Kalevankatu Seinäjoella

Ei mene järkeen että yksisuuntainen katu muutetaan kävelypainoiteiseksi ja samalla hävitetään monta parkkipaikkaa kadun varrelta. Ihmiset kuitenkin haluavat päästä autolla mahdollisemman lähelle asioimaansa liikettä, eivät he halua kävellä vesisateessa satoja metrejä. Kaupungista olisi varmsti löytynyt tarpeellisempiakin rahareikiä.
10269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sataako Seinäjoella aina?

Äänestä

On jo aikakin että tälle rumalle keskustalle aletaan tekemään jotain. Ei tästä kyllä ihan pienillä muutoksilla viihtyisää saa mutta jostain se on kai aloitettava.

Äänestä

Mielestäni koko keskusta voitaisiin muuttaa yhdistetyksi pyörä/kävelykaduksi. Keskusta on niin pieni, etteikö päästä päähän jaksaisi kävellä.

Äänestä

Tänään pitkästä aikaa Kalevankadulla liikenteessä. Siitähän tulee hieno!

Äänestä

Kivahan tuo uudistus on. On se kumma kun terveen aikuisen pitäisi saada pysäköidä peltilehmänsä kaupan oven eteen.

Äänestä

Tarkoitushan on rakentaa keskustorin alle parkkiluola kuten kunnon kaupungeissa on Vaasa mikkeli kuopio tampere kohta valmis, kotka turku ym.

Äänestä

Jyväskylässä on kanssa samanlainen, mutta se keskusta on nyt niin sekainen, että melkein nyt pitäisi tietää kaikki kadut ja liikennevalojen ajastukset jotta siellä pärjää.

Isäntä tulee käymään, ohjasin että miten kannattaa ajaa, ydinkeskustaan ei välttämättä kannata mennä Jyväskylässä, kierretään se ja osaan neuvoa miten :)

Äänestä

niin eps-torin alakertaan ei voi parkkeerata?? ai niin se maksaa ;)

Äänestä
  • Yhteneväistä koko keskustan kattavaa parkkiluolaa tarvitaan, jos ja kun seinäjoki alkaa kehittymään kaupungiksi.

    senäjoki on vasta pahainen kauppala ja viikonloppuisin ryyppälä ja silti kaduilla on autoja vaikka muille jakaa ja 2/3 mm. epstorinkin parkista on tiheinä päivinä täynnä. Mihin ne autot mahtuisi jos keskustakin kehittyy ja asukkaita alkaa keskustaankin tulemaan.

    Sitä varten sinne tarvitaan kunnollinen parkkihalli, jos joku vielä miettii...

    Äänestä

Jo neljä mun viestiä poistettu tästä ketjusta, kaikki täysin perusteettomasti. Ei voi ku nauraa jälleen palstan seriffin holtittomalle deletoinnille. Mitäpä tässä sitten muutakaan voi. Ylläpitoakaan ei voisi vähempää kiinnostaa.

Terv: viimeinen teksti tällä palstalla

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


1+1+1+10=0 kirjoitti:

Ei mene järkeen että yksisuuntainen katu muutetaan kävelypainoiteiseksi ja samalla hävitetään monta parkkipaikkaa kadun varrelta. Ihmiset kuitenkin haluavat päästä autolla mahdollisemman lähelle asioimaansa liikettä, eivät he halua kävellä vesisateessa satoja metrejä. Kaupungista olisi varmsti löytynyt tarpeellisempiakin rahareikiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu