Kissan evolvoituutio

krisse..

Kissat ja eläimet yleensä (poikkeuksia vain erittäin pitkälle kehittyneillä eläinlajeilla ja niissäkin harvoilla yksilöillä) reinkarnoituvat ns. ryhmäsielun ohjauksessa eikä siis yksittäisesti oman tahtonsa mukaisesti esim. entiselle omistajalleen, vaikka kyseessä olisi ihmisten kanssa elämään tottunut 'viisas' eläin johtuen juuri tästä yksilöllisen tahdon puuttumisesta. Ne eivät ole vielä saavuttaneet sitä vaadittavaa henkisen evoluution tasoa/tietoisuutta (suunnittelua, harkintaa, mielihaluja, toiveita) mikä vasta ihmisen kehitysasteen saavuttaneella itsetietoisella sielulla on.
Sattumaa ei ole olemassa kuitenkaan koskaan eikä missään ilmiössä tai tapahtumassa. Jos jollakin on ollut todella lämmin ja läheinen suhde lemmikkiinsä ja hän ikävöi sitä voimakkaasti sen kuoltua, niin tämä hänen kaipuunsa ja tunteensa saavat hänet vetämään puoleensa joka suhteessa samanlaista uutta lemmikkiä ohjaten hänet löytämään "ihmeellisesti" juuri tuollaisen edellisen lemmikin kaltaisen "kaksoisolennon".

5

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ytrytur6546565465747

      >>Jos jollakin on ollut todella lämmin ja läheinen suhde lemmikkiinsä ja hän ikävöi sitä voimakkaasti sen kuoltua, niin tämä hänen kaipuunsa ja tunteensa saavat hänet vetämään puoleensa joka suhteessa samanlaista uutta lemmikkiä ohjaten hänet löytämään "ihmeellisesti" juuri tuollaisen edellisen lemmikin kaltaisen "kaksoisolennon".

    • kissamies.

      Entinen kissani kuoli juuri ennen nykyisen kissani syntymää. Nykyinen kissani on luonteenpiirteiltään hyvin samanlainen, ja ulkonäöltään todella paljon samanlainen kuin entinen kissani. Myös täysin samanlaiset tuntomerkit löytyy kuten "valkoinen pyramidi otsassa" (nykyinen kissani ei ole geneettisesti mitään sukua vanhalle)

      En usko vakavissani uudelleensyntymiseen, mutta aika hämmentävä sattuma kun miettii...

      • asianharrastaja

        Luulenpa, että "hämmentävän sattuman" takana on oma käyttäytymisesi uutta kissaa valitessa sekä muistikuviesi mukautuminen niitä mieleen palauttaessasi. Tiedostamattomasti tietenkin.


      • 5464264324325342135

        Kissoilla on kyllä kiistämättä jokaisella oma persoonallisuutensa, erilainen ääni ja tavat.


    • Kurnau.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      854
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      813
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      240
      699
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      51
      691
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      49
      609
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      570
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      91
      540
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      536
    9. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      43
      518
    Aihe