Minulla on vuosi sitten pa:ksi rekisteröity Pajero, vm94, jonka rekisteriotteeseen on kirjattu "kanaverkon" pakollisuus ajettaessa. Autossa on myös uhkana, että tulee 80-lätkä, katsastusmiehen huomattua, ettei siinä ole turvatyynyä (ABS on).
Kysymys: Miten on näiden päteminen ulkomailla, erityisesti päteekö kanaverkkovaatimus ja nykyisin 100km/h nopeusrajoitus koko EUn alueella? Eli voinko repiä verkon irti rajalla ja laittaa takaisin palattuani? Saanko ajaa EUn alueella yli 100km/h?
Kysymys: Miten on näiden päteminen ulkomailla, erityisesti päteekö kanaverkkovaatimus ja nykyisin 100km/h nopeusrajoitus koko EUn alueella? Eli voinko repiä verkon irti rajalla ja laittaa takaisin palattuani? Saanko ajaa EUn alueella yli 100km/h?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Taitavat nuo pakun sallitut nopeudet olla maakohtaisia. Vieläkö on max 80km/h maita EU:ssa?
No niin.
Nyt menee mutu-tuntumalla, mutta veikkaan ettet saisi laillisesti ajella yli 100km/h, rajoitukset ja säädännöt tuppaavat olemaan maakohtaisia, joten vissiä tietoa saa sitten vasta kun paikallinen poliisi opastaa maksulapun muodossa maan tapoja :).
Auton rekisteriotteessahan näkyy ajoneuvoluokitus, paku-pajerolla se on N1G, eli maastopakettiauto. Tuo N-luokitus taasen tyypittää sen pakuksi ja liikenteessä mennään sen mukaan, ja maassa maan laki.
Ainakin espanjassa näki pakujen persiissä 70 ja 80-lätkiä, tosin ei se vauhtia haitanut paikallisilla saati itselläkään :D.
Tuosta kanaverkosta veikkaan että poliisit/tulli/muut kuin ei suomen virkamiehet nauravat kyllä vedet silmissä näille verkkovirityksille, minä ainakin katsastaisin auton uudestaan pakuksi jolloin verkon saisi ottaa suosiolla pois. Tuon verkon takia omani pakuksi katsastus venyi ja venyi(emäntä ei halunnut rankkuriautoa), vaan laki kun muuttui niin jo vain oli kiirus katsastukseen.
80-lätkä kohdallasi ei ole uhka, vaan karu todellisuus valitettavasti. Pakuun ei tule lätkää jos on sekä ABS:it että vähintään kuskin tyyny, toinen/molemmat jos puuttuu niin lätkä napsahtaa armotta, näin myös itselleni tuli.
Tosin, lohtua sen verran että kun ei rekisteriotteessa siitä näy merkintää(max.nopeus 80 km/h) niin arvaappa onko lätkääkään auton takalasissa.
Jos siitä sakkoa tulee niin ensihätään selittelen kyllä ettei siitä mitään mainittu tai jotain sinnepäin, maksan sitten sakot jos niikseen tulee.
Ulkomailla ajessa ei taida paljoa ulkomaanpoliisit ymmärtää suomenkielisestä rek.otteesta, vaikka se nyt onkin yhtenäinen EU-alueella, ja jos ei otteessa ole erikseen mainintaa max.nopeudesta niin mistä sen tietää miten kovaa saa ajaa tai ei.
Itse ainakin ajelen sitä mitä tien nopeus antaa myöten.
Terveisin.
L-200.