Olen siinä luulossa että liikuntakyvyttömän tai rajoitteisen henkilön autonhankintaa tuetaan verovapaudella.
Onko näin?
Entäs sitten avustavan omaishoitajan käytössä olevan auton?
Mainittakoon vielä että avustettava vanhus on erittäin vaikeasti liikkuva eikä osaa eikä voi käyttää mitään julkisia liikennevälineitä.Tarkoitan sillä talutettavaa vanhusta joka kaatuu heti jos avustus loppuu.
Onko näin?
Entäs sitten avustavan omaishoitajan käytössä olevan auton?
Mainittakoon vielä että avustettava vanhus on erittäin vaikeasti liikkuva eikä osaa eikä voi käyttää mitään julkisia liikennevälineitä.Tarkoitan sillä talutettavaa vanhusta joka kaatuu heti jos avustus loppuu.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://www.ake.fi/AKE/Verotus/Autovero/Autovero Suomessa/Autoveron palauttaminen invaliditeetin perusteella.htm
http://www.tulli.fi/fi/suomen_tulli/julkaisut_ja_esitteet/asiakasohjeet/autoverotus/autotiedostot/001.pdf
http://www.invalidiliitto.fi/portal/fi/tietoa_ja_tukea/neuvonta/pieni_palveluopas/auto/
Ei taida omaishoitaja saada...
"Olen siinä luulossa että liikuntakyvyttömän tai rajoitteisen henkilön autonhankintaa tuetaan verovapaudella."
Täydellistä verovapautta ei saa , mutta invavähennyksen saa.
Sinä hoitajana saat ajaa tuolla autolla , jos se invalidi istuu kyydissä, muutoin touhu on laitonta. Tämä siis niin kauan , kunnes tuo vähennys autosta on kuoleentunut.
Ei siinä noin kirjoiteta vaan myös perheenjäsenet voivat käyttää autoa jos se palvelee vammaisen etuja esim kaupassakäynti.
Edellisissä vastauksissa tulikin jo se pointti. Eli vammaisen/liikuntavammaisen pitää itse kyetä ajamaan sitä autoa.
Omaishoitajan autosta ei saa mitään verovähennyksiä.
Jos henkilö ei itse pysty muuten liikkumaan, eikä ajamaan autoa, niin kunnan vammaiskuljetukset/taksiliput ovat sitä varten.
Myös näkövammaisilla on mahdollisuus verovapauteen, joten autonomistajan ei suinkaan tarvitse itse kyetä ajamaan autoa.
hhhhmmm.
riittääkö verovapauteen jos hakkaa esim. toisen oman jalan irti?
Ei riitä. Trafi ostaa kainalosauvat.
Verovapaa autoetu olisi mielestäni OK vammaisille. Tiedän, että tuttavallani, oli tämä oikeus, kun hänen vaimonsa ajoi miehensä töhin miehen osahalvaantumisen jälkeen.
t.Maj-Britt
Olen samaa mieltä. Täysi autoetu verottomana kaikille invaliideille ja sokeille. Auton max hinta korkeintain 45 tuhatta