Autossani oli ostettaessa Cobran (1999) hälytin. Tämä aiheutti sen, ettei keskuslukitus toiminut kuin kaukosäätimestä. Avaimella ovesta tai vivusta sisällä ei lukkiutunut/avautunut kuin kuskin ovi. Tämä siis tarkoittaa Cobran logiikalla sitä, että kun ajelen lasteni kanssa pimeällä keskikaupungilla en voi lukita ovia sisältä kuin yksi kerrallaan. Eli tuo peltikasa joka yksin pimeässä seisoo on tärkeämpi kuin perhe siellä sisällä. Kyllä lähti hälytin ennätysvauhdilla irti. Välillä hävettää olla insinööri. Nykyään on vain Cobran tarrat ikkunassa ja se riittää mainosti. Voisipa niitä ostaa erikseen.
Cobran
hälyttimestä
3465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Insinööri ei muuhun pysty kuin parkumaan, jos olisit fiksu(niin kuin minä ja moni muu) muuttaisit kytkentää hiukan.
Voihan sitä parkua miten vain haluaa mutta kytkennän muutos ei tuohon malliin onnistu. On ehkä parempi tietää asioista ennekuin kommentoi. Myös maahantuoja Alfaline myönsi ongelman. On kuulemma korjattu uusiin malleihin.
Minulla on varmaankin ollut sitten eri merkkisessä autossa Cobran kaukosäätöinen keskuslukitus, joka toimi hyvin. Ja jos halusin, niin ei sitä ollut edes pakko käyttää ja silti kaikki ovet aukesivat sekä ulkoa että sisältä.
Eli olisiko sittenkin ollut vika auton omissa järjestelmissä, jotka eivät oleet yhteensopivia Cobran kanssa, vaikka se siihen asennettiin maahantuojalla.