Yhteiskunnan syy nousevaan

rattijuoppouteen, ihmistet eivät hallitse enää itseään kun yhteiskunta prässää kokoajan hintojen, verojen ja maksujen korotuksilla. Silti hallitus vaan tunkee euroja "maailman pelastamiseen", korkeat työttömyysluvut, silti virulaista roskajoukkoa palkataan tekemään sutta. Eikö pikkuhiljaa herätä todellisuuteen, mitä tämä muuta aiheuttaa yhteiskunnassa, perheet hajoaa, yhteiskunnan huostaan enempi alaikäisiä, itsemurhat kasvaa, liikenteessä näkynyt lähes päivittäisiä kuolonkolareita. Urpilainen ynnä muut kusipäät herätys.
994
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ja sinä kusipää, syytät vain muita. Eikä ne virolaiset sen kummempaa roskajoukkoa ole kuin suomalaiset kollegansa. Jos rattijuoppoudesta puhutaan, syyllinen löytyy vain ja ainoastaan peilistä.
Se nyt vaan on niin, että veroja ja maksuja tarvitaan. Eikä niitä liikaa ole, jos rahaa jää vielä rattijuoppouteenkin.
Voimaton se Urpilainen kumppaneineen on siihen, että tavallisen tallaajan asema tässä ahneuden maailmassa on mitä on, maailmassa, jossa raha tulee vain rahan luokse.
Perheiden hajoaminen, lasten ja nuorten pahoinvointi, itsemurhat ja kuolonkolarit. Ei ne kireästä taloudellisesta tilanteesta johdu. Tämä elämänmeno on vaan mennyt niin älyttömäksi, kiireiseksi, turhamaiseksi ja itsekkääksi rahan, tavaran, menestyksen ja kauneuden perässä juoksemiseksi. Edes omasta perheestä ei osata ja välitetä pitää huolta. Oma napa on ensimmäisenä, kaikkialla. Mulle kaikki heti. Ja kun se ei onnistu, hakataan vaimo ja haukutaan lapset kun oikein vituttaa, ja päässä pimahtaa.

Vaikkei asiat yhteiskunnallisesti ja maailmanlaajuisesti olekkaan niin hyvin, kuin ne ehkä voisivat olla, löytyy syy alkoholi-, ihmissuhde- ja moniin muihin ongelmiin ensisijaisesti omien korvien välistä.

Äänestä
  • Vedä sinä hiintti handuus, et ymmärrä asioista mitään, virulaiset on roskajoukkoa pahimmillaan, työttömät kärsii lisää, tästä johtuen monen elämä on päin persettä, otetaan hapanta murheeseen ja ajetaan kuolonkolareita, tämä on tosi, sinun määkiminen on perseestä.

    Eli yhteiskunnan syy, ja Urpilaisen paskajoukko etunenässä.

    Äänestä

  • ölöölöölöölölööö kirjoitti:

    Vedä sinä hiintti handuus, et ymmärrä asioista mitään, virulaiset on roskajoukkoa pahimmillaan, työttömät kärsii lisää, tästä johtuen monen elämä on päin persettä, otetaan hapanta murheeseen ja ajetaan kuolonkolareita, tämä on tosi, sinun määkiminen on perseestä.

    Eli yhteiskunnan syy, ja Urpilaisen paskajoukko etunenässä.

    Paskajoukkoa on se joukko, joka niitä halpoja virulaisia tänne ottaa tekemään työtämme. Eikä ihan syyttömiä ole monet työttömätkään sekä tulevat työttömät.
    Ihan riittävästi ympärillä lonkkaa vetäviä laiskureita, jotka ei kanna vähääkään vastuuta omasta tekemisestään. Kun tehollinen työaika on korkeintaan pari tuntia päivässä, ei ihme, että töitä ollaan hyvää vauhtia siirtämässä Kiinaan.

    Äänestä

  • 15+15 kirjoitti:

    Paskajoukkoa on se joukko, joka niitä halpoja virulaisia tänne ottaa tekemään työtämme. Eikä ihan syyttömiä ole monet työttömätkään sekä tulevat työttömät.
    Ihan riittävästi ympärillä lonkkaa vetäviä laiskureita, jotka ei kanna vähääkään vastuuta omasta tekemisestään. Kun tehollinen työaika on korkeintaan pari tuntia päivässä, ei ihme, että töitä ollaan hyvää vauhtia siirtämässä Kiinaan.

    Niin. Yhteiskunnan syyhän se on että ihminen ei hallitse itseään.

    Selkärankaa ei voi ostaa Alepasta, se pitää olla itselä.

    Äänestä

  • Asiaa kirjoitat.

    Mistään ei oteta vastuuta, kaikki pitää saada yhteiskunnalta ja sitten ruikutetaan kun se yhteiskunta keksii kaikenlaista maksua. Minkähän vuoksi?

    Se kaveri, joka on niin fiksu että osaa jakaa kansalle rahaa ja samalla höllätä verotusta, äänestetään varmasti eduskuntaan. Ei muuta kuin kokeilemaan.

    Äänestä

En nyt tarkoittanut kaupungin puisto-osaston tai katu-osaston hommia, siellähän yhdeksän katselee kun yksi ei tee mitään, nekin ikäväkyllä pikkuhiljaa ovat virulaisia.
Ainakin meidän työmaalla on tehokasta työaikaa koko päivä, mutta meilläpä ei olekaan virulaisia. Eikä tule, jos tulee niin minä lähden. En ole ennenkään rosvojen kanssa ollut samassa paikassa.

Äänestä

Kirjoituksestasi tulee mieleen Persujen Teuvo Hakkarainen. Syytät muita, kun et osaa nauttia viinaa kohtuudella. Ja sekin on poliitikkojen syy, kun menet kännissä rattiin. Mutta onhan se nyt kauheaa, kun joutuu verojakin maksamaan! Kyllähän tuollainen vääryys vetää miehen raiteiltaan - hoh-hoijaa! Talvisodassa kaatuneet kääntyisivät haudassaan, jos kuulusivat, kuinka "rankkaa" on nykyään Suomessa.

Kerropas, kun nyt kuitenkin on käsillä maailmanlaajuinen talouden alamäki, että miksiköhän monissa muissa maissa ei äijät aja humalassa, tee itsemurhia tai hakkaa perhettään, vaikka sielläkin veroja ja maksuja nostetaan jopa paljon enemmän kuin Suomessa. Onneksi sentään me kaikki suomalaiset miehet emme ole kaltaisiasi vellihousuja, vaan tiukan paikan tullen hommat hoidetaan kunnialla läpi! Kyllä nollauskännit voi joskus vetää, mutta silloin jätetään perhe ja auto rauhaan.

Äänestä
  • Jos palstalla ei ole ollut yksinkertaisia niin nyt on, edellinen kommentti on oiva esimerkki sanoin kuvaamattomasta yksinkertaisuudesta.
    Edelleenkin rattijuoppoudet ovat yhteiskunnan syytä, kuka tuota vääryyttä selvinpäin kestää, sitten lähdetään liikenteeseen ja tehdään kuten esimerkkejä on lähes päivittäin.
    Ja mistähän sinä tiedät mitenkä muissa maissa ajetaan.
    Sinä juurikin olet esimerkillinen vellihousu, kurahousu suomeksi. Sinussa ei ole miestä edes nimeksikään.

    Äänestä

Niin perusteelisesti kyrpiinnyin, että lopetin alkon käytön!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomi suomelle kirjoitti:

rattijuoppouteen, ihmistet eivät hallitse enää itseään kun yhteiskunta prässää kokoajan hintojen, verojen ja maksujen korotuksilla. Silti hallitus vaan tunkee euroja "maailman pelastamiseen", korkeat työttömyysluvut, silti virulaista roskajoukkoa palkataan tekemään sutta. Eikö pikkuhiljaa herätä todellisuuteen, mitä tämä muuta aiheuttaa yhteiskunnassa, perheet hajoaa, yhteiskunnan huostaan enempi alaikäisiä, itsemurhat kasvaa, liikenteessä näkynyt lähes päivittäisiä kuolonkolareita. Urpilainen ynnä muut kusipäät herätys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu