"Kulttuurivallankumoukseen" on syynsä

Pilluminatus.

Nostan tämän omaksi ketjukseen vaikka tuolla jo samaa asiaa sivuttiinkin.

http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/tiede/628/tutkija_juha_ahvion_radikaali_vaite_meneillaan_on_kulttuurivallankumous

Ei näytä Ahvion mieleen tulevan se mahdollisuus, että tuohon "vallankumoukseen" ja ajattelutapojen muutoksiin olisi oikeita syitäkin. Ei mistään traditiosta, oli se kristillinen tai ei, ole mitään syytä pitää kiinni, jos tuo traditio on vahingollinen, perustuu puutteelliseen tietoon, ennakkoluuloihin ja aiheuttaa epäoikeudenmukaisuutta.

Yhteiskunta kyllä liberalisoituu ja maallistuu jatkuvasti, mutta kyse on johdonmukaisesta kehityksestä, jota ruokkivat kohentunut koulutus ja tiedon kasvaminen ympäröivästä maailmasta, puhuttiin sitten tiedosta liittyen ympäröivään luontoon tai maailman tapahtumiin.

Esim. homoseksuaalisuuteen suhtautumisessa on yksinkertaisesti tapahtumassa vain se sama ajatustapojen kehittyminen, joka aikoinaan tapahtui naisten ja orjien oikeuksien suhteen. Ihmiset tiedostavat, että homoseksuaaleilla on oikeuksia, joita nyt ollaan poljettu. Ihmiset tietävät, ettei homoseksuaalisuus ole sen paremmin sairaus, rikos kuin vaaraksi sivullisille. Ja silloin, kun sivullisille ei haittaa aiheuteta, niin on aika vaikea perustella homoseksuaalien oikeuksien poljentaakaan. On aivan yhdentekevää, mitä raamattu tai jokin muu aiemmin pyhänä pidetty kirja asiasta sanoo.

Kun erilaisuudesta tiedetään enemmän, sitä myös ymmärretään paremmin ja sen myötä myös suvaitsevaisuus kasvaa. Monien uskovaisten on tietysti vaikea hyväksyä sitä, että se ikioma raamattuun nojaava maailmankuva on armotta vanhentunut. Raamattu nyt vaan on täydellisen epäonnistunut paitsi selityksenä ympäröivän todellisuuden luonteesta niin monessa suhteessa myös moraaliohjeena. Raamatun moraaliohjeistus on monessa suhteessa suorastaan vastenmielistä.

Perinteinen kristillinen yhteiskunta EI ollut oikeudenmukainen, eikä perinteinen kristillinen arvomaailma ja moraalikoodi tasa-arvoinen ja suvaitsevainen. Jos vuosisataisten tyhmyyksien korjaaminen tuottaa tuskaa, niin silloin saa tuottaakin.

7

128

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1000sanaa1totuus

      Hyvin vastattu. SamiA taitaa apinoida Ahviota. Jotenkin tuntuu, että fundikset eivät tajua missä meni pieleen ja sen takia keksitään kaiken maailman marxilaisia salaliittoja selittämään miksi ihmiset eivät innoissaan ylistä vanholliskristillistä teokratiaa.

      • SamiA

        ”Hyvin vastattu. SamiA taitaa apinoida Ahviota.”

        Ilmeisesti vastasin liian hyvin, jos ja kun vastaukseni sensuroitiin.
        On se vain hölmöä sensuroida vain tietyn maailmankatsomuksen omaavien mielipiteitä. Tämä on sitä vihervasemmistolaisten demokratiaa.


      • 1000sanaa1totuus
        SamiA kirjoitti:

        ”Hyvin vastattu. SamiA taitaa apinoida Ahviota.”

        Ilmeisesti vastasin liian hyvin, jos ja kun vastaukseni sensuroitiin.
        On se vain hölmöä sensuroida vain tietyn maailmankatsomuksen omaavien mielipiteitä. Tämä on sitä vihervasemmistolaisten demokratiaa.

        "Tämä on sitä vihervasemmistolaisten demokratiaa."

        Mitä se rusina-aivo taas vikisee? Liskojen yö ja vainoharhat pinnassa?


    • En jaa kaikkia mielipiteitä. Mutta puhut kyllä asiaa.

    • Mitäpä teologi tuollaisista asioista ymmärtäisi, kun pää on täynnä Raamatun jakeita ilman kosketusta todellisuuteen.

      • Kun ajatusrakennelmat sidotaan ensin raamatun avulla ja kaikkinainen ajattelullinen liikkumatila on kutistettu liki olemattomiin, niin tuollaista soopaa sieltä tulee, kuin dosentti Juha Ahvio kirjoittelee.
        Hän katselee maailmaa "raamatun läpi" ja hänen näkemänsä maailma on täysin erillainen, kuin uskonnottomien.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      207
      2059
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1217
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      176
      1108
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      793
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      782
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      347
      693
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      29
      676
    Aihe