tiedonjanoinen

Hei kertokaapa onko teillä ollut ongelmia uusien pakasta vedettyjen autojen kanssa. Lähinnä kiinnostaa takuukorjauksien määrä ja miten nopeasti ja millainen palvelu eri merkkien välillä? Näemmä ainakin fordilla probleemia alempana tällä palstalla olevan jutun mukaan mutta varmaan muillakin. Kertokaapa ja oletteko saaneet mitään hyvitystä tai muuta korjauksien viivästymisen takia. Uskaltaako uutta enää hankkia kun aika menee soitteluihin ja korjaamoilla käynteihin.
5108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

On ollut ongelmia juuri fordin kanssa ja softa/päivitys taitaa olla murheenkryyni ainakin tällä merkillä!

Äänestä

Palvelun laatuun vaikuttaa se liike jossa asioi ja kuinka itse asioi ja käyttäytyy.
Kyllä Fordilla hoituu asialliset ja perustellut takuuasiat ihan niinkuin muillakin merkeillä. Pitää vain lukea takuuehdot ja ymmärtää asiat. Toisissa uusissa autoissa on ollut takuukorjauksia ja toisissa ei juurikaan, siksihän takuut ovat, että valmistusviat ja vastaavat korjataan. Toiset ne vaan eivät hyväksy sitä, että autossa voi olla jotain vikaa. Sellaista autoa ei ole tehtykään jossa ei milloinkaan ole vikoja. Viattoman auton rakentaminen tulisi niin kalliiksi ettei kukaan olisi valmis sitä maksamaan. Ja vinkki kysyjälle, käytetyissäkin on vikoja, jopa monesti enemmän kuin uusissa ja vanhoissa omistaja maksaa kaiken.

Äänestä
  • Kyse onkin siitä että uuden ostaessaan kuvittelee saavansa virheettömän tavaran ettei tarvii korjaamolla laukkoa ja soitella. Käytetyn ostaessaan tiedostaa että laittamista voi olla. Olkoonkin ettei takuuhommat mene omasta pussista mutta omaa aikaa tuhraantuu ja kuka sen korvaa?

    Äänestä

  • etelän hetelmä kirjoitti:

    Kyse onkin siitä että uuden ostaessaan kuvittelee saavansa virheettömän tavaran ettei tarvii korjaamolla laukkoa ja soitella. Käytetyn ostaessaan tiedostaa että laittamista voi olla. Olkoonkin ettei takuuhommat mene omasta pussista mutta omaa aikaa tuhraantuu ja kuka sen korvaa?

    Kun ostat minkä tahansa uuden niin aina siinä jotain on. Sun oman ajan menetystä ei kukaan korvaa mutta korjaamon työstä et joudu maksamaan.

    Normaalit kaupasta ostettavat autot on halvalla tehtyjä massatuotteita joissa voi hyvin olla vikoja takuuaikanakin. Ja varsinkin softapäivityksiä ym juttuja niiden tietokoneisiin.

    Äänestä

Korean kotteroissa ja vaggineissa saa aina taistella, kun takuuseen ei mene mitään. Ilmiselvät viat selitetään ominaisuuksiksi kunnes takuuaika loppuu. Sen jälkeen ne ovatkin välttämättä korjattavia vikoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostankovaien kirjoitti:

Hei kertokaapa onko teillä ollut ongelmia uusien pakasta vedettyjen autojen kanssa. Lähinnä kiinnostaa takuukorjauksien määrä ja miten nopeasti ja millainen palvelu eri merkkien välillä? Näemmä ainakin fordilla probleemia alempana tällä palstalla olevan jutun mukaan mutta varmaan muillakin. Kertokaapa ja oletteko saaneet mitään hyvitystä tai muuta korjauksien viivästymisen takia. Uskaltaako uutta enää hankkia kun aika menee soitteluihin ja korjaamoilla käynteihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu