Jehovan todistajat ovat jälleen joutuneet myllytykseen ilmoitettuaan suoraan mielipiteensä entisistä jäsenistään, jotka keinoja kaihtamatta pilkkaavat ja puhuvat valheita heistä netissä ja kaikin mahdollisin tilaisuuksin.
En ole aikoihin kirjoittanut tälle palstalle, koska eräs itseään mieheksi kutsuva munaton valittaja on täältä poistattanut asiallisia viestejä ja kirjoittanut itse asiattomuuksia toisista. Hän saisi pysyä sivuillaan purkamassa itseään.
Teen nyt kuitenkin poikkeuksen.
Toivottavasti hänen vaimonsa ilmoittaa hänelle, ettei tällä ole mitään asiaa tälle palstalle.
Tosiasia on kuitenkin, että juuri nämä entiset todistajat haukkuvat nykyisiä todistajia ja heidän puolustajiaan minkä ehtivät. Heitä nimitellään hihhuleiksi, roboteiksi, mielenhallinnassa oleviksi lahkolaisiksi ja kultissa eläviksi ym.
Tällä tavalla nämä entiset todistajat rikkovat m. Suomen lakia, joka takaa uskonnonvapauden kaikille. Laki myös kieltää pilkkaamasta toisten uskoa ja uskovaisia.
Lisäksi nämä samat äksät irrottelevat asiayhteydestään lauseita ja esittävät tällä tavalla vinoutuneita tai kärjitystyneitä näkemyksiä todistajista.
En ole aikoihin kirjoittanut tälle palstalle, koska eräs itseään mieheksi kutsuva munaton valittaja on täältä poistattanut asiallisia viestejä ja kirjoittanut itse asiattomuuksia toisista. Hän saisi pysyä sivuillaan purkamassa itseään.
Teen nyt kuitenkin poikkeuksen.
Toivottavasti hänen vaimonsa ilmoittaa hänelle, ettei tällä ole mitään asiaa tälle palstalle.
Tosiasia on kuitenkin, että juuri nämä entiset todistajat haukkuvat nykyisiä todistajia ja heidän puolustajiaan minkä ehtivät. Heitä nimitellään hihhuleiksi, roboteiksi, mielenhallinnassa oleviksi lahkolaisiksi ja kultissa eläviksi ym.
Tällä tavalla nämä entiset todistajat rikkovat m. Suomen lakia, joka takaa uskonnonvapauden kaikille. Laki myös kieltää pilkkaamasta toisten uskoa ja uskovaisia.
Lisäksi nämä samat äksät irrottelevat asiayhteydestään lauseita ja esittävät tällä tavalla vinoutuneita tai kärjitystyneitä näkemyksiä todistajista.
Vastaukset 28
Vanhimmat
"Uskonrauhan rikkominen on Suomen rikoslain 17 luvun 10 §:n määrittämä rikos, josta voidaan tuomita sakkoihin tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi. Laki tuli voimaan vuonna 1999. Uskonrauhan rikkomiseen syyllistyy mikäli[1]:
»julkisesti pilkkaa Jumalaa tai loukkaamistarkoituksessa julkisesti herjaa tai häpäisee sitä, mitä uskonnonvapauslaissa tarkoitettu kirkko tai uskonnollinen yhdyskunta muutoin pitää pyhänä, tai meluamalla, uhkaavalla käyttäytymisellään tai muuten häiritsee jumalanpalvelusta, kirkollista toimitusta, muuta sellaista uskonnonharjoitusta taikka hautaustilaisuutta.»
Uskonnonvapauslain 2 §:n mukaisesti uskonnollisella yhdyskunnalla tarkoitetaan evankelis-luterilaista tai ortodoksista kirkkoa tai rekisteröityä uskonnollista yhdyskuntaa"
"Uskontorikos on toisten ihmisten uskonnollisia katsomuksia loukkaava, lainsäädännössä rangaistavaksi säädetty teko.[1] Suomen rikoslaissa uskontorikokset on vuodesta 1999 lähtien ryhmitelty rikoksiin yleistä järjestystä vastaan.[2] Rangaistus tuomitaan uskonrauhan rikkomisesta eli Jumalan tai muun pyhänä pidetyn asian pilkkaamisesta tai häpäisystä ja kirkollisen toimituksen häirinnästä. Rangaistavaa on myös uskonnonharjoituksen estäminen ja hautarauhan rikkominen.[3]"
Jos kritisoi Vartiotorni-seuraa, niin häpäiseekö tai pilkkaako pyhäksi luokiteltavaa asiaa?
"Hihhuli on (jyrkästä) lestadiolaisesta tai kiihkoilijasta, intoilijasta käytetty halventava nimitys[1]. Sanaa on käytetty 1800-luvulta asti. Sana muodostui lestadiolaisten tilaisuuksissa liikutuksissa olleiden hih huh -huudoista. Lestadiolaisuuden yleinen nimitys oli 1800-luvulla "hihhulilaisuus".[2]"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hihhuli
polliisinappia:paina
*Lisäksi nämä samat äksät irrottelevat asiayhteydestään lauseita ja esittävät tällä tavalla vinoutuneita tai kärjitystyneitä näkemyksiä todistajista.*
Juuri näin.
Eivätkä muista kertoa lainaamistaan txt, että se iltalehtijutun alkuperäinen lausunto "mieleltään sairaista"
onkin
ALUNPERIN
Raamatusta, Paavalin kirjeestä Timoteukselle,
jota Vartsikka siteerasi.
tämän palstan entiset todistajat ovat asiallisimpia keskustelijoita ja eivät pilkkaa todistajia. he kritisoivat vt-seuraa ja aivan aiheesta.
vt-seura on valehdellut koko historiansa ja aivopessyt ihmisiä ja käyttänyt monia epäinhimillisiä keinoja. kritisoimisen aihetta todella on.
entiset todistajat ovat katsoneet totuutta silmiin seuran suhteen. viimeisin tempaus seuralta oli entisten todistajien kutsuminen mieleltään sairaiksi. tämäkin kääntyy seuraa itseään vastaan.
Katsoppa nyt totuutta silmiin: siellä lukee että entiset todistajat EIVÄT ole asiallisia. Siis läheskään aina. Joten yksipuolinen syyttäminen ei nyt vaan mene läpi kenelläkään, joka tätä palstaa on pidempään seurannut.
Mutta ethän sinä helel usko Raamattuun. Miksi siis tuot esille asioita, joihin et usko?
vastaus viestiin- poikkeuksen poikkeus 29.9.2011 19:37-
Aloitus ei siis liity henkilökohtaiseen uskoon, vaan siihen mistä täällä keskustellaan, eli vihapuheista ja panettelusta.
tarkoititko Johanneksen poikaa tällä miellyttävällä kirjoituksella?
"eräs itseään mieheksi kutsuva munaton valittaja on täältä poistattanut asiallisia viestejä ja kirjoittanut itse asiattomuuksia toisista. Hän saisi pysyä sivuillaan purkamassa itseään.
Teen nyt kuitenkin poikkeuksen.
Toivottavasti hänen vaimonsa ilmoittaa hänelle, ettei tällä ole mitään asiaa tälle palstalle."
Kommenttisi ei kuulu aloituksen aiheeseen. Onko äksien todella noin vaikea pysyä aiheessa??
Johanneksen poika saa vain mitä ansaitsee. Opetelkoon itse kirjoittamaan asialllisesti toisista ensin.
En ole siis aikoihin kirjoittanut tälle palstalle, koska eräs vastuunottokyvytön ja munaton valittaja on täältä poistattanut asiallisia viestejä ja kirjoittanut itse asiattomuuksia toisista.Miksei hän pysyäsivuillaan purkamassa itseään.
Voisiko hänen vaimonsa ilmoittaa hänelle, ettei tällä ole mitään asiaa tälle palstalle?
Teen nyt kuitenkin poikkeuksen.
Äxät ovat pitkin nettiä julistaneet miten Jehovan todistajat ovat mielisairaita ja miten heidän joukossaan esiintyy kymmenkertaisesti skitsofreniaa verrokkiryhmiin nähden. He myös esittävät että todistajien johto on veljeillyt nazisaksan hallituksen kanssa samaan aikaan kun rivitodistajat ovat joutuneet kärsimään Saksan hirmutöistä.
TÄSSÄ jos jossain olisi jo kauan sitten ollut poliisiasia kyseessä, äxät vain kuvittelevat voivansa kirjoittaa mitä haluavat entisistä uskontovereistaan.
Liäksi tälläkin palstalla on useita esimerkkejä siitä miten he ovat todistajia ja muita uskovaisia mollanneet. Ei tarvitse kuin hiukan kaivaa.
Munaton valittaja? Oliko tuo nyt sitten asiallinen kuvaus?
Totta puhuen täällä on viimeaikoina esiintynyt Jehovan todistajia ja heidän peesaajiaan, jotka ovat olleet ulosannissaan hyvin epäasiallisia. Jehovan todistajien haaratoimistossa tuskin ollaan tyytyväisiä siihen, että heitä puolustaa kyseisenlainen aines, jonka ulosanti on kaikkien kannalta valitettavaa.
Itku auttaa purkamaan stressihormonia, joten siitä vaan pillittämään.
Tirkkurilalta ei kysytä lupaa täällä kirjoitteluun.
Ymmärrettävää on, ettei äxällä ole taaskaan mitään sanottavaa itse aiheeseen, vaan keskustelua pyritään viemään sivuraiteille.
Minä olen Jehovan todistaja enkä pidä ollenkaan siitä millaisin kielenkääntein täällä uskontoamme "puolustetaan". Siihen ei tulisi käyttää kovaa tai karkeaa kieltä. Lempeyttä ja ymmärrystä täällä tarvitaan. Ei mitään tyhjäpäistä riitelemistä.
Mikä estää sinua puolustamasta uskoasi kuten haluat?
Muut tekevät omat päätöksensä, hyvä "todistaja".
Kyseessä oleva Noudatatko Jehovan selviä varoituksia?
- artikkeli perustuu raa-mat-tu-o-pe-tuk-seen.
Kohutut käsitteet "väärät opettajat" ja "henkisesti sairaat" löytyvät itse asiassa Uudesta testamentista.
Sananpainojen välillä tosin hämmennystä saattaa aiheuttaa Jehovan todistajien käyttämä Uuden maailman käännös,
joka ilmaisee mielenterveyttä koskien asian suomalaista kirkkoraamattua kovemmin sanoin "mieleltään sairas kiistelyistä" (1 Tim. 6: 3-4).
Leinosen mukaan Jehovan todistajien yhteisön jättäneitä
luopioita ei katsota mieleltään sairaiksi,
mutta heitä on viisasta kuitenkin karttaa, kuten vertauskuvallisesti sellaista ihmistä, joka sairastaa hengenvaarallista, tarttuvaa tautia.
- Kyseessä ei suinkaan ole lääketieteellinen diagnoosi,
mutta toisaalta seisomme kyseisen artikkelin raamattukohtien kannalla, Leinonen summaa.
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kulttuuri/6206-jehovien-kohuartikkeli-julkaistu-myos-suomessa
Asenteet tarttuvat.
"Leinosen mukaan Jehovan todistajien yhteisön jättäneitä luopioita ei katsota mieleltään sairaiksi, mutta heitä on viisasta kuitenkin karttaa, kuten vertauskuvallisesti sellaista ihmistä, joka sairastaa hengenvaarallista, tarttuvaa tautia."
Tuo on osaltaan selkeä osiotus VT-järjestössä vallitsevasta direktiivistä koskien sen entisiä jäseniä, olkoot he sitten erotettuja tahi eronneita. Samalla tuossa kuitenkin kikkaillaan osin ilmaisutavalla "on viisasta karttaa", kun todellisuudessa on kartetava tai tulee itse vuorollaan kartetuksi.
Ajatellaan vaikkapa henkilöä joka on kasvanut Jehovan todistajien kskuudessa lapsesta saakka ja kaikki tai suurin osa hänen perheestään on todistajia ja myös kaikki hänen luomansa ihmissuhteet ovat ainoastaan todistajien keskudessa ( todistajia kannustetaan olla luomatta läheisiä suhteita "ulkopuolisiin" "mailmallisiin" ).
Mikäli tämä henkilö erotetaan tai itse eroaa tuosta järjestöstä menetttyään luottamuksensa sen väittämään rooliin, niin hän menettää samalla kaikki läheiset ihmiskontaktit karttamisen seurauksena, vanhemmat, sisarukset, lapset jne. Vain joitakin aivan vältämätömisä asioissa voi olla konaktissa läheisiinsä, muutta henkilöön tosiaankin suhtaudutaan kuin enempi tai vähempi "mieletään sairaaseen". Mikäli joku on enempi kontaktisa eronneen tai erotetun läheisensä tai ystävänsä kanssa, joutuu hän tekemään sen ristiriitaisissa tunteissa ja pyrkien mahdollisuuksien mukaan piilottamaan sen, luonnollisen avoimen seurustelun ja ajanvieton sijaan.
Tuollainen menettely on suorastaan henkistä, hengellistä, tunneperäistä ja psykologista sadismia ja jonka kohteeksi joutunut maksaa oman omantuntonsa mukaan toimisesta, ajattelustaan ja puheenvapaudestaan valtavan kovan hinnan. Jotkut ovat tällaisen sadismin kohteeksi jouduttuaan riistäneet itseltään hengen sen tultua heille henkisesti ja tunneperäisesti täysin ylivoimaiseksi.
Jälleen kerran on nähtävisä miten VT-järjstö käyttää kaksia punnuksia, hyviä periaatteita, mutta ne koskevat vain toisia:
"Ketään ei saisi pakottaa valitsemaan uskonnon ja perheen väliltä ( herätkää! heinäkuu 2009 s. 29)"
Kuinka montaa tältäkin palstalta on saanut lukea, että:
"jos et usko Jeesukseen niin palat helvetissä".
Vihapuhetta, sanon minä
suomalaiset sananlaskutkin on "vihapuhetta", eiköstä vaan?
... Anna pirulle pikkusormes, se ottaa koko käden........
. ..... Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa..........
Autuaita ovat puupäät sillä he eivät huku.....
Ei kannata tuhlata ruutia variksiin......
Ei kannettu vesi kaivossa pysy.......
Ei kateen kontti ole koskaan täysi.........
Ei ne kaikki miehiä ole, jotka pöksyjä kantavat..... ;D
"Ei se helvettikään niin kuuma ole kuin pappi saarnaa." ;D
"Eivät järki ja tukka viihdy samassa päässä."
lol ;)
"Ensimmäinen hullunmerkki, jos luulee itseään viisaaksi."
-tämä sananlaskuhan on vihapuhetta jos mikä !
-Hulluja on 99 eri lajia ja kärrihurjat erittäin.
-Hulluna on hyvä olla kun ei vain järki puutu.
-Hullun eväs ensin syödään.
Tasapuolisuuden nimessä tämäkin ketju on
poistettava
koska tässä puhutaan Vartiotornista,
kuten äsken poistatetussa ketjussakin tehtiin.
Vartiotornijulkaisuthan ei MITENKÄÄN liity aiheeseen
"keskustele jehovantodistajuudesta"