Matt. 17:14-20
14. Ja kun he saapuivat kansan luo, tuli hänen tykönsä muuan mies, polvistui hänen eteensä
15. ja sanoi: "Herra, armahda minun poikaani, sillä hän on kuunvaihetautinen ja kärsii kovin; usein hän KAATUU, milloin tuleen, milloin veteen.
16. Ja minä toin hänet sinun opetuslastesi tykö, mutta he eivät voineet häntä parantaa."
17. Niin Jeesus vastasi ja sanoi: "Voi sinä epäuskoinen ja nurja sukupolvi, kuinka kauan minun täytyy olla teidän kanssanne? Kuinka kauan kärsiä teitä? Tuokaa hänet tänne minun tyköni."
18. Ja Jeesus NUHTELI RIIVAAJAA, ja se lähti pojasta, ja poika oli siitä hetkestä terve.
19. Sitten opetuslapset menivät Jeesuksen tykö eriksensä ja sanoivat: "Miksi emme me voineet ajaa sitä ulos?"
20. Niin hän sanoi heille: "Teidän epäuskonne tähden; sillä totisesti minä sanon teille: jos teillä olisi uskoa sinapinsiemenenkään verran, niin te voisitte sanoa tälle vuorelle: 'Siirry täältä tuonne', ja se siirtyisi, eikä mikään olisi teille mahdotonta".
Paljon on parantamis- ja kaatamistoimintaa ns.Torontolaisuutta, mihin kuuluu ääntelyä eläinten lailla, hillitöntä naurua, kiemurtelua kuten käärme jne. Onko tämä kirjaimellisesti pahojen henkien toimintaa? Tässä Raamatun kohdassa kaatuminen oli demonin toimintaa. Nyt on saatu nähdä esim. Nokia Mission hedelmää.
Onko yhteyttä?
10
63
Vastaukset
- jt
Sitä ajan tässä vain takaa, että nämä puoskarithan ovat pahempia kuin ruttotautiset.
- ItseHellari
Nyt on todella saatu nähdä Nokia mission hedelmää. Tuhansia uskoontulleita ja Pyhällä Hengellä täytettyjä ihmisiä. Se ei miksikään muutu yhden ihmisen virheestä huolimatta. Jumala toimii missiossa niin, että helluntailaisten on syytä jo olla kateellisia (hyvässä mielessä).
- sanojen voima
Tuhansia uskoontulleita.. .. mukana olleena tiedän että nokiamissio pahasti jo monien vuosien aikana näitäkin lukuja pahasti vääristelly... Toki luvut voivat olla tuhansissa jos kaikki alttarille saapuneet on nähty uskoontulleina...
Tämäkin oli asia mihin moni väsyi ja näki tämän jopa valheellisena puheena.
MIssä ne uskoontulleet ovat jos luvut ovat näin suuret... kansaa kuitenkaan ei tilaisuuksissa juurikaan enään käy..
- teapot
Vähän mielivaltaista asioiden yhdistelyä, minun mielestäni.
Ihmisellä kun on taipumus omien käsitysten korostamiseen ja uskovassa tämä inhimillinen piirre tulee näkyviin mm. siinä että omien valmiiden käsitysten ja ennakkoluulojen tukemiseen etsimällä etsitään raamatunkohtia joiden valossa oma käsitys näyttäisi oikealta ja muiden väärältä. Äärimmillään mennään kontekstista piittaamattomaan hullunkuriseen jakeiden yhteydestään irrottamiseen ja toisiinsa liittämiseen.
Tämä nähdään mm. kastekeskustelussa, missä luterilaisuuden lahkolainen äärisiipi julistaa oman kastekäsityksensä todenperäisyyttä Jeesuksen sanojen "sallikaa lasten tulla" ja lähetyskäskyn "kastakaa ja opettakaa / kastamalla ja opettamalla" perusteella. Tähän vielä liitteeksi näkemys perhekuntien kastamisesta - mikä sinällään on mielenkiintoinen ja ajattelemisen arvoinen seikka.
Kiihkoilussaan luterilainen ääriliike jättää huomiotta että helluntailaiset toimivat juuri Jeesuksen sanojen mukaisesti. Eivät estä lapsia tulemasta Jeesuksen luo ja Jeesuksen esimerkin mukaisesti siunaavat heidät. Myös ohje kastamisesta ja opettamisesta on käytännössä: Jumalan valtakuntaa julistetaan, ja kun ihminen ottaa sanan vastaan ja tulee uskoon sitten kastetaan, jonka jälkeen henkilö seurakunnan yhteydessä saa opetusta Jumalan valtakunnan asioista, joiden osallisuuteen on tullut.
Jos Matt.17:15 riittäisi todisteeksi kaatumisen ja riivauksen/henkivaltavaikutuksen yhteydestä pitäisi varmaan ajatella että jokaisella kaatumatautisella (=epilepsia) tai tasapainohäiriöistä (esim. Menieren tauti) kärsivällä on henkivaltasidos?
"Torontolaisuudesta" olen jokseenkin samaa mieltä.
Torontosta lähteneen "karismaattisuuden" voimavaikutuksissa ja ilmiöissä on varmasti ihmisen sielullisuutta ja taitaa olla sen yhteydessä henkienkin vaikutusta, mutta täytyy samalla varoa ettei niputeta kaikkea itsestä vieraalta ja oudolta tuntuvaa, esim. kaatumista, torontolaisuudeksi.
Maallisessa maailmassa eläneinä olemme tottuneet järkeilemään tietyllä tavalla ja kun jokin ei järkemme puitteissa tunnu asialliselta olemme taipuvaisia demonisoimaan tapahtumat ja ilmiöt. Pyhä Henki on kuitenkin voimallinen, ei alistu meidän kaavoihimme ja voimavaikutukset ovat monet, niin kuin UT:ssa todetaan.
Omien kokemusten ja havaintojen perusteella olen tullut johtopäätökseen että ihminen voi horjahdella Pyhän Hengen vaikutuksesta, Hänen läsnäolossaan, jopa kaatua tilanteessa jossa Hän koskettaa. Kuten on sanottu: ei se ole ihmeellistä, että joku kaatuu, ihmeellistä on ettei koko kirkko lennä ilmaan. Tällä tarkoitetaan sanoa että Pyhä Henki on voimallinen Henki. Totta kai Hän osaa annostella vaikutustaan sopivassa määrin... mutta ihmisen ja Jumalan sopivuuskäsitykset ja näkemykset järjestyksestä ei aina osu yksiin. Tarpeen tullen Jumala voi myös ravistella meitä ja kaavamaisuuksiamme.
Kaatuminen sinällään ei ole mikään tavoiteltava juttu. Ei ainakaan pitäisi olla. Jumalan läheisyyttä tulee tavoitella. Ennen kaikea rehellistä ja vilpitöntä avointa sydäntä. Kasvaaksemme Jeesuksen ja totuuden tuntemisessa. Siinä on lähtökohtana Jumalan sana, ei mitkään tunteet ja kokemukset.
Pyhän Hengen voimavaikutuksen lisäksi ihminen voi kaatua sielullisten vaikutteiden (huomioon ottaen tilanteen tunnelma, suggestiivisuus, omat odotukset) ja myös paholaisen voimavaikutuksesta.- paas rauhottuen
Alkukirkon uskonoppineet ja myöhemmin Luther ovat käsittäneet kasteen oikein, sinä väärin. Ei tässä sen kummemmasta asiasta ole kysymys, et tunne riittävästi Raamattua etkä kirkkohistorioita.
Jeesus on asettanut kaksi ehtoa taivaanseen pääsylle, ne ovat USKO JA KASTE.
JOKA VÄITTÄÄ ETTEI LAPSELLA OLE USKOA, ja jättää hänet sen vuoksi kastamatta, ON VALEHTELIJA. JOka väittää että lapset eivät kuulu kanssaaan on valehtelija. Lasten kastaminen on tuttua jo apostoliselta ajalta alkaen, jolloin aikuisina uskoon tulleet kastoivat koko perhekuntansa. Krispus ja Lyydia perhekuntineen mainitaan muun muassa.
Vain jumalaton jättää lapsensa kastamatta, tunnustava kristitty ei tee sellaista koskaan. paas rauhottuen kirjoitti:
Alkukirkon uskonoppineet ja myöhemmin Luther ovat käsittäneet kasteen oikein, sinä väärin. Ei tässä sen kummemmasta asiasta ole kysymys, et tunne riittävästi Raamattua etkä kirkkohistorioita.
Jeesus on asettanut kaksi ehtoa taivaanseen pääsylle, ne ovat USKO JA KASTE.
JOKA VÄITTÄÄ ETTEI LAPSELLA OLE USKOA, ja jättää hänet sen vuoksi kastamatta, ON VALEHTELIJA. JOka väittää että lapset eivät kuulu kanssaaan on valehtelija. Lasten kastaminen on tuttua jo apostoliselta ajalta alkaen, jolloin aikuisina uskoon tulleet kastoivat koko perhekuntansa. Krispus ja Lyydia perhekuntineen mainitaan muun muassa.
Vain jumalaton jättää lapsensa kastamatta, tunnustava kristitty ei tee sellaista koskaan.paas rauhottuen, kirjoitit hyvin!
teapot kirjoitti ylempänä:
"Tähän vielä liitteeksi näkemys perhekuntien kastamisesta - mikä sinällään on mielenkiintoinen ja ajattelemisen arvoinen seikka".teapot: "Kiihkoilussaan luterilainen ääriliike jättää huomiotta että helluntailaiset toimivat juuri Jeesuksen sanojen mukaisesti. Eivät estä lapsia tulemasta Jeesuksen luo ja Jeesuksen esimerkin mukaisesti siunaavat heidät".
paas rauhottuen kirjoitti:
Alkukirkon uskonoppineet ja myöhemmin Luther ovat käsittäneet kasteen oikein, sinä väärin. Ei tässä sen kummemmasta asiasta ole kysymys, et tunne riittävästi Raamattua etkä kirkkohistorioita.
Jeesus on asettanut kaksi ehtoa taivaanseen pääsylle, ne ovat USKO JA KASTE.
JOKA VÄITTÄÄ ETTEI LAPSELLA OLE USKOA, ja jättää hänet sen vuoksi kastamatta, ON VALEHTELIJA. JOka väittää että lapset eivät kuulu kanssaaan on valehtelija. Lasten kastaminen on tuttua jo apostoliselta ajalta alkaen, jolloin aikuisina uskoon tulleet kastoivat koko perhekuntansa. Krispus ja Lyydia perhekuntineen mainitaan muun muassa.
Vain jumalaton jättää lapsensa kastamatta, tunnustava kristitty ei tee sellaista koskaan.paas rauhottuen: "JOKA VÄITTÄÄ ETTEI LAPSELLA OLE USKOA, ja jättää hänet sen vuoksi kastamatta, ON VALEHTELIJA".
- olet harhassa
Tapio522 kirjoitti:
teapot: "Kiihkoilussaan luterilainen ääriliike jättää huomiotta että helluntailaiset toimivat juuri Jeesuksen sanojen mukaisesti. Eivät estä lapsia tulemasta Jeesuksen luo ja Jeesuksen esimerkin mukaisesti siunaavat heidät".
Sinulle on todisteltu vuosikausia, ettei Raamatusta löydy perusteluja lapsikasteelle, mutta et vain halua myöntää, kyse lienee jonkinlaisesta ylpeydestä. Ja Jumala vihaa ylpeyttä ylikaiken.
Tapio522 kirjoitti:
teapot: "Kiihkoilussaan luterilainen ääriliike jättää huomiotta että helluntailaiset toimivat juuri Jeesuksen sanojen mukaisesti. Eivät estä lapsia tulemasta Jeesuksen luo ja Jeesuksen esimerkin mukaisesti siunaavat heidät".
>"Löytänetkö esimerkkejä esim. Apt. Teoista, jossa pieniä lapsia olisi erikseen siunattu?"<
Ei Apt;sta, mutta löytyy - - -
Markuksen evankeliumista 10
16 "Ja hän otti heitä syliinsä, pani kätensä heidän päällensä ja siunasi heitä."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3731574- 741503
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3631467Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀481211- 631170
Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht361039Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆2521008vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli163908Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20877Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40875