terveyskeskus ja yksityinen?

Jos terveyskeskuslääkäri on määrännyt pienen määrän rauhoittavaa lääkettä joka on kumminkin riittämätön, voinko kääntyä yksityisen puoleen. Miten tarkkaan siellä syynätään terv. keskus tietoni lääkitysten suhteen?
6274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jokainen lääkäri tekee itsenäiset päätökset. Yksityinen lääkäri ei pääse terkkarin tietoihin, mutta jos et ole vain "paminpyytäjä", vaan oikeasti tarvitset vahvemman annoksen, eikä terveyskeskuslääkäri sitä määrää, niin ota omatoimisesti terkkarista sinua koskevat paperit ja mene niiden kanssa yksityiselle. Jos vaikutat siltä, että yrität jotain salailla (väärinkäyttö, salattu lääkeriippuvuus tms), niin ei yksityiselläkään lääkärillä ole velvoitetta mitään reseptiä kirjoittaa. Kannattaa olla avoin ja kertoa tilanne oikein, oli se mikä tahansa. Se on myös oma etusi.

Äänestä

Terveyskeskuslääkäreissä on vaikeita tapauksia. Osa liian varovaisia, määräävät vanhahtavia ja tehottomia lääkkeitä, osalla taas on asennevamma.

Itse käyn aina kun tarvitsen lääkkeitä joko työterveyslääkärillä tai yksityisellä. Kummatkin ovat ammattitaitoisia, ja heillä on hyvä asenne.

Äänestä
  • Kuten mainitsit, työterveyslääkäri ja yksityiset ovat ammattitaitoisia. Tähän on helppo yhtyä. Terveyskeskuslääkärit eivät edes mieti, mitkä kliiniset tutkimukset kannattaisi tehdä ennen kuin lääkitys aloitetaan.

    Aloittajalle ja muillekin samaa pohtiville:
    mene aina yksityislääkärille tai julkisen sektorin erikoislääkärin vastaanotolle -älä terveyskeskukseen- jos haluat suoraan ammattilaisen tietotaitoa!

    Äänestä

  • Käytän lääkäripalveluita melko paljon ja minun kokemukseni on täysin päinvastainen. Kyllä ne ynseät, asenneongelmaiset ja tehottomat lääkärit ovat löytyneet yksityisiltä lääkäriasemilta. Toisinaan on haluttu toistaa turhia (ja kalliita) tutkimuksia ja toisinaan on kohdeltu kuin pohjasakkaa.

    Terveyskeskuksessa lääkärit vaihtuvat säännöllisen epäsäännöllisesti, mutta siitä huolimatta hoitoni on ollut hyvää ja usempi lääkäri on ollut kiinnostunut hoidostani kokonaisuutena.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Käytän lääkäripalveluita melko paljon ja minun kokemukseni on täysin päinvastainen. Kyllä ne ynseät, asenneongelmaiset ja tehottomat lääkärit ovat löytyneet yksityisiltä lääkäriasemilta. Toisinaan on haluttu toistaa turhia (ja kalliita) tutkimuksia ja toisinaan on kohdeltu kuin pohjasakkaa.

    Terveyskeskuksessa lääkärit vaihtuvat säännöllisen epäsäännöllisesti, mutta siitä huolimatta hoitoni on ollut hyvää ja usempi lääkäri on ollut kiinnostunut hoidostani kokonaisuutena.

    Käyn säännöllisesti yksityisellä isolla lääkäriasemalla. Samalla käytävällä on myös lääkärien päivystysvastaanotto. Joskus ihmettelen voiko saada pätevän diagnoosin 5-10 minuutissa jonka potilas on sisällä. Vai sanooko potilas vaan mitä lääkkeitä haluaa ja lääkäri kirjoittaa reseptin ja kassan kautta ulos.

    Äänestä

No voi hyvänen aika, totta kai esim. angiina (ihan vain esimerkkinä!) voidaan diagnosoida hetkessä (viljely sitten erikseen!!). Ja minimivast.ottoaika on 10 minuuttia. Jos joku sen alle sitten selviää reissusta niin sittenhän selviää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fdd333 kirjoitti:

Jos terveyskeskuslääkäri on määrännyt pienen määrän rauhoittavaa lääkettä joka on kumminkin riittämätön, voinko kääntyä yksityisen puoleen. Miten tarkkaan siellä syynätään terv. keskus tietoni lääkitysten suhteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu