Kristityt mellakoivat rajusti Egyptissä.

Mellakkapoliiseilla oli tekemistä, kun kristityt mielenosoittajat huusivat Egyptin valtion omistaman tv-kanavan rakennuksen edustalla: ”Tämä on meidän maamme”. Useita armeijan ajoneuvoja sytytettiin tuleen.
Yhteenotoissa on kuollut kaksi sotilasta ja neljä mielenosoittajaa. Loukkaantuneita on 40.

Tyypillistä kristityn käyttäytymistä.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/rajut-mellakat-puhkesivat-egyptissa/art-1288419604806.html
1192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Julkaistu: 09.10.2011 21:27, päivitetty: 09.10.2011 23:04
Egyptin koptikristityt ja poliisi ottivat verisesti yhteen Kairossa sunnuntaina.
Valtiollisen television mukaan mellakoissa kuoli ainakin 17 ihmistä, joista osa oli sotilaita.

Mellakat johtuivat kirkon tuhopoltosta eteläegyptiläisessä kylässä syyskuun lopulla. Alueen kuvernööri oli sanonut, että kirkko oli rakennettu ilman lupaa, minkä jälkeen se joutui hyökkäyksen kohteeksi.

Mielenosoittajat vaativat kyseisen kuvernöörin erottamista. He kivittivät poliiseja ja sytyttivät autoja tuleen.

Kristittyjä on noin kymmenen prosenttia Egyptin 80-miljoonaisesta väestöstä

Äänestä
  • Raamattu kehoittaa rakastamaan vihollista, ei mellakoimaan.

    Äänestä

  • Ihan oikein, ei luvattomia kirkkoja saa perustaa.

    Äänestä

  • kristityn totuus. kirjoitti:

    Raamattu kehoittaa rakastamaan vihollista, ei mellakoimaan.

    Raamattu on tarkoitettu juutalaisille, mutta hekin mellakoivat toisinaan. uusi testamentti on valtettavasti samoissa kansissa. Jeesus oli uskonpuhdistaja. Puhdisti juutalais-sontaa ihmisten mielistä.

    Äänestä


  • Mitä tuo suuri mies tuumasi juutalaisista???

    Äänestä

  • Struu. kirjoitti:

    Ihan oikein, ei luvattomia kirkkoja saa perustaa.

    islam perustuu valheelle, se on taas todistettu.

    Äänestä

  • vihan uskonto kirjoitti:

    islam perustuu valheelle, se on taas todistettu.

    Kyllä kristinusko komeilee kärjessä vihan ja valheen uskonnossa, ovat eniten tappaneet uskonsodissa ja tappaneet ihmisiä pahan hengen luulossa.

    Äänestä

Tässä ajassa kaikki, niin uskonnot, ismit, aatteet, yhteiskuntajärjestelmät, kuin kaikki muukin perustuu valheelle.

Se mitä uskonnot ovat olleet joskus kauan sitten, on kadonnutta aikaa.

Turhaan riitelette, pata kattilaa soimaa. Samassa liemessä kaikki.

Äänestä

Vai että tyypillistä kristityn käyttäytymistä. Kyllä puskevat asenteet täydellisen tietämättömyyden läpi.

Äänestä

Kristityt järjestöt tekevät mittavaa humanitaarista työtä sairauksista, köyhyydestä ja sodasta kärsivien kansojen parissa riippumatta niiden kulttuurista tai uskonnaosta. Niin muslimit kuin hindut, buddhalaiset ja uskonnottomat saavat apua kristityiltä. Se on minun käsitykseni mukaan tyypillistö kristityn käyttäytymistä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Paha kristitty. kirjoitti:

Mellakkapoliiseilla oli tekemistä, kun kristityt mielenosoittajat huusivat Egyptin valtion omistaman tv-kanavan rakennuksen edustalla: ”Tämä on meidän maamme”. Useita armeijan ajoneuvoja sytytettiin tuleen.
Yhteenotoissa on kuollut kaksi sotilasta ja neljä mielenosoittajaa. Loukkaantuneita on 40.

Tyypillistä kristityn käyttäytymistä.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/rajut-mellakat-puhkesivat-egyptissa/art-1288419604806.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu