Nettiauto toimii TAAS TODELLA HUONOSTI

Nykyisin Nettiauton sivuilla käyminen aiheuttaa vain ärsytystä. Koko ajan Nettiautoa selaillessa ilmestyy teksti Huoltokatko. Jos joku sivu sattuukin avautumaan, niin sen aukeaminen saattaa kestää jopa minuutin tai enemmän. Sama ongelma on tullut todettua ainakin kuudelta eri tietokoneelta, joissa kaikissa on nopein mahdollinen yhteys. Jos Nettiautolla ei ole varaa pitää "palveluaan" kunnossa, niin eikö sen voisi jo lopettaa kokonaan ihmisiä kiusaamasta?
11152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Nettiauto ei nykyisin ole muutenkaan paras kaupantekopaikka. Saahan sillä laajan näkyvyyden autolleen mutta, suurin ongelman on siinä että suurimmalla osalla siellä käyvistä on jo 1-2 autoa riesanaan, joten vaihdon tarjoajia on enemmän kuin suoraostajia.

Joskus sitä voisi kyllä aloittaa nettiautoboikotin ja ilmoittelisi vain paikallislehdessä ja kaupan seinällä.

Äänestä

Miksi et myy autoliikkeeseen? Vaikka hinta on vähän halvempi niin ainakin pääset eroon renkaanpotkijoista ja saat rahat heti. Myös omalle ajalleen kannattaa laskea hinta. Useimmilla meistä on parempaakin tekemistä kuin seistä myytävän auton vieressä kuuntelemassa ns. ostajien pask*njauhantaa tuulessa ja räntäsateessa. Ja miksi maksaa turhaan vakuutuksia ja käyttömaksuja sun muita kuluja autosta jota ei itse tarvitse?

Äänestä
  • Yläpeukkua hyvästä kommentista. Moni nettiautossa pyyntinsä pilviin hinnoitellut ei tätä. Verot, vakuutukset juoksevat koko ajan. Ja vaikka liikennekäytöstä poisto onkin mahdollista, ei se auto kuukausikaupalla seisomalla parane. Auto tykkää kun sillä ajetaan, vaikka se kilometreinä mittarissa näkyykin.

    Äänestä

www.nettiauto.com

"Huoltokatko

Pyrimme saamaan palvelun takaisin käyttöön mahdollisimman pian."

Äänestä

Tuo on ihan totta. Lisäksi siellä on valtavan paljon epämääräisiä ilmoittajia. Valvonta erittäin onnetonta, lähinnä lukijoiden varassa.
Ylläpito ilmeisen ylimielistä. Tavoitteena vaan kerätä mainostajia ja heiltä rahaa.

Äänestä
  • Hanurista on myös se että ilmoitusta ei voi itse poistaa kokonaan. Vaan se pitää merkata myydyksi, tai laittaa "ei myynnissä" status jolloin se vielä roikkuu listassa. Saavatpa ainakin tilastoja vääräksi.

    Äänestä

  • t545643wy4e kirjoitti:

    Hanurista on myös se että ilmoitusta ei voi itse poistaa kokonaan. Vaan se pitää merkata myydyksi, tai laittaa "ei myynnissä" status jolloin se vielä roikkuu listassa. Saavatpa ainakin tilastoja vääräksi.

    Tottakai jobbari haluaisi poistaa ilmoituksen kokonaan, mutta onneksi se ei onnistu.

    Äänestä

Eikös tuo www.nettiauto.com suorittanut juuri laajan asiakas-/käyttäjäkyselyn, parantaakseen palvelua?

Olisiko niin ja onhan niin, että kun palvelua muokataan, tässä tapauksessa varmastikin asiakaskyselyn tuloksiin perustuen, niin silloin palvelua huolletaan ja katkoja tulee.

Itse käytän työni puolesta kyseistä palvelua päivittäin ja varmasti paljon... mielestäni palvelu on hyvä ja huoltokatkoja tai katkoksia muutenkaan ei raivoksi asti ole ollut.
Tottakai katkokset ärsyttää, kun juuri pitäisi jokin auto tarkistaa nettiautosta, vastailla kysymyksiin tmsv. työhön liittyvää... mutta useinmiten palvelu toimii hyvin.
Mitään "minuutin tai enemmän"-hitauksia ei ole ollut vuosiin, kannattaa varmasti näissä tapauksissa tarkistaa se oma kone ja sen hitautta aiheuttavat "roskat".

Äänestä

Eilen illalla 5 tuntia pois käytöstä eli "huoltokatkolla" minuutin välein. Yritä siinä sitten ostaa tai myydä... Markkinajohtaja mutta toimivuusongelmia liian usein.

Äänestä
  • Menkää netcariin siellä ne nettiautosta häädetyt jobbarit myy ruosteisia mazdojaan.

    Äänestä

Ei siellä ole edes autojen myyjiä. Pelkkiä velkaisia kerjäläisiä, jotka yrittävät saada ylihintaa osamaksuromuistaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sulkekaa Nettiauto! kirjoitti:

Nykyisin Nettiauton sivuilla käyminen aiheuttaa vain ärsytystä. Koko ajan Nettiautoa selaillessa ilmestyy teksti Huoltokatko. Jos joku sivu sattuukin avautumaan, niin sen aukeaminen saattaa kestää jopa minuutin tai enemmän. Sama ongelma on tullut todettua ainakin kuudelta eri tietokoneelta, joissa kaikissa on nopein mahdollinen yhteys. Jos Nettiautolla ei ole varaa pitää "palveluaan" kunnossa, niin eikö sen voisi jo lopettaa kokonaan ihmisiä kiusaamasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu