Ajelen autollani n. 2 x kk. Varsinkin nyt sateisina aikoina on käynnistyminen työn takana. Akku on vuoden vanha, ei luulisi senkään äittelevän. Auttaisiko lämmityskaapeli jo tähän aikaan vuodessa vai mitä tehdä? Ja tunnustan ylpeänä, että autoni on vm. -90 Mazda 323, hienossa kunnossa, 160 tkm. takanapäin.
Helppoa käynnistystä....onko
pirjoriittas
20217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
voisiko startti olla viallinen???
ja kannattaa myös kattoo se akun varaus ennen käynnostystä ja siinä vaiheessa kun auto on käynnissä.. se kun voi olla mahdollista että akkukin jotain kettuilisi.. ja yks mikä kans suosittelen kattomaan onki akku ns "vapaa-ajan"akku.. eli jos ei ite osaa niin käy vaikka kysymässä ammattilaiselta..
itelläni oli nimittäi primerassa vapaa-ajan akku ja näillä keleillä käynnistäminen oli tuskaa sillä ja loppujen lopuksi ei enää käynnistynyt vaan akku piti ottaa lataukseen että pääsin autolla parin päivän päästä liikkeelle..
en enää muista miten oli Ah akussa joka oli vapaa-ajan akku.. mut siis se on akku jossa käynnistys virtaa antaa vähän mutta pitkäkestonen virta on hyvä..
Kylmäkäynnistys rasittaa akkua aika paljon. Jos ajat vain lyhyitä pyrähdyksiä Mazdallasi, laturi ei ehdi palauttaa käynnistyksen viemää virtamäärää takaisin. Pala palalta akun varaus hiipuu vähiin. Sellainen puolen tunnin ajo riittää palautumiseen.
Missähän kunnossa virta ja maakaapelien liitokset ovat?
Tarkenna nyt hieman pyöriikö startti vai ei.
Onko Mazda kaasaripeli vaai ruiskukone? Itsellä oli myös -90 323 kaasarikoneella ja kun automaattirikastin rupesi temppuilemaan, kelien kylmettyä auto kyllä käynnistyi mutta kylmäkäynti oli heikkoa, kaasulla piti pitää käynnissä kunnes vähän lämpeni ja alkoi omin voimin pysyä käynnissä. Moottorinlämmitin kyllä auttoi ja lämmitettynä pysyi käynnissä ilman kaasun polkemistakin. Kilometrejä tosin oli huimasti enemmän kuin sinun autossasi, lopussa lähes tuplat autosi kilometreihin.
Kannattaisi ajaa Mazdalla pidempikin matka välillä jotta akku latautuu kunnolla, sitäpaitsi Mazda, kuten muutkin autot, pitää matkanteosta, seisoessa tulee kaikenlaisia ongelmia, jarrutkin saattavat juuttua.
Ensimmäinen kysymys: kuulostaako startin toiminta normaalilta? Jos nopeus tuntuu hitaalta, luultavasti kyseessä on jännitteen puute. Silloin vikaa on haettava akusta, laturista tai johtoliitoksista.
Jos startti pyörii iloisesti, mainintasi nimenomaan sateesta kuitenkin johtaa ajatukset virranjakajaan. Olisiko kannessa halkeama, josta kosteus pääsee sotkemaan sytytystä? Tai vanhat sytytysjohdot, joista kostealla ilmalla lyö läpi?
Vikamahdollisuuksia on paljon, mutta näitä katselisin ensiksi.
Jos sinä pumppaat liikaa tai liian vähän kaasua? Kerro miten käynnistät sitä, ja ovatko starttaukset pitkiä vai lyhyitä?
Kiitoksia kaikille opastajille.
Käännän virran ensin päälle 10-20 sek., jonka jälkeen yritän käynnistää. Starttaukset eivät ole ihan lyhyitä, mutteivät pitkiäkään. Saman ajan painan kaasua.
Jos autossa on käyttöohjekirja tallessa, lue sieltä miten autosi kuuluu käynnistää.
Jos kysessä on ruiskukone, niin kaasun painaminen käynnistettäessä on jopa kiellettyä, katalysaattoriin saattaa päästä palamatonta bensaa tuhoten sen.
Jos sinulla on kaasarikone, niin silloin kylmänä tarvitsee laittaa ryyppy päälle. Jos on käsiryyppy niin siitä helposti tietää milloin se on päällä. Jos on automaattiryyppy, niin siitäpä ei tiedäkään milloin se on päällä. Joissain autoissa automaattiryyppy on päällä kylmänä ja kaasua polkaisemalla se menee pois päältä jolloin käynnistyminen on todella vaikeaa.
Ensin kannattaa selvittää teetkö jotain väärin ja sitten vasta alkaa etsiä vikoja. Sitten kun ajat sillä autollasi aja se kunnolla kuumaksi, koska lyhyet ajot vaan pahentavat kosteusongelmia. Tee vaikka reippaampi maantielenkki.
Autot tykkäävät että niillä ajetaan :)
Automaattiryyppy vanhemmissa yleensä menee päälle kun kaasupolkimen käyttää pohjassa ennen starttia
Siinähän ne vastaukset tulikin. Onko auto ollut sulla vasta vähän aikaa? Jos se on ollut pitkään ja käynnitys on vaikeutunut vasta hiljattain, niin jotain vikaahan tai huollon tarvetta siinä selväänkin on. Mutta jos auto on sinulle uusi voisi hyvinkin olla että käynnistät sitä väärin. Tuo vuosimalli voi olla kaasarilla jolloin ennen käynistystä olisi syytä pumpata kaasupoljinta pohjaan asti kolme kertaa, ja käynnistää kaasuun koskematta. Jos se on pitkään seissyt voi olla että käynnistysten välissä pitää pumpata lisää, koska kaasari voi olla kuivunut. Mutta aivan yhtä hyvin siinä voi olla rusikumoottori jolloin kaasua ei saa painaa startatessa, koska silloin se voi jopa jäädä käynnistymättä. Virtaa ei tarvitse pitää 10sekuntia päällä jos kyseessä on kaasarikone, ruiskukoneella taas kannattaa odotella ensimmäisellä kerralla 5-10sec jotta bensapumppu pumppaa paineen ja järjestelmä aktivoituu.
Käytätkös 95E10 vai 98E bensiiniä? En ole varma käykö vanhaan Mazdaan 95E10, jos olet sillä ajanut, kokeile vaihtaa 98E.
98E5 on tuo toinen nimeltään.
Mie käytän 98E bensiiniä. Sen olen huomannut, että tankkausasemassakin on eroa. TBn bensiini nykii esim. liikennevaloissa tai hitaasti ajaessa. Eräs neuvoja kehoitti ajelemaan päivittäin, sitä ole tehnyt ja aika kiitettävästi autoni käynnistyy... Todella iloiset kiitokset kaikille opastajille, ei yhtään sekoilijaa joukossa -:)
"Varsinkin nyt sateisina aikoina on käynnistyminen työn takana."
"ja aika kiitettävästi autoni käynnistyy..."
Mitä on tapahtunut, että auto käynnistyykin nyt aika kiitettävästi? Olisi kiva kuulla, kun olet niinkin paljon neuvoja saanut.
The mousetrap:
Et ilmeisesti lukenut koko ketjua. Kerroin alussa ajavani n. 2xkk, joku neuvoi ajelemaan päivittäin, että akku latautuisi kunnolla. Sitäpä olen tehnyt ja käynnistys on parantanut tapansa, melkein. Näin pikkujutuista asiat saattavat olla kiinni -:)
"sitä ole tehnyt ja aika kiitettävästi autoni käynnistyy..."
Nopeasti lukemalla tuo ole vaikuttikin ettet ole. Hyvä että homma toimii :)
Kuuleppas nakki, asiahan ei tietysti sinulle kuulu.
Kuuleppas urpo, tämä on keskustelupalsta. Täällä siis keskustellaan asioista.
Mutta ei tuollainen paskanjauhaja mitään tajuakaan.
Kuuleppas nakki, onko tämä keskustelupalsta kun sinä olet täällä.