Aspiriini ja silmänpohjan rappeuma

Aspiriinia säännöllisesti käyttävillä on kohonnut riski sairastua silmänpohjan rappeumaan, kertoo tuore tutkimus.
Aspiriinin eli asetosalisyylihapon käytöllä ehkäistään sydän- ja verisuonitautien syntymistä ja halvauskohtausten riskiä. Asetosalisyylihappo ohentaa verta.
Tuoreen eurooppalaisen tutkimuksen mukaan aspiriinin käyttäjillä on kaksinkertainen riski sairastua vanhuusiän silmänrappeumatautiin verrattuna niihin, jotka eivät käytä aspiriinia.

http://www.iltasanomat.fi/terveys/tutkimus-saannollinen-aspirinin-kaytto-heikentaa-silmia/art-1288418343989.html

http://keskustelu.suomi24.fi/node/2895442
2631
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat
  • 70-80-lukujen taitteessa luin amerikkalaistutkimuksen, jossa 75.000 lääkäriä testasi itsellään aspiriinin vaikutusta sydän- ja verisuonisairauksiin. Tulokset olivat silloin niin vaikuttavat, että
    3-vuotinen koe keskeytettiin, jotta tulokset päästiin julkistamaan.
    Muistaakseni silloin kokeen annostus oli 250 mg.
    Olen siitä asti napsinut puolikkaan tavallisen aspiriinin päivässä so. 250 mg.
    Nyt oireet osin viittaavat silmänpohjan rappeumaan, mutta voivat olla myös muuta esim. heikentyvää ikänäköä.
    Käytän silmälaseja.

    Tuosta annostuksesta vielä.
    Jostain luin tuoreeltaan, että jopa 30 mg päivässä on edullinen vaikutus hyytymätaipumukseen, mutta en nyt löydä sitä artikkelia.

    7. Isojen annosten käyttöön ei ole mitään syytä. Aspiriini suojaa sydänsairauksilta ja aivoverenkiertohäiriöiltä vähentämällä verihiutaleiden takertumistaipumusta, mikä puolestaan vähentää verihyytymien kehittymistaipumusta. Verihiutaleet ovat erittäin herkkiä aspiriinille. Pieni annos (75 - 160 mg päivässä) tehoaa yhtä hyvin kuin suuri mutta ei aiheuta yhtä herkästi maha-suolikanavan verenvuotoa.
    http://www.poliklinikka.fi/?page=5575414&id=9655073

    Näin maallikkona ( ja ilman sydän-, aivo- tai mahasairauksia ) tietoja yhdistämällä näyttäisi tuo päivittäinen 250 mg olevan tuplaliikaa. 125 mg vaikuttaisi optimilta ja suurempaa haittaa ei synny vaikka ei joka päivä sitäkään.
    Tuolla "liialla" taas _voinee_ olla kiihdyttävää vaikutusta silmänpohjan rappeumaan
    http://www.iltasanomat.fi/terveys/tutkimus-saannollinen-aspirinin-kaytto-heikentaa-silmia/art-1288418343989.html

    Mielellään kuulisin korjauksia ( ja kokemuksia ) mikäli päätelmässäni virheitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maiskis... kirjoitti:

Aspiriinia säännöllisesti käyttävillä on kohonnut riski sairastua silmänpohjan rappeumaan, kertoo tuore tutkimus.
Aspiriinin eli asetosalisyylihapon käytöllä ehkäistään sydän- ja verisuonitautien syntymistä ja halvauskohtausten riskiä. Asetosalisyylihappo ohentaa verta.
Tuoreen eurooppalaisen tutkimuksen mukaan aspiriinin käyttäjillä on kaksinkertainen riski sairastua vanhuusiän silmänrappeumatautiin verrattuna niihin, jotka eivät käytä aspiriinia.

http://www.iltasanomat.fi/terveys/tutkimus-saannollinen-aspirinin-kaytto-heikentaa-silmia/art-1288418343989.html

http://keskustelu.suomi24.fi/node/2895442

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu