Minun on vaikea käydä hammaslääkärissä, kun en siedä oikein mitään kosketusta suun takaosaan ja kieleeni. Ja suun ollessa auki, se kuivuu ja se kuiva tunne laittaa minut kanssa yökkäämään. Tuon takia en ole käynyt nyt viiteen vuoteen hammaslääkärissä. Onko mitään ainetta, mitä voisi vaikka suihkuttaa suuhuni, että se puutuisi hieman? Ehkä se auttaisi.
jotain apua yökkäyksen estämiseen
6
3110
Vastaukset
- Apua löytyy
On olemassa aine (pahanmakuinen) jonka lääkäri voi suihkuttaa kurkunpäähän puuduttamaan sen ja se saa yökkäyksen vähnemään. Tuollaista on käytetty minulla kurkkulääkärin tutkimuksissa kun instrumentteja työnnetään kurkkuun ja olen herkkä yökkäämään. En tiedä aineen nimeä ja saako sitä ostaa apteekista vain onko vain lääkärien käytössä (en ole nähnyt mitä spraypurkin kyljessä lukee).
- the_road
Apuja löytyy tuon edellisen vastaajan mainitseman suihkeen lisäksi.
Esim apteekista ilman reseptiä saatava matkapahoinvointilääke voi auttaa samoin purskuteltava puudutusaine. Lääkkeettömiä keinoja on niitäkin. Minua ja monia muita on auttanut se, että muistaa hengittää kunnolla ja nimenomaan nenän kautta. Rauhallisuus on myös tärkeää ja siinä hammaslääkäri voi auttaa olemalla itse rauhallinen.
Suihketta ja purskuteltavaa puudutetta voit kysyä hammaslääkäriltä onko hänellä sitä tai voisiko hankkia. - HML_
Puuduttava lidokaiinisuihke on tietty aina yksi ratkaisu. Muitakin kikkoja on:
Rauhalliseen nenähengitykseen keskittyminen, vatsalihasten jännittäminen / jalkojen koukistaminen lantiosta, varpaitten pyörittely yms. auttaa monella. Liikaa ei voi myöskään korostaa yleistä rentoutumista, hartiat löysäksi jne.
Sen lisäksi pari ikiaikaista kikkaa, jotka sopivat esim. röntgenkuvia ottaessa ja toimivat pääsääntöisesti hyvin. Pari suolanmurua kielelle ja/tai kuvattaessa jääkylmässä vedessä jäähdytetty filmi. Molemmat perustuvat samaan ilmiöön, jossa samalta alueelta tulevat hermoradat matkalla aivoihin "häiritsevät" toistensa välittämiä aistimuksia, jolloin oksennusrefleksi heikkenee selvästi. - the_road
Tuli mieleen tuosta rtg-kuvien ottamisesta.... Itsellä on auttanut se, että on saanut ns. "vanhaan malliin" pitää filmiä paikoillaan itse sen sijaan, että käytettäisiin sitä muovista pidikettä väkisin.
Joskus tilanteen salliesssa voi myös käyttää pienempää filmikokoa. - Hamppia
Mä olen ollut aivan samanlainen.Olen nyt käynyt oikomishoidossa yli 3 v, niin on helpottanut yökkäysasiaa.
Kaikki ylimääräinen tavara suus sai yökkäilemään.
Nyt oikomishoidossa neuvottiin heiluttelemaan jalkaoja ristiin eestaas ja hengittämään nenän kautta. Yökkään kylläkin vielä, kun otetaan kipsivalos hampaista.
Mahan tähystyksessä suikautettiin jotain ainetta suuhun, mutta silti se yökkäytti:(
Voin jopa laittaa pyöräilykypäränkin päähän ja remmin melko tiukalle:)
Eihän se yökkäileminen ole loppunut kokonaan, mutta helpottaa.
Toivottavasti sinullakin helpottaa. - the_road
"Nyt oikomishoidossa neuvottiin heiluttelemaan jalkoja ristiin eestaas ja hengittämään nenän kautta. "
Olen kuullut, tuollaisia ohjeita ennenkin, että jalkoja pitäisi heilutella. Yleensä ohje on tyyliin nilkkojen pyörittelyä tms. Eikös tuo jalkojen edestakaisin ristiin heiluttelu ole turhan häiritsevää jo? Jotkuthan kiemurtelee siinä tuolissa muutenkin miten sattuu ja se haittaa jo työntekoakin. Nenän kautta hengittäminen todella toimii, eikä siitä ole haittaa.
Mitä enemmän jännittää tai pelkää, sitä herkemmässä refleksi tuntuu olevan, eli totuttelu hammaslääkäriin auttaa (mieluiten aina tietysti sama tuttu lääkäri).
"Yökkäilen kylläkin vielä, kun otetaan kipsivalos hampaista. "
Hampaista ei sentään onneksi oteta kipsivalosta! ;D Hampaista otetaan muotti, jolla sitten tehdään kipsimalli laboratoriossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2723392Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211873Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.281537- 841421
- 1371058
- 811014
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.66916Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86796Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61707Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51696