Tapasin tänään yhden tuttavan, jota en ollut pariin vuoteen tavannut. Edellisen kerran kun tapasimme tämä nuori mies oli kovasti allapäin, ja kertoi, että hammaslääkäri oli määrännyt häneltä kaikki hampaat poistettavaksi pahan tulehduksen vuoksi. Vaarana kun muuten oli että tulehdus leviää siten että henki on vaarassa.
Muistan tuolloin ihmetelleen moista sairautta, koska hänen omat hampaansa minun mielestäni näyttivät aivan hyviltä. Tosin minullekin on käynyt niin, että pahasti tulehtuneen hampaan viereinenkin hammas jouduttiin poistamaan, ettei tulehdus leviäisi eteenpäin.
Nyt tällä kaverilla n. nelikymppinen mies näytti olevan uudet kokoproteesit ylhäällä ja alhaalla, ja hyvin on kuulemma mennyt, vaikka mitään implantteja ei olekaan. Niinpä kehotin, että tyttöihin vaan, poikamies kun on. Ei se menestys varmasti hampaista kiinni ole, niin luonnollisen näköiset hampaat hänellä on. tosin hieman eri näköiset kuin hänen omat hampaansa olivat.
Proteesijuttu...
Näinkin...
3
298
Vastaukset
- Mikähän sairaus
tuollainenkin mahtaa olla?
- Olisiko näitä
Paha ientulehdus on riski ainakin sydänsairaalle, samoin tekonivelen omistajalle.
Parohammas voi näyttää hyvältä päällepäin mutta ientaskut on syventyneet pilalle. Minulla oli ylhäältä 7 7 hampaan poistoa kesällä ja kolmen juurilla oli jo märkimistä, joten pois joutivat. 3,5kk ikenillä oli "mukavaa" aikaa. Muistakaa poistattaa hammaskivi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke442604- 1252010
- 871688
- 1621309
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?681260- 511137
- 691092
- 611066
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂671004Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t32977