Somalit rikastuttavat kansaamme karjalaisia enemmän!

Somalit rikastuttavat kansaamme karjalaisia enemmän!
34273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Me suomalaiset olemme iloisia tulostanne. 40-luvulla tänne tuli satoja tuhansia ryssiä, niistä onkin ollut paljon vaivaa. Jopa heidän ns. evakoiden lastenlapset ovat edelleen soiaalihuollon varassa eikä monikaan viitsi mennä edes töihin kun valtio kustantaa heille täyden ylöspidon.
Joten olkaa tervetulleita rikastuttamaan köyhää Suomea!

Äänestä
  • Oletko savolainen ? Savolaiset ovat ulukomualaisia hirveine murteineen, Täällä on joskus mollattu evakkoja, aika alkeellista, mutta savolaiset ovat yliedustettuja esim. Arkadianmäellä ollakseen ei suomalaisia.

    Äänestä

  • On totta, että nää mustat ei viitti valehdella pianoillaan ja kartanoilaan.

    Äänestä

  • mattias 87 kirjoitti:

    Oletko savolainen ? Savolaiset ovat ulukomualaisia hirveine murteineen, Täällä on joskus mollattu evakkoja, aika alkeellista, mutta savolaiset ovat yliedustettuja esim. Arkadianmäellä ollakseen ei suomalaisia.

    Savolaiset ja karjalaiset ovat aina tulleet hyvin keskenään toimeen. Rajanaapureina kun ovat vuosisadat olleet, niin ovat oppineet tuntemaan toistensa tavat ja kulttuurin.
    Savolaisethan ovat suureksi osaksi tulleet aikoinaan Karjalan kannakselta, eteläisessä Savossa sen huomaa vieläkin murteesta, siinä on selkeä karjalainen aksentti. Pohjoissavolainen murre on vieraantunut jo eteläsavolaisesta, mutta molempia ymmärtää ihan hyvin.

    Äänestä

  • Eipä ollut karjalaiset ryssiä. Olet epäisänmaallinen kun tollaista edes viitit kirjoitella. Taidat itse olla yksi näistä loisista jotka valtion kustannuksilla elelee.

    Äänestä

  • Savolaiset... kirjoitti:

    Savolaiset ja karjalaiset ovat aina tulleet hyvin keskenään toimeen. Rajanaapureina kun ovat vuosisadat olleet, niin ovat oppineet tuntemaan toistensa tavat ja kulttuurin.
    Savolaisethan ovat suureksi osaksi tulleet aikoinaan Karjalan kannakselta, eteläisessä Savossa sen huomaa vieläkin murteesta, siinä on selkeä karjalainen aksentti. Pohjoissavolainen murre on vieraantunut jo eteläsavolaisesta, mutta molempia ymmärtää ihan hyvin.

    Siks myö savolaeset vissii nii paljo karjalesista tykätäänkii!!

    Äänestä

  • mattias 87 kirjoitti:

    Oletko savolainen ? Savolaiset ovat ulukomualaisia hirveine murteineen, Täällä on joskus mollattu evakkoja, aika alkeellista, mutta savolaiset ovat yliedustettuja esim. Arkadianmäellä ollakseen ei suomalaisia.

    Savolaisena en kyllä halua olla suomalainen jos suomalaiset sortaa meidän karjalaisia! Lykkäsiväthän he pohjois savon nyt itä-suomen lääniin. Ei hätiä mitiä---

    Äänestä

  • ö.li,kjuhgf kirjoitti:

    On totta, että nää mustat ei viitti valehdella pianoillaan ja kartanoilaan.

    Ne ovat heimokuninkaita kaikki täällä?

    Äänestä

  • Somaligeeneillä palautetaan suomalaisen kestävyysjuoksun kulta-aika. Lisäksi saadaan järjestys viikonlopuiksi taajamiin kun somaliklaanien partiot konekivääripickupeilla valvovat ryypiskeleviä alkuasukkaita.

    Äänestä

  • Sää loinen kirjoitti:

    Eipä ollut karjalaiset ryssiä. Olet epäisänmaallinen kun tollaista edes viitit kirjoitella. Taidat itse olla yksi näistä loisista jotka valtion kustannuksilla elelee.

    1

    Äänestä

  • somalit ok

    Äänestä

Jos lapsensaantia ja täten kansantiheyttä rikkaudeksi kutsut niin Kyllä rikastuttaa. Olinkuules karjalaisista Suuri apu suomen uudelleen rakentamisessa. Et kai nyt vaan tosissas Luulen että Karjalaiset suomen köyhdytti. Karjalan menetyksen myötä putosi Suomen tuotanto rajusti. Rajan taakse jäi paljon tuottavia yrityksiä ja luonnonvaroja.

Äänestä

Minä olen jo saanut pianon somaleilta. Saivat sossusta itse kunnon flygelin ja pianoja oli heillä jo kolme.

Äänestä

Soittakaa nyt sit Karjala takaisin niin ollaan jokainen kortemme kekoon kantaneet. Karjala takaisin.

Äänestä

Somalien laulutkin ovat kauniimpia. Tuo Karpon veisaama kunnahalla on ärsyttänyt päätäni 50 vuotta! Somalien rikastuttava, värikkyyttä tuova ja globaali laulu rentouttaa....

Äänestä

ok. Luovuta omaisuutesi ja muuta somaliaan. Voin maksaa sun liput

Äänestä

Somalit ovat lupautuneet ensi kesänä puhdistamaan sen Tiisanjoen rannat, jotka evakot kesällä 1944 pilasivat ja saastuttivat. Niin hyvä ovat somalit!

Äänestä

Onko somalien ruokakulttuuri lähempänä länsi-suomalaista, vai karjalan venäläistä?

Äänestä

Sain juuri somalilta asema-aukealla 790 euroa "pikku palveusta" !

Äänestä
  • "Sain juuri somalilta asema-aukealla 790 euroa "pikku palveusta" ! "


    Salakuljetit maahan "pikku" vaginassasi 50 kiloa khattia?

    Äänestä

  • Jumalatonreva kirjoitti:

    "Sain juuri somalilta asema-aukealla 790 euroa "pikku palveusta" ! "


    Salakuljetit maahan "pikku" vaginassasi 50 kiloa khattia?

    Ei oli pyllyssä ja paljon kovempaa ja kalliimpaa kamaa

    Äänestä

Omia verorahojas takasi sait!

Äänestä

Miten on mahdollista että apukoulun I luokkalainen päästetään yksin ja keskellä oppituntia asema-aukealle.
Se on edesvastuutonta.

Äänestä
  • Somali loisii ja käyttää näkyvästi verorahaamme -evakko itkee ja änkyttää jostakin pakkolähdöstäään

    Äänestä

  • å¨päoö0li8u kirjoitti:

    Somali loisii ja käyttää näkyvästi verorahaamme -evakko itkee ja änkyttää jostakin pakkolähdöstäään

    totta, että somalit tulivat rehellisesti loisimaan ja hyötymään goijimin tyhmyydestä taloudellisesti. Goijim evakko on muuten vaan tyhmä.

    Äänestä

Ny mäki snaijaa ton.

Äänestä

Meidän kunnassa on paljon näitä mutanttikarjalaisia, sisäsiittoisia kun ovat, näyttävät mongoloideilta ja käyttäytyvät kuin autistit, mihinkään töihin näistä ei ole, seisovat vaan tumput suorina ja tupakki palaa

Äänestä
  • ajattele yksi somali vastaa kymmentä sukulaistasi!

    Äänestä

Mutanttikarjalaisten lastenlapset alkavat olla jo liian mutatoituneita osallisuakseen yhteiskunnan toimintaan muuten kuin holhouksen kohteina.

Vähintään joka toinen mutanttikarjalainen on kykenemätön tekemään mitään työtä, SER-keskuksissa ja nuorten pajoilla näitä seisoo tumput suorina tupakalla.

Muut ovat ostarin edessä pusikossa pussikaljalla, näillä on aina mukana taskuissaan kaikki omaisuus, koska pelkäävät "ryssien" tulevan ja ajavan ne itämereen.

Äänestä
  • Hupia se on trollaaminenkin?

    Olen itse savolainen, joka on aviossa karjalaisen kanssa ja olen ollut mukana lukuisilla kotiseutumatkoilla Kannaksella. Täytyy sanoa, että ahkerampaa, työteliäämpää ja reilumpaa väkeä saa hakea. Ilmeisesti se juuri heissä ärsytää näitä pussikaljapoikia:-D

    Äänestä

Lisää somalia ja evakkokakarat afrikkaan!

Äänestä

Eläköön somalikarjalaiset!o

Äänestä

Ei karjalaismuksu pysty samaan kuin 10-vuotias somalinuori Vantaalla!

Äänestä

tuleeko somaleista ja evakoista hyviä mutantteja?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Somalit rikastuttava kirjoitti:

Somalit rikastuttavat kansaamme karjalaisia enemmän!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu