Laskeskelin, kannattaako ostaa hybridi-auto? Ne ovat kalliimpia, mutta pieniruokaisempia, kuin tavalliset bensa-autot niissä on automaattivaihteisto vakiona. Esim.
Toyota Auris HSD maksaa n 27 000 e ja kuluttaa 3,8l/100km.
Toyota Auris 1,6 litraisella bensakoneella ja Multimode-vaihteistolla maksaa n 25 000 e ja kulutus 5,4-8 l/100km.
Honda Jazz hybridi maksaa n 22 000 e ja kuluttaa n 5,4–5,6 l/100 km
Honda Jazz 1,4 litraisella bensakoneella ja automaattivaihteistolla kuluttaa enemmän.
Toyota Prius on oma malli, mutta hinta aika lähellä Avensista. Kulutusero dramaattinen.
Insightin hinta lähellä Civicciä ja kulutusero huomattava.
Kulutuslukemat valmistajan ilmoittamia.
Toyota Auris HSD maksaa n 27 000 e ja kuluttaa 3,8l/100km.
Toyota Auris 1,6 litraisella bensakoneella ja Multimode-vaihteistolla maksaa n 25 000 e ja kulutus 5,4-8 l/100km.
Honda Jazz hybridi maksaa n 22 000 e ja kuluttaa n 5,4–5,6 l/100 km
Honda Jazz 1,4 litraisella bensakoneella ja automaattivaihteistolla kuluttaa enemmän.
Toyota Prius on oma malli, mutta hinta aika lähellä Avensista. Kulutusero dramaattinen.
Insightin hinta lähellä Civicciä ja kulutusero huomattava.
Kulutuslukemat valmistajan ilmoittamia.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Laskeskelin, kannattaako ostaa hybridi-auto? "
> No kannattaako vai ei?
Jos hankit autosi normaali ajoon jossa on sekä maantie että kaupunkiajoa niin Auris hybridi vie sellaisessa käytössä n. 5.2 l/100km, tuo 3.8 l/100km on turhaa hupatusta kuten jokainen sen arvaakin.
Tankkaus.comista ja spritmonitor.de sivustoilta kannattaa katsoa mitä autot kuluttavat, Prius ja Auris HSD vie käytännössä saman verran, talvella -35 asteen pakkasella suurin kulutus oli 6.1 l/100km ja kesähelteillä pienin lukema 4.6 l/100km.
tuossa on oman Auris hybridin kulutus koko vuoden ajalta, auto jokapäiväisessä käytössä, lomamatkat ajettu toisella autolla joten Auriksella ei ole pitkää maantie ajoa tehty, mitä nyt Lahden Caravanmessuille täältä savosta ja silloin maantieajon kulutus oli 5.2 l/100km 85 km/h keskinopeudella.
http://tankkaus.com/graph_yearcons.php?car=37939
Itsellä myös autona Auris HSD Sol.
Alla hiukan omia havaintojani kulutuksen tiimoilta:
Ulkoilman lämpötilalla on suuri merkitys tuon auton kulutukseen.
HSD järjestelmä on kehitetty pieniä päästöjä silmällä pitäen, eikä ainoastaan pientä kulutusta. Tämä tarkoittaa sitä että auto huolehtii siitä ettei esim. katalysaattori tai moottori jäähdy ajossa liikaa.
Lämmityslaitteen käyttö vaikuttaa kulutukseen. Liikkeelle lähtiessä HSD "tyhjäkäyttää" moottoria kunnes jäähdytysneste saavuttaa 55c lämpötilan. Moottori käynnistyy taas uudestaan 45c lämpötilassa. Jos lämmityslaitteen pitää pois päältä moottori sammuu jo 40c lämpötilassa.
Viileimmillä ilmoilla (100km/h on myrkkyä HSD:lle ja alle 5l/100km kulutukset voidaan silloin unohtaa.
Kaupunkiajoon on tällä hetkellä hankala löytää pieniruokaisempaa auto kuin HSD on.
Niin talvella olen käyttänyt puskurin alaosan aukon täysin peittävää itse tehtyä maskipeittoa kumimatosta, sen olen nähnyt auttavan talvella pitämään lämmöt paremmin ja kuten jokainen Toyotan hybridillä ajava tietää, Toyota myös lämpiää nopeasti, viime talven pakkasennätyksillä, helmikuun -35 asteen pakkasella moottori saavuttaa normaalilämpötilansa jo kuuden kilometrin maantieajon jälkeen.
Tuo alle neljän litran saavuttaminen sataselle ei ole mikään harvinaisuus, kunhan moottori on jo lämmin ja nopeudet pysyvät alle 80 km/h, kaupungissa kulutuksen saa lähes aina pidettyä alle 4.5 l/100km mutta edellisessä vastauksessani puhuin ennemmin siitä mitä tuo nyt syö keskimäärin koko vuoden ajalta.
Jokaisen Toyotan hybridiä hiukankin harkitsevan kannattaa lukea Tekniikan Maailman talvitesti, 4/2010 jossa oli Prius ja 4/2011 jossa taas Auris HSD, noiden vaihtoehtona itse pidin aikoinaan VW 1.2 TSI ja 1.6 TDI moottoreita jotka oli talvitestin mukaan aivan järkyttävän kylmiä, TSI näyttäisi näköjään pääsevän lähes hybridin kulutuksilla mutta itse savossa asuvana pidän autosta jolla on nautinto ajaa myös talvella ja sitä Auris kyllä on viime talven perusteella.
Aloittajan kannattaa ehkä odottaa ensi vuonna tulevaa Toyotan Yarista mikäli on ajatellut Hondan Jazzin kokoluokkaa tai sitten vaan suoraan ostamaan Auris.
Senkun ostat, mutta elä sitten tule tänne itkemään kun laskelmasi eivät toimineetkaan.
Autossa on muutakin tärkeään kuin kulutus.
Jep lämmityslaite ja luotettavuus noin esimerkin luontoisesti