Maailman lopun teorioista

a o u

4

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eitodellakaanvalmis

      Jos loppu olisi lähellä, niin tahtoisiko saatana, kaiken valheen ja juonittelun mestari, että ihmiset olisivat valmiita?

      Heikkouskoiset hän murtaa ja uskovia hän taas piinaa ja jo uskovatkin hän koettaa palauttaa jumalattomuuteensa.

    • Eli maailmanloppua on odoteltu jo iät ja ajat, ainakin jo 3000 vuotta. Paljon ennenkuin Jeesus mainitsi asiasta. Eli ei sekään ollut Jeesuksen keksimä juttu.

      Olen ollut jo kauan sitä mieltä, että ei maailmanloppua tule, vaikka sitä kuinka lujasti odotetaan. Turhia odottajia olivat esim. Jeesuksen opetuslapset, Paavali ja näköjään Lutherkin. Ja sarja jatkuu!

    • ap.

      Raamatun Johannesksen Ilmestys-kirjasta pitäisi keskustella enemmän, koska se on kertakaikkiaan sekopäinen kertomus.

      Johannes oli varmaan syönyt sieniä.

    • Maailman loppua on todella odoteltu tuhansia vuosia. Muistan itsekin lapsuuden ajalta näitä samoja pelotteluja kuin nykyäänkin – jopa samoin perusteluin.

      ”Lopun ajan tarinat näyttävät jokseenkin yhtä vanhoilta kuin kirjoitustaitokin”

      ”Maailmanlopun ennustukset tai lupaukset ovat tunnetusti ruokkineet monenlaisia ääri-ilmiöitä. Jää kuitenkin miettimään, kytketäänkö varma uskonnollinen vakaumus liiankin helposti jonkinlaiseen sokaistumiseen tai jopa totalitarismin kaltaisiin ilmiöihin.”

      Ihminen niin kiivaasti haluaisi tietää tulevaisuuden. Tavalla tai toisella. Jokainen uskoo pelastuvansa niiltä kauheuksilta, joita povataan – Raamatunkin avulla.

      ”Olennaista ei kuitenkaan ole passiivinen odottelu, vaan aktiivinen toivominen ja sen mukaan eläminen. Ruokasen mukaan aito kristitty elää alati maailmanlopun toivossa, "rakkauden, ilon, rauhan ja oikeuden" valtakuntaa kaivaten. Se puolestaan velvoittaa kantamaan vastuuta tämänhetkisestä maailmasta. ”

      http://www.hs.fi/kirjat/artikkeli/Maailmanlopun synty ja kukoistus/HS19991230SI1KU02ebr

      Toisaalta me haluisimme elää rauhassa, ilossa ja rakkaudessa. Meillä on kaikki edellytykset niin tehdä, mutta joku haraa vastaan ettemme halua toteuttaa niitäkään malleja, jotka edes auttavasti toimisivat.

      Mutta, tuo maailmanlopun toivossa eläminen! Herättää kahtalaisia tunteita. Kyllä, olisi hyvä jos tämä hullunmylly pysähtyisi jotenkin. Hitaasti mutta varmasti teemme maapallosta elinkelvotonta. Mutta voimmeko iloita kaikesta siitä kärsimyksestä ja hädästä, mitä me joudumme kokemaan? Nyt kun taitaa kuulua jopa vahingoniloa jostain suunnista. Samalla lykätä vain vauhtia että tuo loppu tulisi ”nopeammin”.

      Mutta mikä on sitten se loppu? Ainakin olen ymmärtänyt että näitä loppuja on useanlaisia. On sellaisia, joissa vain ihmiset tapetaan mutta materiaalit jäävät. On niitä, joissa kaikki tuhoutuu, mutta vain tietyissä osissa maapalloa. Yllättäen moni kuvittelee sen oman maapläntin jäävän ja naapurin tuhoutuvat (kateutta?). Sitten on sellaisia, joissa todella koko maapallo tuhoutuu.

      Kun miettii tähtiä ja sitä, mitä kummallisuuksia tuo avaruus sisältääkään, olen kallistumassa tuohon viimeiseen vaihtoehtoon. Ei riitä että maa planeetta katoaa vaan koko aurinkokuntamme katoaa – kenties mustaan aukkoon?

      Sitä ennen aivan varmasti tapahtuu ja kaikenlaista. Ei mikään voi perustua jatkuvan kasvun ideologialle, se jos mikä on luonnotonta. Luonnon katastrofit ovat oikeastaan katastrofeja ihmisille ja ihmisen omaisuudelle. Ihmisiä on yksikertaisesti aivan liikaa. Ihmiset ovat vallanneet nekin paikat, jotka ovat asumiskelvottomia – teknologian avulla. Ihmistä koskee ihan sama ilmiö kuin eläimiä, kannan tulee romahtaa kun se saavuttaa huippunsa. Se vain ei ehkä menekään niin kuin haluaisimme?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      334
      7232
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4428
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3185
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3017
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1962
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1846
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      215
      1784
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe