Klikkaa mua

Mikä auto olisi hyvä,tällaiselle nuorelle naiselle.
-Varma
-Huoleton
-Kestävä
-Taloudellinen
-Turvallinen

Rahaa olisi käytössä n.5000€
31477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Osta lada kompi,Sit hypit ja pompit.

Äänestä
  • Tai skooda, neljä pyörää ja loota ;)

    Äänestä

Mä voin lähteä sun mukaan autokauppaan. Ostetaan sulle söpö Fiat Stilo tai Alfa Romeo 147, punaisena tietenkin.

Sitten illalla voisimme ajaa sillä johonkin ravintolaan illalliselle: Minä herrasmiehenä tarjoan tietysti!
Voimme nauttia kahden kesken hieman punaviiniä ja syödä vaikka spagettia, kenties pihvit syksyn sienien kera.

Tämän jälkeen voimme kiireettöminä kävellä tuulisen Helsingin kaduilla pimeään asti..............Onnistuneen illan jälkeen et tietenkään halua päästää minua menemään, ja pyydät minut luoksesi teelle..............ja loppu on historiaa....tai siis tulevaisuutta. Kenties yhdessä???

Äänestä
  • Kerron heti aluksi että -20 on syntymävuoteni, mutta jos olet noin laupias niin mennään sitten vaan.

    Äänestä

  • Sanna-Riikka-20 kirjoitti:

    Kerron heti aluksi että -20 on syntymävuoteni, mutta jos olet noin laupias niin mennään sitten vaan.

    Valehtelet! Ei sen ikäiset enää ajele autoilla. Eikä tuollaista nimeä ollut vielä 1920-luvulla

    Äänestä

  • Sanna-Riikka-20 kirjoitti:

    Kerron heti aluksi että -20 on syntymävuoteni, mutta jos olet noin laupias niin mennään sitten vaan.

    "Mikä auto olisi hyvä,tällaiselle nuorelle naiselle"
    Kukas se tuolleen kirjoittikaan??
    Ja nyt väittää että
    "Kerron heti aluksi että -20 on syntymävuoteni"

    No, annetaan sulle yhtä hyviä ja paikanpitäviä vinkkejä mitä säkin annat meille

    Äänestä

  • Noissa on niin iso riski särkyä kesken matkan, että pääsee mukavasti tutustumaan hinausta odotellessa. Ennen vanhaan herrasmiehen autosta "loppui bensa", mutta italialaisissa ei tarvita kikkoja.

    Äänestä

C-sarjan mersu.

Äänestä

alfa 147 sopii kyllä naiselle. varsinkin punasena

Äänestä

Leyland Tiger on yliveto. Ihan nimeä myöten

Äänestä

Lenkin lutkuttajalta ei kysytty mitään.

Äänestä
  • Meni pyllymyynnissä herne nenään

    Äänestä

Mersu

Äänestä

Joku 2000-luvun alun Nissani.

Äänestä

Audi A4 1.8 turbo moottorilla. Mieluusti etuvetoinen malli. Vuosimalli 1995-2000, eli b5 koppainen. Moottori on erittäin kestävä, taloudellinen ja sopivan tehokas. Audissa on sinkkikori, joten se ei pääse ruostumaan. Sisusta on mukava ja laadukas. Auton ajo-ominaisuudet ovat aivan huippuluokkaa tämän hintaluokan autoksi!
Ostaessa kannattaa huomioida, että jakopääremontti on tehty hiljattain. Lisäksi kannattaa ostaa mieluusti juuri katsastettu yksilö, sillä tukivarsia näihin saa vaihtaa lähes joka katsastukseen. Koeajolla kannattaa kuunnella, etteivät vetonivelet napise. Varusteista kannattaa huomioida, että ainakin ilmastointi löytyy. Tuontiautoista tietenkin kannattaa tarkistaa huoltokirja.
Suosittelen kyseistä autoa, jos etsit n. 5000e hintaista autoa. Hyvän yksilön saa jopa halvemmalla, kuin ilmoittamasi hinta. Suosittelen n. 180tkm-260tkm ajettua autoa, sillä niihin on tehty jo suurin osa kalliista remonteista.

Äänestä
  • Niin tai sitten ostaa passatin niin saa saman auton halvemmalla.
    Mutta enpä suosittele tuollasta ostaan jos haluaa huolettoman auton. Turbo ei ainakaan paranna luotettavuutta

    Äänestä

  • Ei kait nyt tuohon km-määrään vielä mitään remontteja ole tarvinnut tehdä?
    Ellei tuulilasia ja akkua lasketa.

    Äänestä

Ei huoletonta autoa olekkaan. Nykyautot herkkiä jäämään tielle, sähköinen ben-
sapumppu voi yhtäkkiä lakata toimimasta, ym. sähköinen tekniikka.
Entiset autot olivat paljon varmempia, ja niitä oli helpompi huoltaa ja korjata.

Autojen kehitys on ollut vääränlaista. Tärkeintä kuitenkin on ettei auto jäisi tielle. Ei ole kiva jäädä pimeään korpeen pakkasella.
Nyt tehdään hienouksia, sähköisesti avattavia ikkunoita ym. Mitä niillä tekee
jos auto sammuu korpeen. Tolla rahalla kannattaisi kuitenki ostaa pieni
auto ja mahdollisimman uusi.

Äänestä

Ei huoletonta autoa olekkaan. Nykyautot herkkiä jäämään tielle, sähköinen ben-
sapumppu voi yhtäkkiä lakata toimimasta, ym. sähköinen tekniikka.
Entiset autot olivat paljon varmempia, ja niitä oli helpompi huoltaa ja korjata.

Sitten kun sinulla on varaa ostaa ostaa uusi auto käsityksesi nykyautoista muuttuu.

Äänestä
  • Näin olen kuullut, että nykyautoihin tulee helposti vikoja esim. kovalla pakkasella.
    Juuri viimetalvella oli moni jäänyt tielle näillä uusimmilla.
    Onhan se selvää, mitä monimutkaisempi tekniikka on, sen herkemmin siihen
    tulee vikoja. Vanha kunnon kaasutimella toimiva bensa kone, ja mekaaninen
    bensapumppu on jokseenkin varma. Tiedän monia joiden uudehko ruisku
    moottorilla toimiva auto on jäänyt tielle, juuri sen sähköisen bensapumpun
    hajottua. Siinä ei auta auton hieno sisustus ym. kun tielle jää.

    Autojen varmuutta pitäisi kehittää, eikä turhia hienouksia. Mutta onko tyh-
    mempiä kuin insinöörit ?

    Äänestä

Ostin tuttavaltani Toyota Avensiksen -99 ajettu 177tkm.
Auto on ollut hänellä uudesta asti ja kaikki huollot tehty merkkiliikkeessä.
Tuttavani osti uudemman avensiksen 2010-mallisen farmarin.
Maksoin avensiksesta 3000€

Äänestä
  • Pistit siis ne vähäiset roposi paskaan, no omapa on asiasi. Sanon vaan että siitä alkoi alamäki, rahareiät ei lopu.

    Äänestä

  • Sait halvalla hyvän auton.

    Äänestä

  • Gongrats. kirjoitti:

    Sait halvalla hyvän auton.

    ajettu avensis varmasti on hyvä vaihtoehto. Pikkasen epäilyttää tuo hinta, eli noilla kilometreillä ja vain 3000e.

    Äänestä

  • Parempi maksaa 3000 kuin 5000 €. Jää 2000 € korjauksiin ym. Avensista ei
    ole kyllä mitään kokemusta. .

    Farmariautot ovat muuten lisääntyneet hurjasti. Kyllä se onkin tulevaisuuden
    auto, mahtuu sentään jotakin, ja ovat jopa fiksumpiakin kuin sedanit.

    Porrasperä tuntuukin jo menneeltä mallilta, varsinkin 4 oviset.

    Äänestä

Voin sanoa näin yli 50 autoa omistaneen mielipiteen.Avensis on ihan ok peli ja tuohon hintaan tuskin parempaa ja varmatoimisempaa peliä tuskin löytyy.Onnea uudelle autolle

Äänestä

Toyota on paras,eikä se provoilijoista muuksi muutu:)

Äänestä

Sanna-Riikka 20: Joko sua on klikaatu tarpeeksi vai vieläkö haluat lisää?

Äänestä

Klik,Klik,Klik,Klik,Klik,Klik,Klik

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sanna-Riikka-20 kirjoitti:

Mikä auto olisi hyvä,tällaiselle nuorelle naiselle.
-Varma
-Huoleton
-Kestävä
-Taloudellinen
-Turvallinen

Rahaa olisi käytössä n.5000€

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu