###Stachybotrus atran läsnäolo jää usein huomaamatta tavanomaisissa tarkastuksissa. Sen itiöt ovat niin raskaita, että ne eivät helposti tartu ilmanäytteisiin. Lisäksi viljelyssä ongelmana on se, että nopeammin kasvavat lajit (kuten Penicillium) peittävät sen alleen. Materiaalinäytteissä se on myös vaikea elvyttää viljelyalustalla, jos se on päässyt kuivumaan. Epäilen myös, että teiltä ei selvitetty mahdollisten Bacillus-lajien olemassaoloa. Esim. Bacillus cereus tuottaa voimakasta maksamyrkkyä. Sädesienistä puolestaan esim. streptomykeetit ja mykobakteerit voivat olla erittäin myrkyllisiä. Samoin esim. useimmat Aspergillus -lajit.####
http://keskustelu.suomi24.fi/node/2144679
Myrkkyä jo 2005
taspuolisesti
1
<50
Vastaukset
"Stachybotrus atran läsnäolo jää usein huomaamatta tavanomaisissa tarkastuksissa. Sen itiöt ovat niin raskaita, että ne eivät helposti tartu ilmanäytteisiin. Lisäksi viljelyssä ongelmana on se, että nopeammin kasvavat lajit (kuten Penicillium) peittävät sen alleen. Materiaalinäytteissä se on myös vaikea elvyttää viljelyalustalla, jos se on päässyt kuivumaan."
- Juu, meilläkin oli varmaan tota. Ainakin sairas vääns - ja vääntää muuten edelleenkin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2437026SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2413683Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti293506"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2442425SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1461872Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401857Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1231671Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm151204- 1261163
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii191039