Asuntoauton sähkö/kaasu

apuja kiitos

Kumpi halvempaa? asuntoautossani on jääkaappi ja keskuslämmitys 3kw.
ja pari pientä lamppua
kumpi halvempi muoto? ja paljon kuluttaa keskimäärin sähköä vuorokaudessa tai viikossa? miten lasketaan?

10

1030

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dethleffs

      Ihan samalla lailla kuin kotonasikin. teho x aika. Autossa se menee niin, että kun kerrot virran ja ajan saat ampeeritunteja. Eli kun jääkaappisi käy tunnin ja ottaa koko ajn 2 A virtaa se kuluttama teho on silloin 2 Ah. Tosin, jos sinulla on tämä tavanomainen nestekaasukaappi joka ottaa 12 voltilla käydessä ihan sikana virtaa (taitaa olla luokkaa 15A) ei sinun akku kestä sitä kuin hetken. Meikän autossa kun on Waecon komperessorikaapi jonka vuorokausikulutus on 27Ah eli 110 Ah akku kestää 3 vrk, tosin katolla on 130W aurinkopaneli joka pitää akun aina ok. Ei siis tarvitse pähkiä virran riittävyyden kanssa.

    • eka asuntoauto.....

      kestääkö akku jos joka päivä ajaa autolla?
      mite se menee? en oikee hoksaaa?

    • SFC-9xxx

      Kumpi halvempi? Niin riippuu mitä maksat kaasusta ja virrasta. Tuo lämppäri ottaa sen 3kw silloin kun lämmittää ja jääkaappi pikkasen päälle.
      Luulisi että täysteho olisi siellä 3,5kw joka tarkoittaa että pitää olla 16A sulake pistorasiassa.

      Asuntoauton lämmitys on kallista puhaa talvisin mutta niin on myös etelänmatka.

    • 67iy7ymijjm7rey

      ....... .jn 2 A virtaa se kuluttama teho on silloin 2 Ah. ....

      Taas bostiikkipää neuvoo. Tehon yksikkö on Watti ei mikään ah! Virta kertaa jännite on VA eli myös Watti.

    • älyätkö

      Kysymys on niin epätarkan yleisluonteinen, ettei siihen pysty yksiselitteisesti vastaamaan. Onko kysymystä edes tarkoitettu vakavasti otettavaksi? Epäillä tuota soppii!!

      Ainut varma vastaus on, että jos saat sähkön ilmaiseksi, silloin sähkö on edullisin käyttömuoto. Melkein kaikissa muissa tapauksissa kaasun käyttö on edullisempaa.

      11 kg:n nestekaasupullon energiasisältö on 140 kWh. Jos pullon vaihto maksaa 25 € tulee 1 kWh:n hinnaksi alle 18 cent. Pullon vaihdon maksaessa 30 € maksaa 1 kWh alle 22 cent.

      Sähkön kulutuksen pystyt mittaamaan eri tilanteissa asentamalla kWh mittarin autoosi.

      Tavallisessa nestekaasujääkaapissa vaihtelee 230V sähkövastuksen arvot 125-150W paikkeilla, jääkaapin tilavuuden mukaan. Oman jääkaapin arvokilvestä näkee tarkan tiedon.

      Jääkaapissa ja lämmityslaitteessa on molemmissa termostaatit, jotka pitävät lämpötilan haluttuna. Näin ollen laitteet eivät kuluta energiaa jatkuvasti vaan termostaatin haisteleman tarpeen mukaan.

      Kuitenkin auton hupiakkuja on ladattava joko autoa käyttämällä tarpeeksi pitkiä aikoja, että akut ehtivät latautumaan, tai lataamalla sähköverkon kautta akut.

    • koettu on.

      HIntakysymykseen on karkeasti ottaen selkeä vastaus se, että kotitalon pihalla sähkölaitoksen taksalla sähkö on selvästi halvin tapa lämmittää vaunua.
      Leirialueella perivät 2-3-kertaisen hinnan eli 0,2-0,3 €/kWh jolloin kaasu taas tulee hiukan halvemmaksi. Muuta ei tarvitse tietää.
      Kovilla pakkasilla kaasupullo kestää 2vrk. eli 20€/2 = 10€/vrk. ( 300 €/kk) Näitä äärikelejä on Suomessa 2-4 kk/vuosi. (15 plo/kk) . Normaalilla talvikelillä on n. 10 plo/kk = n . 200 € /kk Syksyllä ja keväällä 3-5 plo/kk ja kesällä 1-2.

    • Ei perseaukisille

      Miks kaikki on niin helevetin kallista, ja miks sitten pitää harrastaa jos kaikki on niin helekutin kallista. Miettikää sitä.

      • sviduilija

        Mikä on kenellekin kallista. Minusta lämmitys kaasulla on kohtuullisen edullista.


    • vfdedfc

      Köyhälle on kaikki kallista ,paitsi viina

    • Anoblover

      Anobi maksaa ja mä sille luonnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      98
      1020
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe