asianmukaisesti? Pitäälö paikkansa, että Mannerheim käski Heinrichin ja Inkilän hävittää todisteet suomalaisten Mainilaan ampumista tykinlaukauksista?
Tutkittiinko Mainilan
laukaukset
51410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
kerrotaan mm. Suomi taisteli 1.osa ss.118-122.
Selvttely alkoi heti illalla 26.11. , kun Moskovan radion väite tuli Suomessa tietoon. II AK:n komentaja kenraali Öhqvist sai tiedon klo 23.00 ja hänen esikuntapäällikkönsä soitti 23.45 suoraan Somerikon vartiopaikalle saaden tietää, että venäläiset olivat harjoittaneet kranaatinheitin ammuntaa iltapäivällä. Laukaukset kuuluivat kauempaa kaakosta NL:n puolelta ja räjähdykset näkyivät kylän pellolta.
Kannaksen Rajavartioston esikuntaan Joutselkään oli ilmeisesti samoihin aikoihin otettu yhteyttä ulkoministeriöstä, sillä tapahtumat nähneitä vartiomiehiä haettiin sinne kuultaviksi jo puolen yön jälkeen. Tutkintaa johti vastuulisena rajaviranomaisena everstiluutnantti Kustaa Inkala. Miesten kuulemisen lisäksi käytössä oli vartiopaikkojen havaintopöytäkirjat.
Mannerheim nukkui tuolloin junassaan Riiihimäellä ja sai kuulla tapahtumasta aamulla everstiluutnantti Nihtilältä. Tutkinta saatiin creed-sanomana Yleisesikuntaan puolen päivän maissa. Sen jälkeen Mannerheim antoi siitä tiedotteen.
myös selvitys entisessä sota-arkistossa.
Lyhyt ja selkeä tiivistelmä vartiomiesten havainnoista on esimerkiksi Talvisodan historia 1 s.43.
olisivat ampuneet, niin se olisi tapahtunut omalle alueelle. NL:n alueelle ampumisessa ei olisi ollut järkeä, koska silloinhan olisi tunnustettu oma syyllisyys sodan aloittamiseen.
Siksihän puna-armeija ampui omalle alueelleen, että siitä voitaisin syyttää suomalaisia.
Suomen puolella olivat niin kaukana, etteivät ulottuneet Mainilaan. Siirrot olisi huomattu.Samoin lähtölaukaukset Suomen puolelta. Alueella oli rajakomppanian lisäksi koko JP 1.
Suomi sodassa s. 58.
Lisäksi puna-armeijan reaktio olisi ollut aivan toinen, jos Suomen puolelta olisi ammuttu.. Nythän ne elivät entiseen tapaan. Illalla sirmakka soi ja laulu raikui.
Molotovin mukaan neljä miestä kaatui ja peräti 11 haavoittui. Kuitenkin räjähdykset tapahtuivat Somerikon vartiopaikalta vain 800 metrin päässä. Lumisade oli niin harva, että moinen määrä tappioita olisi nähty ja ainakin niiden poiskuljetus. Mitään ei tapahtunut. Pellolla ei laukausten aikana ylipäänsä liikkunut kukaan.
Seuraavana päivänä muutama mies seisoskeli kuoppien lähellä ja joku taisi heittää niihin vetensäkin...
Ei oikein vaikuttanut monen miehen kaatumispaikalta.
Ei pidä paikkaansa. huono trolli
asianmukaisesti??
siis niin kuin sinä haluat, tuskin.
mutta eikös kansainliitto tehnyt siitä tutkimuksen.
"siis niin kuin sinä haluat, tuskin."
Olen selostanut tutkimusta sellaisena kuin se tehtiin asiakirjojen ja paikalla olleiden muistelujen mukaan. Siis ei minun haluni mukaan. Jos on muuta tietoa, niin esitä se.
"mutta eikös kansainliitto tehnyt siitä tutkimuksen"
Ei tehnyt, koska NL kieltäytyi. KL erotti NL:n jäsenyydestään sodan aloittajana. NL:n väitteitä Suomen hyökkäyksestä ei uskonut kukaan. Moiselle nauroivat aidan variksetkin. Sinun ja muiden stallarien on aivan turha syyttää Suomea.
lukuisiin rajaloukkauksiin YH:n aikana. Erityisen röyhkeää oli lentotoiminta. Jopa kymmenien koneiden osastot kiertelivät Suomen ilmatilasa pääasemaa myöten. Niiden tulittaminen oli ankarasti kielletty.
Mannerheim kielsi 26.10.39 kaiken ampumatoiminnan rajan läheisyydessä. Raskaat aseet oli siirrettävä niin kauas rajasta, ettei mitään vahinkoa pääsisi tapahtumaan. Jopa kiväärin pilviin menneestä vahingonlaukauksesta uhattiin kenttäoikeudella.
Kalastajasaarennossa kaapattiin suomalainen vartiomies. Hävisi samalla tietymättömiin.
päiväkorjasta 28. marraskuuta 1939. Komissaari N. Gaglojev.:
--- Aurinko laskee. Valkosuomalaiset avasivat jälleen tykistötulen---.
Suomi taisteli 1,s 128.
Siis ammuttiinko useaan kertaan? Vai valehteleeko komissaari yhtä antaumuksella kuin palstan stallarit?
Mutta kukas olikaan se oikeiston edustaja joka parissa aikaisemmassa "mainilan laukaukset" sivustolla vetosi siihen kuinka lumipyry oli sekottanut suomalaisten rajavartioiden kuulohavainnot niinpahasti että kuulivat tykinlaukauksia?
Jos Öhquistin esikuntapäällikkö sai tietää ammunasta ampumapäivänä klo 23.45, niin silloin on mahdollista että vielä tuolloin rajavartioiden tykinlaukaus-tunnustukset olivat vielä pystyssä.
"Kannaksen Rajavartioston esikuntaan Joutselkään oli ilmeisesti samoihin aikoihin otettu yhteyttä ulkoministeriöstä, sillä tapahtumat nähneitä vartiomiehiä haettiin sinne kuultaviksi jo puolen yön jälkeen." Tuossa ei sanota milloin puolen yön jälkeen alkoi Inkisen kuulustelut, mutta kumman nopeasti lähti pyörä pyörimään kun tieto johonkin suuntaan II AK esikunnasta lähti. Jos ulkoministeriölle olisi puolenyön aikaan saapunut tieto siitä että tykinlaukauksia oli kuulunut, niin silloin ulkoministeriön paniikkireaktion ymmärtää, olihan toveri Leka oli puhunut tykinlaukauksista.
aloitettiin 4. RajaK:ssa jo illalla, kun Suomen radiosta oli kuultu Molotovin nootista. Tähystäjien havainnot selvitettiin ensin kompapniassa ja sitten vartiomiesten ka muiden havainnoitsijoiden kertomukset tarkistettiin ja vertailtiin evl Inkalan johdolla.
Lumipyry ei seloittanut kuulohavaintoja millään tavalla. Kaikki kymmenet havainnoijat kuulivat lähtölaukaukset ja rajähdykset NL:n puolelta. Kukaan ei ole kertonut niiden ammutun Suomesta.
UM:n kiinnostus oli selvä. Sillehän asian hoitaminen kuului.
"Jos Öhquistin esikuntapäällikkö sai tietää ammunasta ampumapäivänä klo 23.45, niin silloin on mahdollista että vielä tuolloin rajavartioiden tykinlaukaus-tunnustukset olivat vielä pystyssä"
Missä tällaiset tunnustukset on esitetty?
Mutta kerrohan kuinka nopeasti puolenyön jälkeen ulkoministeriö kiinnostui tykinlaukauksista kun kerran "Kannaksen Rajavartioston esikuntaan Joutselkään oli ilmeisesti samoihin aikoihin otettu yhteyttä ulkoministeriöstä."
Ei muuten, mutta kuvittelisi sellaisen hädän tulleen jos ulkoministeriön herrojen korviin olisi kantautunut että rajalla oli ammuttu tykeillä.
Jos se jatko lainatusta lauseesta pitää paikkansa, niin silloin Inkisen kuulustelut olivat seurausta ulkoministeriön, eikä Öhquistin, pyynnöstä ( keskiyön jälkeen ).
surkea. Suomen radio alkoi jo illalla lainata Moskovan radion lausuntoja. Tietysti Moskovan lähettiläs ilmoitti Molotovin nootista heti UM:lle.
Ei Öhqvist ole pyytänyt mitään, vaan ep kysyi asiaa suoraan vartioasemalta.
Olet todellinen stallarivääristelijä.
Eikö? Mitäs tuossa todetaan:
"II AK:n komentaja kenraali Öhqvist sai tiedon klo 23.00 ja hänen esikuntapäällikkönsä soitti 23.45 suoraan Somerikon vartiopaikalle..."
Ja kuinka olakkaan, UM rupeaa hädissään kyselemään vasta puolenyön jälkeen tykinlaukauksista.
samaa asiantuntematonta pötyä. Olet hupaisa ja tyhmä keksiessäsi omia juttujasi itse asiasta edelleen mitään tietämättä.
UM:n poliittisen osaston päällikkö Aaro Pakaslahti on selvittänyt tapahtumaa muistelmissaan "Talvisodan poliittinen näytelmä".
Moskovan lähettiläs ilmoitti puhelimella nootista heti illalla sen saatuaan. UM:n päivystäjä hälytti Pakaslahden, joka meni ministeriöön ja otti heti yhteyden rajavaltuutettu Inkalaan. Tämä lähetti "hyvin pian", ilmeisesti jo puolen yön maissa, puhelinraportin, joka sisälsi mm. rajavartioasemien päiväkirjoihin tehdyt kuulo- ja näköhavainnot Mainilasta. Se merkitsee, että Inkala on oma-aloitteisesti tehtävänsä mukaan ryhtynyt selvittelyihin heti Moskovan nootista radiossa kuultuaan. Tutkinta tietysti jatkui koko yön ja seuraavan päivänkin. Kuultaviahan oli kymmenittäin.
Pakaslahti ryhtyi laatimaan vastausta Molotovin noottiin ja oli seuraavana päivänä yhteydessä eversti Airoon, joka ilmoitti Mannerheimin pitävän hyvänä sellaista menettelyä, joka johtaisi neuvottelujen ylläpitämiseen. Airo kirjoitti Mannerheimin iltapäivällä 27.11. antaman tiedoitteen, jossa todettiin laukausten tulleen ja osuneen NL:n alueelle. Se perustui rajamiesten havaintohin ja Suomen tykistön ja heittimistön sijainnin tarkistukseen.
Ei niistä tiedetä oikeestan mitään. Neuvostoliitto väitti Neuvostoliiton puolelle ammutun jonka monet suomalaiset rajavartiat vahvisti todeksi. Siinä kaikki.
tapahtumat aivan tarkkaan. Laukaukset ammutiin NL:n puolelta ja sinne ne myös putosivat.
Tiedän että tämä kuullostaa hullulta ja tiedän että Jeltsin on tunnustanut jne. mutta Neuvostoliitto ei sittenkään ampunut Mainilan laukauksia. Se ei myöskään ollut Saksa eikä Mannerheim.
Hullulta kuulostaa. Eikä vain kuulosta, vaan on.
Hmm, siis 19:30 Yrjö-koskisen otettua vastaan toveri Molotovin nootin, "Moskovan lähettiläs ilmoitti puhelimella nootista heti illalla sen saatuaan." Eli joskus 20 ja 21 välissä suomessa tiedettiin mitä se merkitsee jos suomen rajavartiat vahingossa mainitsevat tykinlaukauksia ammutun.
kello 23 aikaan Öhquist pitää oman eskuntapäällikkönsä asialle ja vasta "puolenyön aikaan" aletaan UM:ssä herätä.
Miksi Öhquistin piti pistää pyörät pyörimään ensimmäisenä, jos asian vakavuus tiedettiin jo 20-21 välillä? Miksi Pakkaslahti ei pistänyt tutkimusta pystyyn jo 20-21 välillä vaan odotti jonnekin puolenyön jälkeen? Aikaa saatiin siis tuhrautumaan kolmesta-neljään tuntiin.
Olisikohan Pakkaslahden hätä seurausta siitä, että rajalta alkoi tihkua 23.45 lähtien tietoja ammutuista tykinlaukauksista, joita missään nimessä ei saanut kuulua?
"Miksi Öhquistin piti pistää pyörät pyörimään ensimmäisenä, jos asian vakavuus tiedettiin jo 20-21 välillä? Miksi Pakkaslahti ei pistänyt tutkimusta pystyyn jo 20-21 välillä vaan odotti jonnekin puolenyön jälkeen? Aikaa saatiin siis tuhrautumaan kolmesta-neljään tuntiin. "
Kyllä pyörät on pyörineet jo alkuilalsta.
Pakaslahti ei mainitse tarkkaa aikaa, mutta hänen yhteydenottonsa tapahtunut siinä 21-22. Ja silloin oli jo tutkinta käynnissä, koska ensimmäinen raportti saatiin " pian".
"Olisikohan Pakkaslahden hätä seurausta siitä, että rajalta alkoi tihkua 23.45 lähtien tietoja ammutuista tykinlaukauksista, joita missään nimessä ei saanut kuulua? "
Missä tällaiset "tiedot" on esitetty muualla kuin Molotovin nootissa ja sinun valeissasi?
Eikö stallarin maailmaan mahdu edes hetkellistä tosiasioiden tunnustamista??
"Pakaslahti ei mainitse tarkkaa aikaa..."
Noniin, siinähän se herra/neiti Hölynpölyn pukki tulikin.
"II AK:n komentaja kenraali Öhqvist sai tiedon klo 23.00 ja hänen esikuntapäällikkönsä soitti 23.45 suoraan Somerikon vartiopaikalle saaden tietää, että venäläiset olivat harjoittaneet kranaatinheitin ammuntaa iltapäivällä. Laukaukset kuuluivat kauempaa kaakosta NL:n puolelta ja räjähdykset näkyivät kylän pellolta.
Kannaksen Rajavartioston esikuntaan Joutselkään oli ilmeisesti samoihin aikoihin otettu yhteyttä ulkoministeriöstä, sillä tapahtumat nähneitä vartiomiehiä haettiin sinne kuultaviksi jo puolen yön jälkeen"
Toisinsanoen ensimmäisenä rupesi Öhquist kyselemään ja vasta puolen Yön aikaan heräsi UM. Kysymys kuuluukin miksi UM tuhrasi kolme-neljä tuntia turhaan, kun se olisi voinut aloittaa samantien tutkimukset.
"Missä tällaiset "tiedot" on esitetty muualla kuin Molotovin nootissa ja sinun valeissasi?"
Kumpaakohan herra/neiti Hölynpöly viittaa? Siihen että Pakkaslahti ponnahti keskellä yötä sängystään ja rupesi vaatimaan tutkimuksia tehtäväksi jonka takia sitten retuutettiin rajavartioita pitkin yötä
vai sitä kuinka rajalta rupesi tulemaan tietoja ammutuista tykinlaukauksista.
Ei muuten, mutta jos se liittyy tykinlaukauksiin, niin mehän tiedetään ettei ( ainakaan toistaiseksi ) ole NL:n arkistoista löytynyt ammutuista tykinlaukauksista todisteista...
OV kuuluu kyllä stallarien ansioituneimpiin vääristelijoihin.
Pakaslahti kertoo saaneensa Moskovasta saapuneen tiedon illalla ollessaan juuri tullut Pörssiklubille johonkin tilaisuuteen. Kyse on ollut alkuillasta, koska vielä ennen puolta yötä tuli alustava raportti.
Tutkimukset oli käynnistetty heti, kun radiosta kuultiin Molotovin nootista.
Tykinlaukauksista ei tietenkään löydy todisteita, koska NL ampui heittimellä. Tykinlaukaukset ovat Molotovin ja OV:n kuvitelmia.
Toivottavasti OV saa jonkin tunnustuksen sitkeydestään valehdella ainakin oman lukupiirinsä palaverissa. Asiasta mitään tietämättä hän on vääristellyt tietoja jo monessa ketjussa.
Musta prikaati koostui Keisari Nikolai toiselle uskollisista miehistä. Juuri he iskivät kannaksela Mainilaan.
Mainilaan ei iskeneet suomalaiset, bolsheviikit eikä Hitlerin saksa. Antibolsheviikit joista radikaalein oli venäläinen tsaarille uskollinen musta prikaati ampui Mainilan laukaukset.
Jatkosodan jälkeen vaadittiin 19 suomen venäläistä emigranttia luovutettavaksi Neuvostoliittoon eli heitä syytettiin vehkeilystä Stalinin Neuvostoliittoa vastaan talvisodassa. Eli sisäministeri Leinon vangit.
"Pakaslahti kertoo saaneensa Moskovasta saapuneen tiedon illalla ollessaan juuri tullut Pörssiklubille johonkin tilaisuuteen."
"II AK:n komentaja kenraali Öhqvist sai tiedon klo 23.00 ja hänen esikuntapäällikkönsä soitti 23.45 suoraan Somerikon vartiopaikalle saaden tietää, että venäläiset olivat harjoittaneet kranaatinheitin ammuntaa iltapäivällä. Laukaukset kuuluivat kauempaa kaakosta NL:n puolelta ja räjähdykset näkyivät kylän pellolta.
Kannaksen Rajavartioston esikuntaan Joutselkään oli ilmeisesti samoihin aikoihin otettu yhteyttä ulkoministeriöstä"
Jumaskukkelis sentään, herra/neiti Hölynpölyhän myöntää kuinka Pakkaslahti viivytteli 3-4 tuntia UM:n tutkimusten aloittamisten kanssa.
"Kyse on ollut alkuillasta, koska vielä ennen puolta yötä tuli alustava raportti." Ettei se ennen puoltayötä ( tarkemminottaen 23.45 ) tullut ollut vain se Öhqustin alullepistämä ja silloin herääpi kysymys mitä se sisälsi jos kerran Pakkaslahti sängystä hypäten käski "Kannaksen Rajavartioston esikuntaan Joutselkään" "ilmeisesti samoihin aikoihin" aloittaa tutkimukset.
Ei muuten, mutta jos siinä oli se sama kuin res.värn. Kehvolan ilmoitus klo 01.23 niin en yhtään ihmettele miksi painostettiin koko yö rajavartioita perumaan ilmoituksensa tykinlaukauksista.
Tulikin muuten mieleeni niistä tsaarille uskollisista alamaisista a la mustaprikaati, niin eikös mannerheim pitänyt tsaarin ja tsaarittaren kuvia kuolemaansa asti yöpöytänsä reunalla.
on aivan ihailtava.
"Jumaskukkelis sentään, herra/neiti Hölynpölyhän myöntää kuinka Pakkaslahti viivytteli 3-4 tuntia UM:n tutkimusten aloittamisten kanssa. "
Valehtelet taas. Pakaslahti ( sitäkään nimneä et osaa edes kirjoittaa oikein) otti heti yhteyttä Kannaksen rajavartiostoon, josta pian tuli ensimmäinen puhelinraportti.
"Ei muuten, mutta jos siinä oli se sama kuin res.värn. Kehvolan ilmoitus klo 01.23 niin en yhtään ihmettele miksi painostettiin koko yö rajavartioita perumaan ilmoituksensa tykinlaukauksista."
Kuka tällaista on tehnyt?
Toivottavasti OV saa jonkin tunnustuksen sitkeydestään valehdella ainakin oman lukupiirinsä palaverissa. Asiasta mitään tietämättä hän on vääristellyt tietoja jo monessa ketjussa.
Ei. Jeltsin on myöntänyt kaiken mutta esimerkiksi Mannerheim ja Ryti ei.
Tsaarin Venäjän puolustajia oli musta voimajoukko tai toisella nimellä Venäjän musta prikaati. He olivat valmiina tekeen mitä vaan Tsaarin Venäjän palaamisen puolesta. Esim Mainilan laukaukset.
ampumat Mainilan laukaukset vaikuttivat tsaarinvallan palauttamiseen?
"He olivat valmiina tekeen mitä vaan Tsaarin Venäjän palaamisen puolesta. Esim Mainilan laukaukset. "
Muistakaa Mannerheimin miekantuppipäiväkäskyä. "En pane miekkaani tuppeen ennenkuin bolsheviikit on lyöty."
Ja milloinkas se yhteyden otto "Kannaksen Rajavartioston esikuntaan Joutselkään" otettikkaan UM:stä?
"II AK:n komentaja kenraali Öhqvist sai tiedon klo 23.00 ja hänen esikuntapäällikkönsä soitti 23.45 suoraan Somerikon vartiopaikalle..."
"Kannaksen Rajavartioston esikuntaan Joutselkään oli ilmeisesti samoihin aikoihin otettu yhteyttä ulkoministeriöstä"
Siis puolenyön aikaan.
Kun kun kovin hinkuinen Hölynpölymme vielä paljastaa kuinka "Pakaslahti kertoo saaneensa Moskovasta saapuneen tiedon illalla ollessaan juuri tullut Pörssiklubille johonkin tilaisuuteen." voidaan olettaa että Pakaslahti jarrutti tutkimusten aloittamista 3-4 tunnilla.
"A 0101 AKE 27.11.39 KLO 01,15 Päämajalle" Mitäs siinä todetaan Somerikon vartioston todenneen laukausten luonteesta?
Pakaslahti lähti heti UM:ön ja otti välittömästi yhteyden Kannaksen rajavartiostoon. Ei siinä Otto-Villen valeet auta mitään.
Eikä NL:n puolelta ammutut laukaukset muutu Suomen puolelta ammutuiksi, vaikka inttäisit kuinka.
Onko Mainila sama kuin Manila?
"Pakaslahti lähti heti UM:ön ja otti välittömästi yhteyden Kannaksen rajavartiostoon." Joka siis tapahtui keskellä yötä 3-4 tuntia sen jälkeen kun Pakaslahti oli saanut "alkuillasta" tiedon NL:n nootista.
Toveri Stalinin väitetään kerran murjaiseen siitä kuinka suomalaiset ovat kovin hidasjärkisiä ja Pakaslahden saapuminen UM:ään keskellä yötä 3-4 tunnin jälkeen ( päätellen siitä että yhteydenotto Kannaksen Rajavartioston esikuntaan tuskin nyt 3-4 tuntiakaan voinut kestää, kun Öhqustilla se kesti 15 minuuttia ) herättää epäillyksiä ettei toveri Stalin ollut väärässäkään arvioinnissaan.
Mitäpäs jos neiti/herra Hölynpöly kertoisi mitä siinä "A 0101 AKE 27.11.39 KLO 01,15 Päämajalle" kerrotaan Somerikon vartioston todenneen laukausten luonteesta?
Tykin- vai korohoronlaukauksia?
#"Pakaslahti lähti heti UM:ön ja otti välittömästi yhteyden Kannaksen rajavartiostoon." Joka siis tapahtui keskellä yötä 3-4 tuntia sen jälkeen kun Pakaslahti oli saanut "alkuillasta" tiedon NL:n nootista.#
Ei, vaan heti P: tultua UM:ön virkapaikalleen alkuillasta. Hän sai jo ensimmäisen puhelinraportin ennen puoltayötä, sillä rajavaltuutettu oli käynnistänyt tutkinnan välittömästi, kun asiasta oli radiossa kerrottu.
Kun JP 1:ssä tuolloin palvellut Lauri Kulmala herätettiin kuultavaksi yöllä klo 1.50, kerrotiin hänelle Molotovin lausunnosta ja siitä, että UM:sta oli soitettu esikuntaan. Kulmala herätettiin näin myöhään, koska hän ei ollut laukausten aikaan vartiossa. Ne miehet oli haetttu kuuluisteltaviksi ueita tunteja aiemmin, jo ennen UM:n kyselyä.
Toivottavasti OV saa jonkin tunnustuksen sitkeydestään valehdella ainakin oman lukupiirinsä palaverissa. Asiasta mitään tietämättä hän on vääristellyt tietoja jo monessa ketjussa.
Äärimieliset äärivenäläiset ampui kranaatinheitinammukset Mainilaan. Hölmö J.Stalin antoi kiivastuksissaan joukoilleen hyökkäyskäskun kohti Suomea.
Nämä Mainilan laukaukset selvitettiin jo 1990-luvun lopuilla ja 2000-luvun alussa mm.venäläisten historioitsijoiden toimesta NKP:n keskusarkiston (RGASPI) asiakirjojen perusteella.
Lyhyesti kerrottuna NKP:n keskusarkiston (RGASPI) asiakirjoista selvisi,että sittemmin valvontakomission johtajana Suomessa toiminut Andrei Zdanov suunnitteli Mainilan provokaation.Käskyn tällaisen provokaation suunnittelusta Stalin antoi Zdanoville heinäkuussa 1939.
Mainilan provokaation toteutti Zdanovin suunnitelmien mukaan NKVD:n kymmenmiehinen erikoisosasto johtajanaan majuri ja politrukki.
NKVD:n erikoisosasto ampui kahdella kranaatinheittimellä seitsemän kranaattia Mainilan kylään alueelle,joka oli jo ennakolta tyhjennetty puna-armeijan sotilaista.
Venäläiset historioitsijat totesivat lopuksi sen,että Neuvostoliitto oli lavastamallaan Mainilan provokaatiolla hankkinut syyn hyökätä Suomeen.
Eikös Pakaslahti ollut alkuillasta Pörssiklubilla eikä UM:ssä?
"II AK:n komentaja kenraali Öhqvist sai tiedon klo 23.00 ja hänen esikuntapäällikkönsä soitti 23.45 suoraan Somerikon vartiopaikalle saaden tietää, että venäläiset olivat harjoittaneet kranaatinheitin ammuntaa iltapäivällä. Laukaukset kuuluivat kauempaa kaakosta NL:n puolelta ja räjähdykset näkyivät kylän pellolta.
Kannaksen Rajavartioston esikuntaan Joutselkään oli ilmeisesti samoihin aikoihin otettu yhteyttä ulkoministeriöstä, sillä tapahtumat nähneitä vartiomiehiä haettiin sinne kuultaviksi jo puolen yön jälkeen."
Jos oletetaan Pakaslahden lähteneet Pörssiklubilta UM:ään "alkuillasta" ja UM:stä otetaan yhteys samoihin aikoihin Joutsenselkään kuin Öhquist sai tiedon & hänen esikuntapäällikkönsä otti yhteyden Somerikon vartiopaikalle ( eli siis puolenyön aikaan ) niin ihmettelee vain miten Pakaslahti sai turautumaan 3-4 tuntia Pörssiklubilta UM:ään. Eikös tuolla ajalla ehdi jo Tampereelle?
"Kun JP 1:ssä tuolloin palvellut Lauri Kulmala herätettiin kuultavaksi yöllä klo 1.50, kerrotiin hänelle Molotovin lausunnosta ja siitä, että UM:sta oli soitettu esikuntaan."
kyllä varmasti herätettiin, kun "A 0101 AKE 27.11.39 KLO 01,15 Päämajalle" oli jo saapunut. Tuolloin piti kaivaa viimeisetkin ukot jotta saataisiin peitettyä kyseisessä viestissä oleva Somerikon vartijoiden maininta siitä millä oli ammuttu.
Aiotko kirjoittaa uudestaan historiaa Mainilan tapauksen suhteen? No,jos näin on niin kerrohan näkemyksesi myös venäläisille sotahistorioitsijoille.He ovat niissäkin suhteissa realisteja eivätkä,päin vastoin kuin jotkut täällä Suomessa,pyri tekemään valkoisesta mustaa.
"Jos oletetaan Pakaslahden lähteneet Pörssiklubilta UM:ään "alkuillasta" ja UM:stä otetaan yhteys samoihin aikoihin Joutsenselkään kuin Öhquist sai tiedon & hänen esikuntapäällikkönsä otti yhteyden Somerikon vartiopaikalle ( eli siis puolenyön aikaan ) niin ihmettelee vain miten Pakaslahti sai turautumaan 3-4 tuntia Pörssiklubilta UM:ään. Eikös tuolla ajalla ehdi jo Tampereelle?"
Pakaslahti lähti UM:ön HETI tiedon saatuaan ja otti yhteyden Kannakselle alkuillasta. Turha vääristellä P:n omaa kertomusta.
#"Kun JP 1:ssä tuolloin palvellut Lauri Kulmala herätettiin kuultavaksi yöllä klo 1.50, kerrotiin hänelle Molotovin lausunnosta ja siitä, että UM:sta oli soitettu esikuntaan."
kyllä varmasti herätettiin, kun "A 0101 AKE 27.11.39 KLO 01,15 Päämajalle" oli jo saapunut. Tuolloin piti kaivaa viimeisetkin ukot jotta saataisiin peitettyä kyseisessä viestissä oleva Somerikon vartijoiden maininta siitä millä oli ammuttu. #
Ihme vääristelyä. Siis yhdelle herätetylle vartiomiehelle kerrottiin UM:n soitosta 1.50, ei että soitto olisi tullut vasta silloin.
UM oli saanut puhelinraportin suoraan Kannakselta jo ennen puolta yötä. Armeijan ilmoitukset kulkivat virkatietä.
Ainakin kolme vartiopaikkaa ja lukuisat rajan tuntumassa olleet muut miehet olivat todenneet laukausten tulleen NL:n puolelta. Myös tuliasema oli paikannettu. Kukaan ei ole missään vaiheessa väittänyt suomalaisten ampuneen.
Poikkeuksina tietysti Molotov ja Otto-Ville.
"Mainilan provokaation toteutti Zdanovin suunnitelmien mukaan NKVD:n kymmenmiehinen erikoisosasto johtajanaan majuri ja politrukki.
NKVD:n erikoisosasto ampui kahdella kranaatinheittimellä seitsemän kranaattia Mainilan kylään alueelle,joka oli jo ennakolta tyhjennetty puna-armeijan sotilaista.
Venäläiset historioitsijat totesivat lopuksi sen,että Neuvostoliitto oli lavastamallaan Mainilan provokaatiolla hankkinut syyn hyökätä Suomeen. "
otto-ville lukuisine sivupersoonineen on vain säälittävä stallarinjämä.
Kukaan tuota ota tosissaan.
Ei tutkittu.Suomi kuitenkin valtiona vielä esitti Neuvostoliitolle vaatimuksen vielä neuvotella.
Kuka ampui Mainilaan.. Ei ainakaan suomalaiset. Stalin sittenkään ei. Ei Hitler. Se oli provokaatio. Viikkoa ennen talvisotaa venäläismieliset kertoivat suunnitelmastaan ajaa moottoriveeellä ja iskeä Suomen lahden Mainilaan ja ampua siellä laukauksia sinkoilla. Ja näin vetää Neuvostoliitto sotaan mukaan.
Isku stalinin hallitsemalle Venäjälle olisi hyökkäyskäsky.
Viikkoa ennen talvisotaa venäläismieliset kertoivat suunnitelmastaan ajaa moottoriveeellä ja iskeä Suomen lahden Mainilaan
Kertoiko sulle? Missä kertoi? Mistä tieto saatu?
Lähdettä tuohon?
"Viikkoa ennen talvisotaa venäläismieliset kertoivat suunnitelmastaan ajaa moottoriveeellä ja iskeä Suomen lahden Mainilaan ja ampua siellä laukauksia sinkoilla."
Sinko otettiin käsitteenä käyttöön joskus 1950-luvulla. Sen edeltäjät kehiteltiin 1942-43.
Mainilaan oli Suomenlahdelta matkaa 10 km. "Sinkoja" tai niiden edeltäjiäkään ei ollut -39 edes olemassa.
"Pakaslahti lähti UM:ön HETI tiedon saatuaan ja otti yhteyden Kannakselle alkuillasta. Turha vääristellä P:n omaa kertomusta."
Ja mihinkäs kellonaikaan tuo yhteydenotto UM:stä Kannaksen Rajavartioston esikuntaan Joutselkään sitten tapahtui?
"Kun JP 1:ssä tuolloin palvellut Lauri Kulmala herätettiin kuultavaksi yöllä klo 1.50, kerrotiin hänelle Molotovin lausunnosta ja siitä, että UM:sta oli soitettu esikuntaan."
Tuossa ei sanota mihin aikaan yhteydenotto UM:stä oli tullut, mutta mahdollisuus on se että UM:n tutkintapyyntö olisi tullut viimeistään 1.50 yöllä.
sattuneesta syystä Öhqvistin II AK:n kulkivat myös virkatietä. Jos 23:45 II AK:n virkatietä pitkin kulkenut viesti matkasi UM:ään noin vartissa, niin silloin virkatietä pitkin kulkeva "A 0101 AKE 27.11.39 KLO 01,15 Päämajalle" pitäisi kulkea myöskin noin vartissa ( itse asiassa alle vartissa, Neiti/herra hölynpölyhän väittää että ennen puoltayötä ) UM:ään.
Öhqvistin esikuntapäällikköhän otti yhteyden nimenomaan Somerikon vartioon. Silloin "ennen puoltayötä" UM:ään saapunut puhelinsanoma olisi pitänyt sisältää sen saman kuin mitä "A 0101 AKE 27.11.39 KLO 01,15 Päämajalle" kertoo siitä millaisilla aseilla oli rajalla ammuttu.
Tykin- vai korohoronlaukauksia?