MASENNUSLÄÄKITYS JA HAITTAVAIKUTUKSET

Sain citalopram nimisiä lääkkeitä sosiaaliseen fobiaan ja paniikkihäiriöihin. Haittavaikutusten lista oli todella pitkä mutta ainoa haittavaikutus jonka huomasin kohdallani oli se että en saa orgasmia kovin helposti.
Onko muilla vastaavia kokemuksia? Kun lääkitys loppuu niin palautuuko seksielämä ennalleen? vai jääkö tuo vaiva myös sitten kun lääkitys loppuu?
6215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sepram on muuten aika huono masennuslääke.
Koska se ei ole auttanut minua yhtään.
Jos Dexderineä määrätäisiin masennuslääkkeeksi, eikä huumeeksi.
Voisi se vähentääkin minun syvää alakuloisuutta ja masennusta myös.
Mutta eipä määrätä dexderineä minulle, koska se on huume.
Ja kaikki huumeet ovat hengenvaarallisia terveydelle.
Ainakin pitkäaikaisessa sekakäytössä yhdessä viinan kanssa.

Äänestä

En oikein tiennyt mihin tätä kirjoittaa tai lukeeko tätä täällä kukaan tai osaako neuvoa.. mutta tässäpä tätä asiaa noista haittavaikutuksista, tai siis omaa kokemusta..

Syön sertraliinia ja olen palaillut pikkuhiljaa töihin. Eipä siinä mitään mutta olen siis nuori nainen ja sinkku ja nyt kun en enää ole hautautunut masiksen syövereihin niin kiinnostaa taas miehetkin jos sopiva löytyisi.

Lääke ei ole kokonaan vienyt seksihaluja ja itekseni saan orgasmin joskin siihen menee kauemmin. Oikeastaan siitä orgasmista en olekkaan huolissani vaan seksin haluamisesta ja kiihottumisesta, nyt on mennyt jo monta kuukautta ettei ole ollut haluja enää ees masturbointiin vaikka muuten elämä maistuu.
Näen vielä kyllä joskus seksiunia, laiha lohtu..

Ongelma onkin kun olen nyt tavannut kiinnostavan miehen, tiedä siitä tuleeko sitten mitään mutta huolestuttaa aika paljonkin tuo seksin haluamisen vähyys ja kiihottumisen vähyys.
Ei siis olla vielä oltu sängyssä mutta en ees tiä miten tuommoista miehelle kertoo, ja vähänpä vaikea sitä on suhdetta aloittaa kenenkään kanssa näillä seksihaluilla.

Ja en kyllä ees itekkään haluais mitään seurustelua ilman seksiä tai jos sitä on hyvin vähän. Kun kumminkin ilman lääkkeitä olen todella seksuaalinen ja nautin seksistä tosi paljon.

Tästä tänään puhuinkin hoitajani kanssa ja aikoi varata aikaa mulle että pääsis lääkärin kanssa keskusteleen tästä, samalle joka tämän lääkkeen aiemmin määräsi. senhän tietää kyllä että ainakin sieltä kuulee tämän lauseen: olishan sitä vielä hyvä syödä.

Kokemuksia?

Äänestä

Itselläni sama juttu, olen ollut seksuaalisesti (vähän liiankin) aktiivinen, ja nyt olen melko "vaisu". En pidä sitä kuitenkaan pahana asiana, koska tarvittaessa tykkään naimisesta ja saan orgasmin. Nyt olen vain siveämpi enkä todellakaan menisi kenenkään kanssa sänkyyn kuin monien treffien jälkeen vasta ;)

Äänestä

En kyllä itekkään halua mitään yhden illan juttuja tai muutenkaan pelkästään seksiä. Haluaisin kyllä ihan oikean vakavan seurustelusuhteen.

En tiedä, itse kyllä kaipaan sitä paljonkin että haluan kunnolla seksiä ( tällä hetkellä tiedä haluanko ollenkaan ). Ja kuuluuhan se ihastumiseen ja rakastumiseen ja jos hyvin menee niin toivottavasti sen alkukiihkon jälkeenkin.

Luulisi että hyvää seurustelusuhdetta on vaikea aloittaa jos seksihalut on nollassa vaikka mies olis kuinka mukava.
Vaikeaa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joopajustjoojoo kirjoitti:

Sain citalopram nimisiä lääkkeitä sosiaaliseen fobiaan ja paniikkihäiriöihin. Haittavaikutusten lista oli todella pitkä mutta ainoa haittavaikutus jonka huomasin kohdallani oli se että en saa orgasmia kovin helposti.
Onko muilla vastaavia kokemuksia? Kun lääkitys loppuu niin palautuuko seksielämä ennalleen? vai jääkö tuo vaiva myös sitten kun lääkitys loppuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu