Missä huonoin jälleenmyyntiarvo?

osaa välttää

Missä henkilöautomerkissä on tänä päivänä maassamme huonoin jälleenmyyntiarvo?

11

420

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa välttää

      Mitä merkitystä sillä on, maksat ostaessa laatumerkistä 100 t eur niin kolmenvuoden päästä on palanut rahastasi yli puolet. Velaksi ostaessa ei pienillä tuloilla pysty edes arvon alenemista maksamaan, parin ensimmäisenä vuonna.

      Esim.Dacia maksaa 13 471,13 € parhailla varusteilla. Vaikka siitä ei saisi kolmen vuoden päästä euroakaan, niin on palanut vain tuo hinta.. ei enempää.

      Tosin voihan tuolla samalla rahalla ostaa 10 vuotta vanhan bemarin jolla ei pääse edes kulkemaan, sillä on jo parhaat vuodet takan.

      Ostin 6 vuotta sitten 39.000 euron auton. Arvonalenemisella olisin saanut jo kaisi uutta Daciaa. Jatkossa ajan halvalla merkillä mutta uudella autolla. Ei ole järkeä maksaa kilometristä yli taksin kilometrihintaa.

    • Ota huomioon

      Huonoin jälleenmyyntiarvo = Paras hinta/laatu-suhde.

      Eli pienimmällä määrällä rahaa saat eniten vastinetta.

    • hryuuyjy

      NIIn mitä tarkoitetaan huonoimmalla jälleenmyyntiarvolla. Onko se prosenttimäärä vai euromääräinen arvon aleneminen?

      • no sekä..

        ,,,prosentteina että euroina. Kyse olisi upouudesta noin 30-35 tuhannen euron autosta.


    • Kalliiksi tulee

      Yleisesti kaikilla Toyotan malleilla.

    • Kokemus-K

      Kalleimmilla autoilla on suurin arvonalenema, halvimmilla pienin. Siis sekä euromääräisesti että prosentuaalisesti. Ehkä kaikkein suurin arvonpudotus on yleisesti keskihintaisiin autoihin keskittyvien merkkien kalliimmilla huippumalleilla. Ne eivät usein ole käytettyinä niin haluttuja kuin tunnetumpien premium-merkkien autot.

      Ja sitten on myös suuria mallikohtaisia eroja. Jotain aikoinaan vaikka hyvän tarjouksen tms. takia paljon myynyt malli voi olla käytettynä halvempi kuin muut kun siitä on paljon tarjontaa ja syystä tai toisesta ei niin paljon kysyntää. Vaikkapa Sitikan C5:ttä myytiin aikoinaan paljon kovilla tarjouksilla (automaatti samaan hintaan yms.) ja nyt niitä on paljon käytettynä tarjolla eikä se ole käytettynä yhtä haluttu.

    • jessebentley

      Suomessa pari vuotiaan ostaja tekee pahan mokan jos ostaa liikkeen pyynteihin. Yleensä hintaa on pudotettu 20% uudesta, jos menee vuoden kuluttua myymään autoaan niin saakin enää max 50% uuden hinnasta.

    • Tomppa-tsstsdtsdtt

      Eihän autoa jälleenmyyntimielessä ostetakaan, siis että kaupat olisi kannattavat. Oma lukunsa tietty projekti- ja klassikkoautot, joiden arvo säilyy/nousee ja jotka eivät ole suhdanneherkkiä.

      Tosi juttu on, että arvo alenee nopeiten 2-3 vuodessa ja siihen vaikuttaa paljolti auton kunnon lisäksi, miten haluttu auto on kyseessä. Skodalla ja Toyotalla arvo alenee hitaasti kun esim. Kialla persnettoa tulee, että pakarat paukkuu. Trendit paljolti säätelee kysyntää. Nykyään ekologisuus on in ja korealaiset citymaasturit out -> arvo alenee.

      Jos uudehkoa halajaa, kannattaakin varmaan ostaa suoraan se 2-5 vuotta vanha auto ja joka mieluinen, jossa nopein arvon alentuminen on jo tapahtunut ja ajaa sillä autolla se 10-15 vuotta. Naapurin Pertillä saattaa kiiltää sen uudempi Avensis pihalla jossain vaiheessa mutta saatpahan itse ajaa jo maksetulla autolla.

    • osta halvalla ja myy

      Ei mulla ainakaan vuoden ajolla käytetyllä Kialla tullut persnettoa, sen sijaan olisi tullut aivan helvetisti tuplasti kalliimmilla japseilla ja VW:llä...

    • Das euros

      Mitä isompi, erikoisempi ja kalliimpi uutena, sen enemmän arvo laskee euroissa. Jenkkiautot varmaan kovimpia arvon tiputtajia uutena.

    • Näillä

      Hyundai
      Dacia
      Renault
      Kia
      Suzuki
      Fiat
      Lancia
      Alfa Romeo
      Chevrolet (entinen Daewoo)
      Isuzu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1869
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1713
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      304
      1514
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1395
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      84
      992
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      987
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      967
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      55
      932
    9. 67
      924
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      911
    Aihe