tulitaisteluita.
Libyan hallintojärjestelmä perustuu kansan muodostamiin kongresseihin sekä
valittuihin ja toimeenpaneviin neuvostoihin, ja tämä järjestelmä on nostanut Libyan elintason Afrikan korkeimmaksi.
Libyan elintaso oli ennen sotaa korkeampi kuin Venäjällä,Brasiliassa ja Saudi-arabiassa.
Maassa on Gaddafin jäljiltä ollut maksuton terveydenhuolto,koulutus, ja sähkö sekä ilmaiset asunnot.
Libyalla on ollut varaa pyrkiä vapauttamaan koko Afrikka Mailmanpankin ja Kansainvälisen valuuttarahaston vallasta muun muassaluomalla kultadinaarin ja Afro-valuutan, ja nuo varat YHDYSVALLAT ON JO RYÖSTÄNYT.
Monien analyytikoiden mukaan juuri nuo on syitä Naton sotaan libyaa vastaan.
Ranskan Presidentti Nicolas Sarkozy sanoi libyan olevan uhka kansainvälisen yhteisön "Taloudelliselle turvallisuudelle" Kansainvälinen yhteisö on ilmaus, jota käytetään PANKKIIRIELIITISTÄ,Ei kaikkien kansojen muodostama IHMISYHTEISÖ.
Uusi Libya tulossa kohta Algeeriaan Herra kuolemanpartio kerää jo joukkoja.
poikaa Muammar Gaddafilla on vielä elossa?
Niin kuka tietää...????
Tutkiva journalisti Wayne Madsen kertoo kuulleensa luotettaviksi arvioimistaan lähteistä, että Yhdysvaltain Syyrian suurlähettiläs on ollut hallituksessa avainroolissa luotaessa arabeista muodostuvia kuolemanpartioita.
Lähde: Opinion Maker
Toim. Jukka J. Rintala
18.9.2011, Verkkomedia.org
Wayne Madsenin mukaan Yhdysvaltain Syyrian-lähettiläs Robert S. Ford on ollut perustamassa puolisotilaallisia ryhmiä al-Qaidan Afganistanissa, Irakissa, Jemenissä ja Tšetšeniassa toimivista yksiköistä taistelemaan Syyrian armeijaa ja poliisivoimia vastaan.
Ford on toiminut aiemmin Irakissa suurlähettiläs John D. Negroponten alaisuudessa. Negroponte oli 1980-luvulla Yhdysvaltain lähettiläänä Hondurasissa, jolloin hänen toimensa Nicaraguassa, El Salvadorissa ja Hondurasissa toivat hänelle lisänimen "Herra Kuolemanpartio".
Ford ja Negroponte muodostivat Irakissa puolisotilaallisia ryhmiä shiioista ja kurdeista salamurhaamaan, sieppaamaan ja kiduttamaan Irakin vastarintaliikkeen johtajia. Kuolemanpartioin toteutettavaa operaatiota kutsutaan Salvador-optioksi Negroponten aiempien toimien mukaan.
Fordista on tullut keskushenkilö koottaessa arabi- ja muslimijoukkoja Syyriaan taistelemaan presidentti Bashar al-Assadia ja maan turvallisuusjoukkoja vastaan. Yhdysvaltain tukemat terroristijoukot ovat tehneet useita iskuja maan turvallisuusviranomaisia vastaan.
Nämä kuolemanpartiot ovat tehneet myös iskuja siviiliväestöä vastaan, ja Madsenin mukaan nämä iskut on naamioitu hallituksen joukkojen tekemiksi. Hänen mukaansa Israelin tiedustelupalvelu Mossad on avustanut Fordia puolisotilaallisten joukkojen muodostamisessa.
Salvador-optiota on käytetty myös Libyassa, jossa Irakista, Afganistanista ja Jemenistä kootut al-Qaidan taistelijat ovat murhanneet Libyan siviiliväestöä. Näillä hallituksen puolesta toimivilla "kapinallisilla" on apunaan CIA:n ja MI6:n neuvonantajia.
Myös Ford on ollut mukana tarjoamassa tukea Libyan militanteille. Vuosina 2006–2008 hän toimi Algerian suurlähettiläänä, ja Algerian hallinto on myös kertonut epäilevänsä al-Qaidaa iskuista hallitusta vastaan. Algeria vastustaa Libyassa vallan kaapannutta militanttien junttaa.
Madsenin mukaan Algerian on arveltu olevan seuraava arabimaa, joka aiotaan kaataa Yhdysvaltain pyrkiessä täydelliseen sotilaalliseen ja poliittiseen kontrolliin Pohjois-Afrikassa. Vast'ikään Libyassa ollut lähde kertoo, että "kapinallishallinto" on antanut luvan avata Yhdysvaltain sotilastukikohdat jälleen Libyassa, muun muassa Algerian rajalla.
"Kapinalliset" ovat hyväksyneet myös yhdysvaltalaisen viranomaisen NATO:n ja YK:n neuvoa-antavan siirtymäkauden elimen johtoon. Mallia tämän organisaation toiminnalle on otettu Irakin väliaikaishallinnosta.
Salaisen sodan ongelma on sen rahoitus. Julkista rahaa on vaikea saada. Laos toimi tässäkin suhteessa laboratoriona, sillä sotaa rahoitettiin huumekaupalla.
Wisconsinin yliopiston tutkija Alfred McCoy on teoksessaan The Politics of Heroin selvittänyt laajasti huumekaupan ja vastakumouksellisen toiminnan suhdetta. Hänen mukaansa Yhdysvallat aloitti yhteistyön huumekauppiaiden kanssa jo vuonna 1948, jolloin Korsikan alamaailma taisteli ranskalaisten kommunistien kanssa Marseillen satamakaupungin hallinnasta. Korsikalaisten voitto avasi väylän heroiinin viennille Marseillesta Yhdysvaltoihin neljännesvuosisadaksi.
Laosissa hmong-sissien tärkein rahoituslähde oli oopiumi. Aluksi sen kuljettivat markkinoille juuri korsikalaiset, mutta ilmasodan kiihtyessä vuonna 1965 vastuun viennistä otti CIA:n Air America. Osa heroiinista myytiin Vietnamissa sotineille amerikkalaisjoukoille. Huumekaupalla rahoitettavista vasallisodista tuli malli, jolla Yhdysvallat sitten taisteli Neuvostoliittoa ja kommunismia vastaan 1980-luvun loppuun asti.
viisi poikaa,jotka hakevat sotilaallista tukea Libyan naapurimaista.Nato on sotilas-
poliittisesti hävinnyt taistelun Libyan kansaa vastaan.
Jos kokonainen manner torjuu kansainvälisen instituution toimet laittomina ja omaa etuaan palvelevina, voiko mainittu instituutio pitää itseään edelleen kansainvälisenä, kysyy journalisti Tony Cartalucci. Hänen mukaansa Kansainvälisellä rikostuomioistuimella on nollatason mandaatti, minkä Afrikan unionin päätös osoittaa.
Voiko Kansainvälisellä rikostuomioistuimella (ICC) olla minkäänlaista mandaattia jatkaa itsensä nimittäneenä kansainvälisenä sovittelijana, Tony Cartalucci kysyy. Varmastikaan ei, minkä todistaa se, että 58 jäsenmaan Afrikan unioni on torjunut ICC:n vaatimuksen vangita Libyan päämies Muammar al-Gaddafi.
ICC:n pidätysmääräys perustuu sen omaan "tutkimukseen", jonka se väittää toteuttaneensa valtioiden ja sellaisten järjestöjen kanssa, jotka eivät toimi Libyassa. Näitä järjestöjä rahoittavat samat tahot kuin ICC:täkin. Cartaluccin mukaan ICC:n väitteet todistusaineiston keräämisestä ovat vastuuttomia, perusteettomia ja moraalisen konkurssin ilmentymiä.
Siksi Cartaluccin mukaan on helppo nähdä, miksi Afrikan unioni on torjunut koko "pidätysvaatimuksen". Nämä "todisteet", joita ICC esittelee, muodostuvat kokoelmasta leikkaa ja liimaa ‑menetelmällä kerättyjä artikkeleita ja raportteja. Niiden taustalla ovat ei-libyalaiset järjestöt, joita rahoittavat samat korporaatiot ja säätiöt, jotka rahoittavat ICC:täkin.
Syyttäjän koko evidenssi perustuu uutisjuttuihin muun muassa BBC:ltä, al-Jazeeralta, London Guardianilta, New York Timesilta ja Yhdysvaltain hallituksen pyörittämältä Voice of America -kanavalta, Human Rights Watchilta sekä International Federation for Human Rights ‑järjestöltä.
Viimeksi mainittu on pahamaineisen National Endowment for Democracy ‑säätiön rahoittama, ja Human Rights Watch on niin ikään globalistien tukema järjestö.
ICC sanoo olevansa "itsenäinen ja pysyvä tuomioistuin, joka tutkii ja syyttää henkilöitä, joita epäillään pahimmista kansainvälisistä rikoksista, tarkalleen ottaen kansanmurhista, sotarikoksista sekä rikoksista ihmisyyttä vastaan".
Vilkaisu ICC:n tukijärjestön (Coalition for the International Criminal Court) Internet-sivuille osoittaa, mitkä voimat sen taustalla ovat. ICC:n taustavoimina on joukko järjestöjä, joiden kaikkien rahoittajina ja poliittisina tukijoina ovat samat tahot.
Tukijakoalitio koostuu muun muassa 150 maan 2 500 siviilijärjestöstä, jotka edistävät maidensa yhteistyötä ICC:n kanssa, mutta ilmoituksensa mukaan ICC arvostaa myös "avokätistä apua", jota tarjoavat Euroopan unioni, Ford-säätiö, John D. and Catherine T. MacArthur Foundation, George Sorosin Open Society ‑instituutti sekä Humanity United.
Humanity United toimii myös yhteistyössä BBC World Service Trustin, National Endowment for Democracyn ja Open Societyn sekä Yhdysvaltain hallituksen rahoittaman Benetechin, Open Society ‑instituutin ja National Endowment for Democracyn rahoittaman Solidarity Centerin kanssa.
Solidarity Center mobilisoi Egyptin ammattiyhdistykset heti, kun Yhdysvaltain lämmittelemät levottomuudet alkoivat horjua. Nämä "avokätiset tukijat" ovat itse luoneet ne "kansalaisjärjestöt", joiden kanssa ICC:n tukikoalitio tekee yhteistyötä. Ne ovat myös samat ei-libyalaiset ryhmät, jotka toimittavat ICC:lle väärennettyjä todisteita pidätysmääräystä varten.
Afrikan unionin Jean Ping kutsui ICC:tä syrjiväksi, koska se kiinnittää huomiota ainoastaan Afrikassa tapahtuneisiin rikoksiin, mutta jättää huomiotta lännen tekemät rikokset esimerkiksi Irakissa, Afganistanissa ja Pakistanissa. Afrikan unioni on tuominnut myös Ranskan, joka pudotti aseita al-Qaidan "kapinallisille" rikkoen YK:n päätöslauselmaa, joka muutoinkin oli laiton.
Samaan aikaan National Endowment for Democracyn toinen aktiviteetti, Projekti Lähi-idän demokratia, raportoi, että vastareaktiona Libyan vastarinnalle NATO:a vastaan Yhdysvaltain hallinnon viranomainen Mark Toner sanoi NATO:n operaation jatkuvan niin kauan, että Muammar al-Gaddafi on saatu syrjäytettyä.
Yhdysvaltain pyrkimys Gaddafin syrjäyttämiseen rikkoo YK:n päätöslauselmaa, jonka mukaan NATO sanoo Libyassa toimivansa. Se, että ICC ei nosta syytteitä NATO-maita vastaan moninaisista rikoksista, ja se, että koko Afrikan manner on torjunut ICC:n vaatimukset, ilmentää sitä tosiasiaa, että tämä "kansainvälinen" järjestö on menettänyt kaiken legitimiteettinsä.
Siitä on kovaa vauhtia tulossa paljon pahempi. Irakissa on käytännössä vain kolme suurta taistelemassa keskenään, Shiiat, Sunnit ja Kurdit.
Libyassa heimoja on paljon enemmän, ja kaikki vihaavat toisiaan melkein yhtä paljon. Nyt kun NATO on lähtenyt tukemaan joitakin heimoja toisia heimoja vastaan, homma mennnee kunnolliseksi teurastukseksi mutta päinvastaiseen suuntaan, eli Gaddafin kanssa liittoutuneita heimojen miehiä pistetään hautaan ja naisia raiskataan. Ei tämä mitään uutta ole, sisällissodissa on aina käynyt näin. Ainoa poikkeus on se että nyt heikomman osapuolen puolella on ylivoimainen ulkomainen sotavoima.
NATO aika lailla tunnusti tämän todetessaan virallisessa tiedotustilaisuudessa että "Gaddafin voimat estetään tappamasta siviilejä". Gaddafia vastassa olevien heimojen suorittamista teoista vallitseva hiljaisuus puhui enemmän kuin tuhat sanaa, erityisesti kun ottaa huomioon näiden haastattelut jossa kapinallisten sotilaat toteavat kameralle että "olen menettänyt perheeni ja kotini, ja ainoa motiivini on kosto" yhä useimmissa uutislähetyksissä TÄYTTÄ PROPAGANDA paskaa HRA KUOLEMANPARTIO OSAA ASIANSA.
"Halonen sanoi, että kansainvälisen yhteisön valmistautuminen Libya-toimiin ja erilaisten tarpeiden selvittäminen vie aikaa. Presidentti muistutti myös, että sotilaallisten toimien lisäksi siviilipuolen apu olisi vähintään yhtä tärkeätä saada vauhtiin ruoasta ja turvallisista olinpaikoista alkaen. "
Ja vielä luullaan, ettei presidentillä ole valtaa... on sitä ainakin silloin, kun Hän tekee sellaisia päätöksiä mitä EU ja NATO haluavat.
Mehän asumme pian ÖLJYvaltiossa, kunhan EU hyväksyy Libyan anomuksen päästä jäseneksi kerhoomme.
Tjaah, mutta kun se USAkin tarttee ÖLJYä, niin taidammepysyä vain asiakassuhteessa USA-Libyaan.
rauhan mies Obama.
Ei ole pitänyt lupauksiaan Guantanamon sulkemisesta eikä Lähi-Idästä vetäytymisestä.
Jätkä sai Nobelin rauhanpalkinnon sen jälkeen kun on lähettänyt 134 000 sotilasta Libyaan ja hakee koko palkinnon Ydinase-salkku mukanaan.
Joo..
Nythän on niin, että ne palkitsee paskanpuhujia Nobelilla, paljolti tämä Ahtisaarikin samaa sarjaa, vallan suuren rahan juoksupoika.
KUIN KAKSOSET KONSANAAN.
Sijoitusguru: Obaman elvytys on "täysi vitsi"
Yhdysvaltojen pitäisi lopettaa tuhlaaminen, eikä kuluttaa lisää rahaa elvytykseen, sanoo sijoitusneuvoja Marc Faber CNBC uutiskanavan haastattelussa.
Faberin mielestä Obaman eilen esittelemä työllisyyspaketti on pelkkä vitsi. Sen perustana oleva keynesiläinen taloustiede ei Faberin mielestä ole kelpo työkalu kriisin ratkaisemiseen.
Sijoitusneuvojan mielestä suurin ongelma on, että kansantalouksien joka puolella maailmaa pitäisi vähentää kulutuksia. Nyt Yhdysvaltain presidentti tarjoilee leikkausten sijasta elvytystä.
– Kaikki tämä (elvytys), kun samalla puhutaan alijäämän supistamisesta, Faber kritisoi CNBC:n haastattelussa.
Paketti on "täysi vitsi", hän lisäsi.
Investointipankki Nomura korotti Yhdysvaltojen kolmannen vuosineljänneksen kasvuennustetta 2,6 prosenttiin. Faber lyttää optimismin.
Yhdysvaltain presidentti Barack Obama sanoo antaneensa hallinnolleen käskyn valmistella "täyden valikoiman" toimia, joilla pystytään lopettamaan väkivalta Libyassa. Presidentti Obama ei kuitenkaan tarkentanut, mitä toimia harkitaan. Obaman odotettiin kertovan erilaisista pakotteista Libyaa vastaan.
Presidentti Obama pitää Libyan valtion väkivaltaisia toimia kansannousun tukahduttamisessa pöyristyttävänä, mahdottomana hyväksyä ja ne rikkovat hänen mukaansa myös kansainvälisiä normeja.
Obama vaati lopettamaan iskut mielenosoittajia kohtaan. Hän ei kuitenkaan vaatinut Muammar Gaddafia eroamaan maan johdosta.
Presidentti Obama aikoo lähettää ulkoministeri Hillary Clintonin neuvottelemaan Geneveen maanantaina kansainvälisen yhteisön kanssa Libyan tilanteesta ja mahdollisista yhteisistä toimista.
Presidentti Obama on saanut osakseen arvostelua, koska hän ei ottanut Libyan tilanteeseen aiemmin kantaa. Lausuntoa viivytettiin niin kauan, jotta kaikki amerikkalaiset saataisiin evakuoitua Libyasta väkivaltaisuuksien tieltä.
Presidentti Barack Obama piti ensimmäisen Libyan tilannetta käsittelevän puheensa puolen yön jälkeen Suomen aikaan.
Hague vaatii kansainvälistä tutkimusta
Britannian ulkoministeri William Hague sanoo haluavansa kansainvälisen tutkimuksen Libyassa tapahtuvista julmuuksista.
Hague sanoi Britannian yleisradioyhtiön BBC:n haastattelussa, että hän on järkyttynyt Gaddafin hallinnon toimista ja selvittää keinoja, joilla syylliset saataisiin vastuuseen.
Hän pitää tärkeänä, että kansainvälistä painostusta Libyan hallintoa vastaan lisätään lähipäivinä.
Ranskan puolustusministeri Alain Juppe sanoo toivovansa, että Gaddafi elää viime hetkiään valtionpäämiehenä.
- Sitä, mitä hän on tehnyt, mitä hän on päättänyt tehdä, raskaiden aseiden käyttämistä kansalaisia vastaan ei luonnollisestikaan voi hyväksyä, Juppe sanoo.
Juppuska ja opaska ...omat koirat siellä tekee varjo toimintaa kaikkihan sen tietää.....
Tutkimus: Washingtonin asukkaista kolmannes lukutaidottomia
Yhdysvaltain pääkaupungin Washingtonin asukkaista kolmannes on käytännössä lukutaidottomia. Lukutaidottomiksi luokitellut eivät pysty esimerkiksi lukemaan bussiaikatauluja, karttaa tai täyttämään työnhakulomaketta, State Education Agency -tutkimuslaitoksen selvityksessä todetaan.
Tollaset ihmiset sitten päättää, kuka tätä palloa pyörittää! On haastava järjestelmä tämä demokratia. Kouluttamatonta massaa on helppo manipuloida, kun eivät tajua olla kriittisiä. Mahtaako olla tuo Bushin puolustama luomisteorian vastine hyväksytty jo viralliseen opetussuunnitelmaan evoluutioteorian rinnalle?
>>NATO harkitsee käyttävänsä "kaikkia mahdollisia toimenpiteitä" suojellakseen libyalaisia Gaddafin joukkojen hyökkäykseltä.
Mistä maasta ne Gaddafin joukot on? Libyasta...?
Obama: Tuhannet vaarassa, ellei Gaddafia taltuteta.
Oikea pelle tämä obaska
Gaddafi torjui Libyan siirtymäkauden kansallisen neuvoston esittämän uhkavaatimuksen antautumisesta, ilmoitti maan johdon virallinen edustaja Musa Ibrahim. ”Ei kukaan itseään kunnioittava maa voi koskaan hyväksyä aseellisten ryöväreiden esittämää uhkavaatimusta”, ilmoitti Ibrahim. →
Eikö Libyan kansalla ole vallinnan varaa?
No ei tosiaan ole kun NATON RYÖSTÖ PORUKKA SAI TAHTONSA LÄPI.
eihän tietämättömät voi sanoa juuta eikä jaata. Heitä on helppo manipuloida ostamaan ja kuluttamaan kaikkea roskaa ja pilata maapalloa vielä vähän enemmän sekä omaa terveyttä. Siis, kuka ikinä lie niin pahantahtoinen ja ilkeä, että on moisen miinan polkenut uskontojen ja polittikan muodossa, niin morjens.
Japanilainen matkapuhelinyhtiö eMobile on joutunut keskeyttämään mainoskampanjansa, sillä sen tulkittiin pilkkaavan rasistisesti Yhdysvaltojen demokraattisen puolueen presidenttiehdokasta Barack Obamaa.
Yhtiön maskottieläin apina esiintyy mainoksessa vaalitilaisuutta pitävänä poliitikkona, jonka kannattajajoukko heiluttaa kylttejä, joissa lukee "muutos". Mainoksesta suuttuneet bloginpitäjät tulkitsevat kylttien viittaavan Obaman muutosta lupaavaan vaalikampanjaan.
Yhtiön toimitusjohtajan mukaan mainoksen ei ollut tarkoitus loukata ketään vaan mainostaa yhtiön muutoshenkisyyttä. Hän myöntää kuitenkin, että mainoksen suunnittelussa ei otettu riittävästi huomioon kulttuurieroja.
Hindulaisuudessa, buddhalaisuudessa ja shintolaisuudessa apinoita voidaan pitää pyhinä, kun taas Yhdysvalloissa rasistit loukkaavat joskus mustia kutsumalla heitä apinoiksi.
Tuliko isokin muutos noe v......... tullut..
Amnesty International syyttää Muammar Gaddafin kaataneita kapinallisia sotarikoksista.
Järjestön raportin mukaan Itä-Libyassa on tapettu helmikuusta lähtien kymmeniä ihmisiä, joiden on epäilty olleen Muammar Gaddafin turvallisuuspalvelun jäseniä, palkkasotureita tai muutoin vain Gaddafille uskollisia.
Amnesty vaatii Libyan väliaikaishallitusta tekemään lopun kostohyökkäyksistä ja sattumanvaraisista pidätyksistä.
Amnesty huomauttaa silti, että uuden hallinnon väitetyt rikokset ovat vähäisempiä kuin Gaddafin hallinnon. Viimeksi mainittu on mahdollisesti syyllistynyt rikoksiin ihmisyyttä vastaan.
Amnesty vaatii kaikkein rikossyytösten tutkimista ja syyllisten saattamista vastuuseen teoistaan.
Pohjois-Afrikan al-Qaida-verkosto on päässyt käsiksi Libyan asevarastoihin viime kuukausien sekasorron aikana.
Terroristit ovat saattaneet saada haltuunsa jopa alueen lentoliikennettä uhkaavia ohjuksia, kertoi EU:n terrorismin torjunnan koordinaattori Gilles de Kerchove maanantaina.
Kerchoven mukaan Pohjois-Afrikan al-Qaida, joka tunnetaan nimellä Aqim, on vahvistanut asemaansa Afrikassa. Aqim saanut kannatusta käyttämällä esimerkiksi lunnasrahoja köyhien auttamiseen.
Verkosto on laajentanut toimintaansa Nigeristä, Malista ja Mauritaniasta Nigeriaan ja Senegaliin.
Puhdasrotuiset ihmiset vs Sekarotuiset
Kyse on varmaan juuri siitä, että mitään yhteiskuntaa siellä ei ole, on vain sukuja ja klaaneja, jotka eivät oikein pysty sopimaan mistään keskenään.
Mikä tahansa kansa, joka on sodassa, tarvitsee välttämättä ison hallituksen ja tämä on totta olipa vihollinen sitten sisäinen tai ulkoinen. Syy, miksi vihollisemme, rotumme viholliset, ovat rakentaneet ison hallituksen, on se, että he ovat merkinneet meidät, rotutietoiset valkoiset miehet ja naiset (ja oikeastaan kaikki valkoiset) vihollisiksi omassa maassamme. Suuri hallitus on rakennettu käymään sotaa meitä vastaan. Jos jonakin päivänä taas saisimme vallan käsiimme, kaikenlainen empiminen "ison hallituksen" käytöstä vihollisiamme vastaan olisi onnettomuus, tappion vieminen voiton leuoista. "Konservatiivin" uudelleen määrittäminen tarkoittamaan " laissez faire " olisi rampautumista juuri voiton kynnyksellä.
Kun Amerikasta tulee enemmän ei-valkoinen, siitä tulee myös vähemmän vapaa. Kansa, jota yhdistää sama veri ja samat arvot tarvitsee vähemmän lakeja, vähemmän vankiloita ja vähemmän poliiseja pärjätäkseen rauhallisesti. Monikulttuuriset yhteiskunnat eivät ole tunnettuja vapaudestaan.
Ei-valkoinen Amerikka, jota asuttavat mulatit ja mestitsit, on vihollistemme helpommin hallittavissa ja riistettävissä ja missä ikinä valkoinen vähemmistö on jäljellä, se noudattaa edustuksellista poliittista prosessia ja vihollistemme manipuloimat rodulliset muukalaiset äänestävät sen aina pois pelistä. Minusta näyttää siltä, että nuo monirotuiset "perustuslailliset" patriootit haluavat meidän kaikkien teeskentelevän, että rodulla ei ole merkitystä ja he johtavat seuraajiaan juuri tähän suuntaan: kohti Yhdysvaltoja, jossa perustuslaki on pelkkä muinaismuisto, jolla on vielä vähemmän vaikutusvaltaa kuin sillä on tänään.
Minäpä kerron sinulle totuuden, senkin rullalautaa kanniskeleva lökäpöksyinen USA,n vihaaja.
Jos Usa ei olisi vaalinut omaa- ja siinä sivussa muidenkin turvallisuutta niin se maailma olisi nyt hieman toisen näköinen. Luultavasti sellainen missä ainakaan sinä et viihtyisi, ellei kommunismi ja islam kaikkine epäinhimillisine ilmiöineen saa kikkeliäsi jökötämään.
Vituttaako kun ei sitä esinahkaa saa enää ommeltua paikalleen?
CIA värväsi 1500 jihadistia näyttämään ateistiselle Gaddafille kuka maailmalla määrää. Tässä valossa median jeesustelu siitä että aseita valuu al Qaedan käsiin on pelkkää propagandaa.
http://hotterthanapileofcurry.wordpress.com/2011/09/04/cia-sent-1500-al-qaeda-fighters-from-afghanistan-to-libya-why-regime-change-was-needed-oil/
taas vauhdissa. Jeesus mitä Ry*.*in ihailijoita. Muuttakaa sinne ihannevaltioon Ry*.*in tai Irakiin tms niin sittenpähän älyätte millaisia pask*maita palvotte...
20 - 30 miljoonaa henkeä murhattu sodissa toisen maailmansodan jälkeen. Omalla maaperällä 0.
http://www.examiner.com/article/us-war-murdered-20-30-million-since-ww2-arrest-today-s-war-criminals