Proteesijuttu...

Näinkin...

Tapasin tänään yhden tuttavan, jota en ollut pariin vuoteen tavannut. Edellisen kerran kun tapasimme tämä nuori mies oli kovasti allapäin, ja kertoi, että hammaslääkäri oli määrännyt häneltä kaikki hampaat poistettavaksi pahan tulehduksen vuoksi. Vaarana kun muuten oli että tulehdus leviää siten että henki on vaarassa.

Muistan tuolloin ihmetelleen moista sairautta, koska hänen omat hampaansa minun mielestäni näyttivät aivan hyviltä. Tosin minullekin on käynyt niin, että pahasti tulehtuneen hampaan viereinenkin hammas jouduttiin poistamaan, ettei tulehdus leviäisi eteenpäin.

Nyt tällä kaverilla n. nelikymppinen mies näytti olevan uudet kokoproteesit ylhäällä ja alhaalla, ja hyvin on kuulemma mennyt, vaikka mitään implantteja ei olekaan. Niinpä kehotin, että tyttöihin vaan, poikamies kun on. Ei se menestys varmasti hampaista kiinni ole, niin luonnollisen näköiset hampaat hänellä on. tosin hieman eri näköiset kuin hänen omat hampaansa olivat.

3

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikähän sairaus

      tuollainenkin mahtaa olla?

      • Olisiko näitä

        Paha ientulehdus on riski ainakin sydänsairaalle, samoin tekonivelen omistajalle.


    • Parohammas voi näyttää hyvältä päällepäin mutta ientaskut on syventyneet pilalle. Minulla oli ylhäältä 7 7 hampaan poistoa kesällä ja kolmen juurilla oli jo märkimistä, joten pois joutivat. 3,5kk ikenillä oli "mukavaa" aikaa. Muistakaa poistattaa hammaskivi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      175
      2968
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2566
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1849
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1773
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1651
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      102
      1452
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1151
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe