"Meillä on ainoa totuus" -fundamentalismi johtaa väkivaltaan

agnus D

9

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monemoista

      joo on niitä kaikenlaisia

    • Jeesus on totuus !

      Kirkon päätökset ja jäsenien syrjintä on tottatosiaan vaarallista. Tämä siitä seuraa kun kuvitellaan omaavansa ainoan oikein totuuden. Silloin voidaan omia itselleen tuomarin rooli ja syrjiä muita yhteisöjä ja jaella syrjintäpäätöksiä. Tämä on nyt leimannut kirkkoa viime vuodet.

    • Fasismin perusta

      Kirkkohistoria on taistelua valheen ja väkivallan avulla: valekristillisten uskonnollisten näkemysten voiton- ja niiden monopoliaseman puolesta, ja siksi luterilaiset uskonpuhdistajat vaativat- ja hyväksyivät kaikkien toisinajettelijoiden joukkomurhaamisen kerettiläisinä. Siksi Luther vaati uskovien kasteesta opillisestikin kiinnipitävien "raamattuliikkeiden" ja biblisististen ryhmien tappamista, "itsepäisinä lahkolaisina".

      Siksi Lutherin oppisä, kirstittyjen muhtaaja kirkkoisä Augustinus, loi aikanaan katosilelle kirkolle harhaopilleset perusteet kirstittyjen joukkotuhoamiseksi, ja viitoitti näin, sen pitkän ja verisen tien jota eurooppalainen yleis- ja valtiokirkollisuus on tuhoojineen kulkenut, saavuttaakseen sellaisen monopoliaseman jonka turvin se voi murhattuaan kritityt Euroopasta, esiintyä valekristillisessä asemassaan - jopa ilman siihen kohdistettua kritiikkiä - vaijeten uskontofasistisista hirmutöistään !

    • EL.a . K.IM

      agnus D

      Eiku kääntäkää vaan toinenkin poski, jos on iskunkestävyyttä.

      Eihän pari lintsaria tunnu missään :)

    • Esimerkkejä siitä, että liberaali kristinuskon tulkinta olisi aiheuttanut väkivaltaa on varmastikin hyvin vaikea löytää. Se on kyllä esimerkiksi edistänyt monien ihmisryhmien asemaa.

      Mutta sitä, että fundamentalismi on johtanut ja johtaa pahimmassa tapauksessa väkivaltaa ei voi kiistää varmasti edes fanaattisin fundamentalisti itsekään.

    • Teurastamo kirkot

      Aivan ja oikein a-teisti ja Augustinolais-luterilainen kirkkohistoria on joukkotuhonnan ja valtapoltitiikan veristä historiaa.

      Luther päätti pääsääntöisesti että: kaikki hänen kanssaan erimieliset tuli tappaa koska hänkin katsoi edustavansa ainoata ja oikeaa krisstinuskon tulkintaa.

      • ap.

        Pysytäänpäs nyt NYKYAJASSA.

        Vi ettekö kehtaa myöntää mitään?
        Luther on kuollut ja kohdannut oman tuomionsa aikoi sitten.


    • Martti sedästä tämä

      Just niin. Luther oli joppo omaneduntavoittelija, ja murhanhimoinen fundamentalisti natsisika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      28
      5702
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      33
      5100
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      2924
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2414
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2098
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2048
    7. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      28
      1730
    8. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1667
    9. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1661
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      35
      1579
    Aihe