on uskovaisten harjoittama sorto. Uskovat kuka mihinkin ja sortavat toisia sillä uskomuksellaan. Joo joo, uskotaan että joku monista jumalista loi kaiken ja määrää mitä täällä saa tehdä. Tulisi sitten itse sanomaan, mutta eiä vaan näy koko otusta.
Maailman suurin ongelma
pelimerkki
1199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei tietenkään näy, kun hän saapuu vasta viimeisenä päivänä kutsumaan kaikki haudoistaan, hyi olkoon. En halua nähdä sitä porukkaa. :((
Näinkö se on? Jotkut jumalukset ovat muuten varmaan minulle suuttuneet, kun ei meinaa kirjoitukset millään päästä läpi.
Mummuni kuoli aikapäiviä sitten. Olisi aika ikävää nähdä niiden luunhitusien leijaielevan ilmassa. Olen allerginenkin, ties mitä pölyä niistä hengityselimiin leijailisi.
Minun mummoni kuoli vuonna 1970 joten sama juttu, en halua nähdä kyseistä vainajaa nousemassa kuopastaan, kun kutsuhuuto kuuluu.
Täytynee olla kovaääninen kaveri, yleensä etenkin vanhukset on huonokuuloisia ja kun ei ole enää edes korvia, niin vaikeeta kuulla kutsua YLÖS Sieltä ja sassiin.....
Minulla on astma.
Mitä on tapahtunut tälle palstalle, muutama vuosi sitten oli vilkasta ja mukavaa kesksutelua, ihmettelen..... :(
Pertta. Se täällä on ilmeisesti tapahtunut, että suomi24 kusettaa mainostajia ja valehtelee, että tämä on suosittu palsta, tuokaas vaan tänne mainoksenne. Ei tässä mitään keskustella voi.
Yritin tuonne yhteen ikäryhmään laittaa viestiä, mutta ei vaan onnannut. Pyöri pyöri ja pyöri vaan, mutta viesti ei lähtenyt minnekään. Kaikki on ihan persiistä. Ihan kaikki.
Hiljaa hyvä tulee, varovasti vallan kaunis, sanoo joku vanha sanonta.
Mutta kyllähän tää alkaa olla ihan persiistä, totta puhut, kuomaseni.
Kunnon kekskustelujen :) aika on ollut ja mennyt, oi niitä aikoja, oi niitä aikoja, sä voit laulaa, kun paremmin osaat.
Olihan se siellä, vastaan sulle kunhan tästä ehdin.
Avaaja ei ole kovinkaan paljon ajatellut asioita! Jos uskovaiset harrastavat "sortoa" heillä pitää olla valtaa kuin jumalolennolla! Totuus on enemmänkin päinvastoin! Monet uskovaiset ovat itse sorron kohteena! Tarkoitan nyt maailman kahta valtauskontoa ja käytä päätäsi, kumpi niistä on karmeampi.Siis nykyaikana.
''Avaaja ei ole kovinkaan paljon ajatellut asioita!''
Et näköjään sinäkään.
''Jos uskovaiset harrastavat "sortoa" heillä pitää olla valtaa kuin jumalolennolla!''
Miksi niin luulet? Eikö muka maallinen valta riitä?
''Totuus on enemmänkin päinvastoin! ''
Enemmistö maailman väestöstä uskoo johonkin jumalaan tai jumaliin. Tarkoitatko, että vähemmistö sortaa enemmistöä?
''Monet uskovaiset ovat itse sorron kohteena!''
Ja sortajina ovat usein toiset uskovaiset.
''Tarkoitan nyt maailman kahta valtauskontoa ja käytä päätäsi, kumpi niistä on karmeampi.Siis nykyaikana.''
Voisitko vähän perustella tuota.
safirella. Mitä sinä kiukkuat? Kuka sinua on sortanut? Koko lainsäädäntö on uskisten tukena ja veronmaksajat myös.
No kiukkuan mitä kiukkuan!Kerroin siitä jo Kristillisdemokraattien palstallekin! Pitäisikö perustella terrorismia ja uskontoa, joka hyväksyy sen?
Vai pitäiskö perustella sitä, etten "käännä toista poskea"? Ja jos joku yrittäisi minut tappaa, tekisin kaikkeni, että se en ole minä joka kuolee?
''Pitäisikö perustella terrorismia ja uskontoa, joka hyväksyy sen?''
Kumpaa valtauskontoa tarkoitat?
http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_terrorism
http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_terrorism